Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie placówki pod wspólną nazwą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

nie, MA
23.08.2016 gdanskinstytut pamieci narodowej ( ipn ) w gdansku . na zdjeciu doktor karol nawrocki - naczelnik biura edukacji narodowej ipn oddzial w gdanskufot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki
23.08.2016 gdanskinstytut pamieci narodowej ( ipn ) w gdansku . na zdjeciu doktor karol nawrocki - naczelnik biura edukacji narodowej ipn oddzial w gdanskufot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Dr Karol Nawrocki został powołany na dyrektora nowo utworzonego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka powstała z połączenia muzeum pod tą samą nazwą z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

- 6 kwietnia 2017 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał statut nowo utworzonemu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Statut nowej instytucji łączy zadania obu dotychczasowych placówek i przewiduje w jej strukturze Oddział pod nazwą Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Tym samym Minister KiDN stanowczo zaprzecza jakoby Muzeum II Wojny Światowej było likwidowane - komunikat o takiej treści pojawił się w czwartek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na stronie poinformowano także o tym, że funkcję dyrektora placówki pełnić będzie dr Karol Nawrocki. Muzeum powstało po kontrowersyjnym połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Dr Nawrocki od 2009 roku jest pracownikiem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w którym od 2014 r. zajmuje stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej.

- Nowo utworzone Muzeum pod nowym kierownictwem kontynuuje dotychczasową działalność połączonych instytucji i zaprasza do zwiedzania wystawy otwartej 23 marca br - informuje na swojej stronie ministerstwo.

- Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, jako Oddział Muzeum II WŚ w Gdańsku, dalej kontynuuje swoją misję, jaką jest otwarcie wystawy stałej na Westerplatte w 80. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę. Łączenie muzeów misji tej nie zmienia i nie ma wpływu na realizację związanych z tym zadań - mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski, p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

"Do muzeum nie można wchodzić w podkutych butach polityki". Sąd daję zgodę na połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte

Wideo: TVN 24/ x-news

Zgodę na połączenie placówek wydano 5 kwietnia. W środę Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i oddalił wniosek o wstrzymanie połączenia wspomnianej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku mogą zostać połączone

Inaczej sprawę widzi kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej, dla którego tego rodzaju działania to nic innego, jak obchodzenie prawa.

- Moja kadencja na stanowisku dyrektora upływa w roku 2019. Ponieważ minister nie miał możliwości wcześniejszego odwołania mnie ze stanowiska, postanowił powołać Muzeum Westerplatte i wkrótce potem ogłosił zamiar połączenia go z Muzeum II Wojny Światowej - tłumaczył 5 kwietnia na konferencji Paweł Machcewicz, który przyznaje, że lada moment spodziewa się odwołania z funkcji. - Minister formalnie wykreśli naszą placówkę z rejestru muzeów państwowych, a w jej miejsce powoła nową instytucję z nowym kierownictwem.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki