Dwa złote medale przylecą do Kielc! Hiszpanie Alex Dujszebajew i Julen Aginagalde z PGE VIVE mistrzami Europy!

Paweł Kotwica
Hiszpanie po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Złote medale zdobyli między innymi zawodnicy PGE VIVE Kielce, Alex Dujszebajew i Julen Aginagalde oraz wypożyczony z kieleckiego klubu Daniel Dujszebajew. W finale turnieju rozgrywanego w Chorwacji, Hiszpanie pokonali w niedzielę Szwecję. Brązowy medal przypadł Francji.

Hiszpanie jeszcze nigdy nie byli mistrzami Europy. Dwa lata temu przegrali w finale polskiego Euro z Niemcami i zatrzymał ich bramkarz, Andreas Wolff. W pierwszej połowie niedzielnego finału Los Hispanos mieli potężne problemy z pokonaniem szwedzkiego golkipera, Mikaela Appelgrena. Od stanu 4:4 Trzy Korony odjechały na 7:4. Już do końca pierwszej połowy Skandynawowie odskakiwali na trzy bramki różnicy, rywale dochodzili na jedną, Szwedzi znów odskakiwali na trzy. Do przerwy Szwecja prowadziła 14:12.

W drugiej połowie trener Hiszpanów, Jordi Ribera, zmienił taktykę gry w obronie - grała ona w ustawieniu 4-2 (jednym z wysuniętych defensorów był Alex Dujszebajew), co kompletnie zdezorganizowało grę szwedzkich rozgrywających. Świetnie zaczął również bronić Arpad Sterbik. Szwedzi gubili piłkę, a drużyna z Półwyspu Iberyjskiego skutecznie kończyła ataki pozycyjne i kontry. Pierwsze 12 minut drugiej części Hiszpania wygrała 7:1. Dujszebajew nie zdobywał wiele bramek, ale poza tym, że bardzo dobrze spisywał się w obronie, świetnie asystował, odnajdując podaniami swoich skrzydłowych.

Zobacz efektowną akcję Alexa Dujszebajewa

Od przerwy do 50 minuty Szwedzi zdobyli tylko dwie bramki i w tym momencie Hiszpanie wygrywali 23:16. Już do końca meczu ich przewaga była bezpieczna. Julen Aginagalde po końcowej syrenie wybiegł na boisko z flagą swojego rodzinnego miasta, Irun. Podobny gest wykonał, gdy w 2016 roku wygrał z kieleckim zespołem Ligę Mistrzów.

Zobacz skrót finału

O złoty medal: Hiszpania – Szwecja 23:29 (12:14)
Julen Aginagalde, 22 minuty, 1/2, 1 asysta, 1 wypracowany karny
Alex Dujszebajew, 38 minut, 4/8, 4 asysty, 1 przechwyt, 1 blok, 1 strata

O brązowy medal: Francja – Dania 32:29 (17:14)
Nicolas Tournat, 3 minuty, 0/1.

Zobacz skrót meczu Francja – Dania

NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIEJ PIŁCE RĘCZNEJ NA:

Handball Echo Dnia

Roger Federer obronił tytuł wielkoszlemowego Australian Open. "Szwajcar jest im starszy, tym lepszy. Jego mocną stroną jest umiejętność motywowania się"