Duże zmiany opodatkowaniu przychodów z najmu: 25.11.2020. Od 2021 r. 8,5 proc. ryczałtu od przychodów do limitu, od reszty 12,5 proc.

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem. Karolina Misztal / Polska Press
To już postanowione – ustawa została uchwalona właśnie przez Sejm i trafi jeszcze do Senatu, ale niespodzianek już nie będzie. Osoby uzyskujące przychody z najmu i decydujące się na opodatkowanie ich ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będą miały nareszcie klarowną sytuację. Ważne są bowiem dla nich tylko trzy parametry: stawka 8,5 proc., stawka 12,5 proc. oraz próg rocznych przychodów z najmu – 100 tys. zł.

28 października Sejm ostatecznie uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w ryczałcie i w ustawie PIT od 2021

Zainteresowanie budziła ona głównie z powodu drastycznej zmiany na niekorzyść opodatkowania spółek komandytowych oraz ograniczenia do symbolicznych rozmiarów tzw. ulgi abolicyjnej dotyczącej osób uzyskujące dochody za granicą w krajach, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania według metody niekorzystnej dla polskich podatników. Tymczasem sama ustawa wprowadza wiele innych zmian w podatkach, w tym w przepisach ustawy o podatku od przychodów w formie ryczałtu. W tym przypadku wszystkie one są na korzyść podatników, w tym zwłaszcza w odniesieniu do przedsiębiorców a więc osób uzyskujących dochody z działalności gospodarczej oraz z wolnych zawodów – tymi zajmiemy się wkrótce w oddzielnym artykule.
Dla kilkuset tysięcy osób (liczba w skali roku jest płynna, bo można korzystać w jednym roku z ryczałtu, a w kolejnym z podatku według tabeli ze skalą podatkową) najważniejsze są zmiany dotyczące opodatkowania przychodów z najmu mieszkań, domów i tym podobnych nieruchomości.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Ryczałt od najmu 2021: zasady

 • Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
 • Według stawki 10 proc. opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1). Świadczenie tych usług, dotychczas wyłączało opodatkowanie ryczałtem.
 • Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
 • Dodatkowo, te dwie stawki przewidziane są dla przychodów ze świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87), innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów oraz wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72).

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych 2021

 • Uchwalona 28 października ustawa wprowadza następujące zmiany dla podatników korzystających z ryczałtu:
 • podniesienie limitu: 250 tys. euro do 2 mln euro;
 • podniesienie limitu (kwartalne rozliczenia) z 25 tys. euro do 200 tys. euro;
 • likwidację wielu wyłączeń;
 • obniżenie stawek ryczałtu;
 • ujednolicenie wysokości ryczałtu dla najmu;
 • likwidację wyłączenia z opodatkowania kartą podatkową w przypadku prowadzenia takiej samej działalności przez małżonka;
 • dopuszczenie czasowego zwiększenia stanu zatrudnienia przez przedsiębiorców opłacających kartę podatkową.

„Chcemy by mniejsi przedsiębiorcy jak najmniej czasu poświęcali na rozliczenie podatków, a jak najwięcej na dostosowanie prowadzonego przez nich biznesu do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Jak największa liczba firm powinna mieć możliwość rozliczania podatku w uproszczony sposób. Dlatego szeroko poszerzamy liczbę podatników, którzy będą mogli skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej” uzasadnia Ministerstwo Finansów.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!

Polski rynek pracy otwiera się na Białoruś

Wideo

Materiał oryginalny: Duże zmiany opodatkowaniu przychodów z najmu: 25.11.2020. Od 2021 r. 8,5 proc. ryczałtu od przychodów do limitu, od reszty 12,5 proc. - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.