Duże zmiany w rekrutacji do żłobków. Dla kogo preferencje?

Karolina Banaszkiewicz
.
. Fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Wnioski do wrocławskich żłobków będą składane elektronicznie przez cały rok. Nie będzie już preferencji dla samotnych matek.

Dotychczas w procesie rekrutacji rodzice mogli liczyć na wiele dodatkowych czynników, dzięki którym otrzymywali więcej punktów. Od maja większość z nich przestanie obowiązywać.

Preferencje stracą rodzice samotnie wychowujący dziecko. Nie będzie dodatkowych punktów za niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców albo rodzeństwa dziecka. Dodatkowe punkty otrzymają wielodzietne rodziny oraz dzieci niepełnosprawne.

- To wynika z nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które ogranicza przetwarzanie przez administrację publiczną danych tylko do tych, które są bezpośrednio wymienione w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech - wyjaśniała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.I dodaje: - Do tej pory mieliśmy możliwość na podstawie zgody rodziców przetwarzania innych danych. Teraz obowiązują nas nowe przepisy.

Jednymi z najważniejszych kryteriów przyjmowania dzieci do żłobków, będzie tak jak do tej pory zamieszkiwanie na terenie Wrocławia. Dziecko musi ukończyć 20. tydzień życia.

Tylko przez internet

Pierwsze wnioski w formie elektronicznej będzie można składać już w maju. Wtedy ma zacząć działać internetowy system rekrutacji do żłobków publicznych i niepublicznych dofinansowywanych przez gminę Wrocław. To będzie jedyny sposób, żeby zapisać dziecko do żłobka. Uwaga: nie będzie już możliwości złożenia wniosku papierowego. Rodzice będą mogli wskazać w trakcie rekrutacji trzy preferowane żłobki, w tym placówkę pierwszego wyboru.

Rekrutacja rozpocznie się w maju i będzie trwała non stop. Nie jest jeszcze znany adres strony internetowej, pod którym rodzice będą mogli składać wnioski. Urzędnicy pracują nad jej uruchomieniem.

We wszystkich żłobkach publicznych we Wrocławiu oraz prywatnych objętych dofinansowaniem gminy jest około 4300 miejsc.

Nowe placówki

Przypomnijmy, że nowe placówki pojawią się w 2019 i 2020 roku na Jagodnie (220 miejsc) i Sołtysowicach (150 miejsc). Filia żłobka dla około 40 dzieci powstanie też na Nowych Żernikach. Nowe lokalizacje żłobków związane są z potrzebami rodzin, które osiedlają się na obrzeżach miasta.

Dotychczas nierzadkie były sytuacje, że w niektórych żłobkach były wolne miejsca po zakończeniu rekrutacji. Z kolei w innych, gdzie potrzeby były dużo większe, brakowało wolnych miejsc. Otwierając nowe placówki władze miasta chcą sprostać oczekiwaniom rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Duże zmiany w rekrutacji do żłobków. Dla kogo preferencje? - Gazeta Wrocławska

Komentarze 59

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maja
Nie wiem jak we Wrocławiu, ale w Wawie jest dużo żłobków, tylko mało miejsc.
Największą popularność budzi żłobek Małe Skrzaty Warszawa.
G
Gość
Ktoś na tym robi dobrą kasę a wszystko na legalu z budżetu miasta
A
Anna
Właśnie przez takie procedury kierowników żłobków rodzice z list rezerwowych czekają na zwolnienie miejsca bez efektu od września.dlaczego nie jest to weryfikowane i sprawdzane.skoro dziecko od września nie pojawiło się ani razu w żłobku to coś tu jest nie tak.kto daje na to przyzwolenie.bardzo źle to wygląda a przecież nie są to peywatne folwarki kierowników żłobków.Tym się zajmijcie kochana gazeto!!!!!!
G
Gość
To jeszcze tylko jakos ograniczyć przyjmowanie "dzeci-duchów" i będzie dobrze. W naszym żłobku brak miejsc. Ale podpytane panie wychowawczynie mówią otwarcie, że na 30 dzieci chodzi 12 bo reszta dostała się ale trzymaja sobie miejsce na przyszły rok. Odstawiając dziecko raz na 2 tygodnie na 2 godziny, żeby miejsca nie stracić.
K
Kasia
Nie ma nawet najkrótszych urlopów macierzyńskich.... A wszyscy tak się zachwycamy Ameryką...
M
Magda
I co mi z tego 500 + patolko ja w porownaniu do ciebie wole rozwijac się zawodowo a nie siedzieć w domu i zerowac na kasie z mopsu.
A
Alicja
Wieśniaków bierzesz 500+ wiec się nie wywyzszaj
M
Magda
Koniec patusy z nierobstwem i udawaniem
M
Magda
I BARDZO dobrze tym patologicznym ala samotnym matka, sama jestem matka dwojki i najmlodsze ma pół roku i martwilam się o żłobek dla dziecka po powrocie do pracy teraz juz nie trzeba
W
Wac
Spadaj pisiorowo . Równo to juz było! !!
T
Tomek
Wartościowa lektura, dziękuję. Analiza szczegółowa zachowań wchodzących w skład klas wzorców przywiązania faktycznie pozwala ocenić je z innej perspektywy i przestaje być jednoznaczna.

Z artykułu zrozumiałem, że mający wiele wymiarów, dziecięcy odbiór jakości relacji z figurą przywiązania istotnie wpływa na ukształtowanie wewnętrznych modeli operacyjnych i wzorca przywiązania. Można domniemywać, że okresowa niedostępność wyróżnionej figury ma na ten odbiór wpływ, ale waga w ocenie ogólnej pozostaje nieznana. Artykuł kładzie raczej nacisk na stabilność i przewidywalność tej relacji.

Powiedzieć na tej podstawie, że żłobek to zło? Jako inżynier widzę tu równanie z wieloma niewiadomymi. Trzeba albo być Jimem Morrisonem psychologii dziecięcej albo dokonać rażących uproszczeń, żeby obwieścić znajomość rozwiązania na 100%
W
Wrocławianka
Brawo wreszcie ktos wymyslil normalne zasady przyjmowania dzieci !!! Na rownych zasadach!!!
M
Matka
Bardzo mądra myśl. Dziękuję. Cieszę się że są osoby które to rozumieją. Dodaje mi to sił w ciężkiej misji robienia wszystkiego aby nie dać mojego maluszka do żłobka.
L
Lekarz
Chyba ucina pełne wklejane linki na forum. chciałem podrzucić link do artykułu a nie wkleja w całości (ten na dole postu jest ucięty tak że nie działa) albo nie pojawia się post w ogole.
Proponuję Ci, jeśli masz czas o ochotę wnikać w tak trudną tematykę, poczytaj prace o rozwoju wczesnodziecięcym Bowlby'ego, Ainstworth czy Cassidy. Potem pojdziesz po nitce do kłębka.
j
ja
matka i ojciec pracują na całe etaty niezależnie od tego czy są w małżeństwie czy nie. Co to za absurdalne pomysły
Wróć na i.pl Portal i.pl