Duży wzrost liczby kradzieży w polskich sklepach. Policja podała przerażający raport za 2023 rok

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Sieci sklepów stosują przeróżne zabezpieczenia przed kradzieżą, jednak nie wszystkim się to opłaca.
Sieci sklepów stosują przeróżne zabezpieczenia przed kradzieżą, jednak nie wszystkim się to opłaca. 123rf.cpm/stnazkul
Komenda Główna Policji w pierwszym półroczu 2023 roku zanotowała aż 40-procentowy wzrost liczby spraw związanych z kradzieżami w sklepach. Rośnie także liczba drobnych wykroczeń. Czy to efekt inflacji? A może sprzedawcy sami wpędzają się w kłopoty?

Spis treści

Rośnie liczba przestępstw i wykroczeń związanych z kradzieżą

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w I półroczu 2023 roku ilość kradzieży w sklepach była o 40 proc. większa niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Łącznie zgłoszono już blisko 24 tys. takich przestępstw. Rośnie także liczba kradzieży zaliczanych do wykroczeń, a więc zawłaszczeń do wartości 500 zł. Tych w okresie od stycznia do czerwca 2023 było o 22 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dziennik Rzeczpospolita pisze, że jedną z głównych przyczyn takich wzrostów jest inflacja, która niesie za sobą szybsze ubożenie społeczeństwa:

Ludzie zaczęli częściej kraść, bo zwyczajnie nie stać ich na robienie zakupów na takim poziomie jak przed inflacją. Polacy zaczęli też kraść rzeczy, które do tej pory masowo nie ginęły ze sklepów – mówi Robert Biegaj, ekspert rynku handlowego z Grupy Offerista, cytowany przez Rz.

Najczęściej kradniemy żywność. Co poza tym?

Ze sklepów giną głównie żywność i wszystko to, co łatwo i szybko można sprzedać. Rzeczpospolita podaje, że w tej kategorii najczęściej pojawiają się alkohole, perfumy i elektronika. Sieci sklepów niechętnie dzielą się danymi dotyczącymi konkretnych strat na kradzieżach. Zwykle uważają, że to zachęciłoby złodziei do dalszego łamania prawa. Dziennik podaje, że zaledwie 10 proc. wszystkich sprawców zostaje przyłapanych na gorącym uczynku.

To pokazuje, że sieci handlowe są mało skuteczne w kwestii walki ze złodziejstwem sklepowym - dodaje ekspert Grupy Offerista.

Duże sieci powinny zabezpieczać kasy samoobsługowe

Monitoring to już standard w większości sklepów - nawet drobnych. Większe sieci handlowe inwestują także we współpracę z firmami ochroniarskimi, ale coraz częstsze są także bramki wyjściowe z kas bez obsługi. Wydają się być konieczne, bo jednym z czynników wzrostu kradzieży są właśnie coraz bardziej powszechnie występujące kasy samoobsługowe. Duże sklepy muszą opracować system zabezpieczeń. Od tego wydaje się zależeć przyszłość kas samoobsługowych, bez których sieci handlowe musiałby powrócić do zatrudniania większej ilości pracowników i generowania kolejnych kosztów.

Małym sklepom nie opłacają się zabezpieczenia

Większe zabezpieczenia potrzebne są z pewnością w małych sklepach, gdzie często całą obsługę stanowi jedna osoba. Zabezpieczenia technologiczne to jednak spory koszt, a przy niskiej liczbie personelu ciężko jest także wypracować odpowiednie procedury. Efekt? Małe, osiedlowe sklepiki często przymykają oko na drobne kradzieże, bo ich suma jest znacznie mniejsza niż potencjalna inwestycja w systemy ochronne. Być może mogłaby to być zaproszenie dla potencjalnych złodziei, ale taka praktyka dotyczy przede wszystkim małych placówek, w których dostępność wartościowych produktów jest przecież niewielka. Prognozy są jednak jasne. To kolejny z czynników, który wypychać będzie małe sklepy z rynku w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duży wzrost liczby kradzieży w polskich sklepach. Policja podała przerażający raport za 2023 rok - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciej
"Polacy zaczęli też kraść rzeczy, które do tej pory masowo nie ginęły ze sklepów". Ciekawe, czy ma statystyki jaki udział mają Polacy, a jaki obcokrajowcy.
Wróć na i.pl Portal i.pl