od 16 lat
PKO Ekstraklasa. Remis w meczu pretendenta do tytułu z jego obrońcą. Pogoń Szczecin podzieliła się bowiem punktami z Rakowem Częstochowa. Mimo przewagi jako pierwsza straciła bramkę. Wynik uratował dla niej Alexander Gorgon.

PKO Ekstraklasa. Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:1

Raków dotarł na mecz bezpośrednio z Lizbony, gdzie w czwartek mierzył się w Lidze Europy ze Sportingiem (1:2). Na lotnisku w Goleniowie samolot z piłkarzami mistrza Polski na pokładzie wylądował w piątek. Stamtąd zespół udał się autokarem do jednego ze szczecińskich hoteli i do niedzieli trenował na obiektach Pogoni, która mu je użyczyła.

W tym hicie, poprowadzonym przez sędziego Szymona Marciniaka, to właśnie Pogoń chciała ugrać jak najwięcej. I przed przerwą zrobiła naprawdę dużo, żeby objąć prowadzenie. Aktywny był zwłaszcza Wahan Biczachczjan, po którego podaniach, ale też strzałach gospodarze stworzyli największe zagrożenie. Dobrze prezentowali się jeszcze Rafał Kurzawa czy Kamil Grosicki, powołany do reprezentacji Polski na listopadowe spotkania.

Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:1
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:1 PAP, Marcin Bielecki

Trener gości Dawid Szwarga w 46 minucie dokonał potrójnej zmiany. Dzięki temu Raków przejął inicjatywę, choć może nie od razu, bo najpierw dwa razy w jednej akcji, daleko od bramki musiał interweniować Vladan Kovacević - i zrobił to skutecznie.

W 55 minucie wypełniony stadion jednak zamarł. To właśnie Raków nieoczekiwanie jako pierwszy trafił do siatki. Po zagraniu Srdjana Plavsicia w polu karnym idealnie odegrał Władysław Koczerhin, a piłkę do bramki skierował Bartosz Nowak. Chwilę wcześniej natomiast odwołano gola Gustava Berggrena z powodu spalonego.

W sumie Raków w ciągu kwadransa drugiej połowy wbił trzy bramki, ale kolejnej nie uznano także z uwagi na ofsajd, gdy linii nie wyczuł Fabian Piasecki.

Mimo tych turbulencji Pogoń wróciła do gry. W 68 minucie po dograniu Grosickiego z najbliższej odległości stan meczu wyrównał Alexander Gorgon.

Tuż przed doliczonym czasem gry Pogoń mogła nawet przechylić szalę na swoją stronę, gdy bliski samobójczego trafienia, tak jak z Kopenhagą w eliminacjach Ligi Mistrzów, był rumuński obrońca Bogdan Racovitan.

Potem okazję miał także Grosicki, jednak dziś górą okazał się Vladan Kovacević.

Oceny piłkarzy po meczu Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa (w skali 1-6):