Dwa namioty przed szpitalem zakaźnym na Wolskiej. To polowe izby przyjęć na wypadek koronawirusa

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Dwa namioty przed szpitalem zakaźnym na Wolskiej. To polowe izby przyjęć na wypadek koronawirusa
Dwa namioty przed szpitalem zakaźnym na Wolskiej. To polowe izby przyjęć na wypadek koronawirusa Szymon Starnawski/Polska Press
Przed szpitalem zakaźnym przy Wolskiej stanęły dwa pomarańczowe namioty. Pojawiły się one w ramach ćwiczeń na wypadek wykrycia koronawirusa w Warszawie. Mimo to na razie nie znikną, tylko będą pełnić rolę dodatkowych izb przyjęć.

Przy ulicy Wolskiej, przed warszawskim szpitalem zakaźnym, pojawiły się dwa pomarańczowe namioty pneumatyczne. Był to element ćwiczeń na wypadek wykrycia koronawirusa w stolicy. Straż pożarna, która zajęła się ich rozstawianiem, dostarczyła także ogrzewanie, oświetlenie i część wyposażenia. Po stronie szpitala pozostaje zapewnienie personelu. Wszystko po to, by w razie potrzeba namioty te mogły pełnić funkcję izby przyjęć.

Warunki przyjmowania pacjentów w takich miejscach mają być zbliżone do warunków, które zapewnia się normalnie w izbach przyjęć, czy w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jest to wyzwanie, żeby to wszystko połączyć - zaznaczył Radziwiłł.

CZYTAJ O PIERWSZYM POTWIERDZONYM PRZYPADKU KORONAWIRUSA W POLSCE:

Wojewoda podkreślił też, że Mazowsze jest dobrze przygotowane na pojawienie się koronawirusa. - Zdajemy taki wspólny egzamin ze współpracy, zarówno administracja państwa, jak i rozmaici uczestnicy życia społecznego, gospodarczego, publicznego, służba zdrowia w szczególności, ale także obywatele - dodał wojewoda.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Mazowsze gotowe na wirusa?

Pomarańczowe namioty rozstawione przez szpitalem na Wolskiej to element ćwiczeń zapowiedzianych we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Odbyły się one w całym kraju. Na Mazowszu, oprócz szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie, zaangażowane w nie zostały następujące placówki:

  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
  • Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach
Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Ogólnie w podwyższony stan gotowości postawiono 59 szpitali na całym Mazowszu. - Intensywnie przygotowujemy się na sytuację, która może się przydarzyć, ale nie musi; która może przed nami postawić bardzo wysokie wymagania, ale też od naszego odpowiedzialnego działania w tym zakresie będzie bardzo dużo zależeć - stwierdził wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl