Dutkiewicz i Sutryk: Zakazujemy organizacji Marszu...

  Dutkiewicz i Sutryk: Zakazujemy organizacji Marszu Niepodległości. Międlar podarł decyzję

  Marcin Rybak, Jarosław Jakubczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dutkiewicz i Sutryk: Zakazujemy organizacji Marszu Niepodległości. Międlar podarł decyzję
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Pawel Relikowski / Polska Press

  - Podjąłem decyzję o wydaniu zakazu organizacji Narodowego Marszu Niepodległości - ogłosił we wtorek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Marsz na najbliższą niedzielę zapowiadały we Wrocławiu środowiska narodowe i m. in. pseudokibice Śląska Wrocław. Na czele manifestacji miał stanąć były ksiądz Jacek Międlar. Prezydent Rafał Dutkiewicz stwierdził, że decyzję podjął po zasięgnięciu opinii policji. Podkreśla, że skonsultował ją też z przyszłym prezydentem Jackiem Sutrykiem. - Świętujmy pięknie. Świętujmy mądrze - skomentował tę decyzję Sutryk. - Jeżeli te mendy lewackie myślą, że zawładną Wrocławiem, to się grubo mylą - odpowiada organizator marszu Piotr Rybak. - Nikt i nic nas nie zatrzyma. Nawet jak marsz zostanie zdelegalizowany, a mnie i innych zaangażowanych przy organizacji marszu wsadzą na dołek i tak przejdziemy ulicami Wrocławia - zapowiada Jacek Międlar.
  W marszu miało wziąć udział 10 tysięcy osób. Manifestanci chcieli w niedzielę po godz. 17 przejść sprzed Dworca Głównego na wrocławski Rynek.

  Zobacz też: Wrocław został bez policji. To raj dla przestępców

  Gdy do ratusza wpłynął wniosek o zgodę na organizację marszu, urzędnicy poprosili policję o opinię na temat Piotra Rybaka, który miał być organizatorem manifestacji.

  - Od 2014 roku na terenie Wrocławia odbyło się 7 zgromadzeń zorganizowanych przez niego.
  Uczestnikami w przeważającej mierze były osoby identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi jak Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław - odpisali policjanci.
  - 4 sierpnia 2018 w zgromadzeniu organizowanym przez niego pojawiła się grupa osób o odmiennych poglądach, co doprowadziło do agresywnych zachowań uczestników zgromadzenia wobec tych osób. W związku z eskalacją agresywnych zachowań polegających na przepychaniu, szarpaniu, wyrywaniu megafonów przez uczestników zgromadzenia wobec osób niebiorących w nim udziału, organizator został poproszony przez przedstawiciela organu gminy o zaprzestanie tego rodzaju zachowań, ze względu na zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Mimo pouczenia organizatora, wystąpiły kolejne przypadki ataku uczestników zgromadzenia na osoby niebiorące w nim udziału. W związku z dalszymi przypadkami zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a także utraty pokojowego charakteru zgromadzenia rozwiązano to zgromadzenie - przypominają policjanci.

  Prezydent przypomina też incydent z manifestacji z listopada 2015 roku, kiedy to spalona została kukła Żyda. Podpalacz – ten sam Piotr Rybak został za to skazany na to za karę więzienia.  Właśnie na podstawie tej opinii policji, Dutkiewicz zabronił organizacji marszu. - Przebieg zgromadzenia mógłby wyczerpać znamiona przestępstw takich jak znieważenie osób, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych oraz udziału w marszu osób posiadających przy sobie wyroby pirotechniczne i inne niebezpieczne materiały i narzędzia - czytamy w decyzji.

  - Odwołujemy się. Nikt i nic nas nie zatrzyma. 11 listopada widzimy się o 17 pod Dworcem PKP - zareagował na decyzję ratusza Jacek Międlar. - Nikt i nic nas nie zatrzyma! Nawet jak marsz zostanie zdelegalizowany, a mnie i innych zaangażowanych przy organizacji marszu wsadzą na dołek, marsz i tak przejdzie ulicami Wrocławia! Nikt nam nie zabroni świętować 100. rocznicy odzyskania niepodległości - powiedział Międlar jednemu z prawicowych portali.

  - To skandal, co w tej chwili robi Dutkiewicz. Dlaczego dziesięć lat temu nie był taki odważny i nie zdelegalizował marszu - mówi nam Piotr Rybak, organizator manifestacji. - Jeżeli te mendy lewackie myślą, że zawładną Wrocławiem, to się grubo mylą - dodaje.

  We wtorek wieczorem przy Dworcu Głównym Jacek Międlar i Piotr Rybak w trybie pilnym zwołali konferencję prasową, podczas której Międlar podarł decyzję prezydenta Wrocławia i zapowiedział, że w jutro (środa 7.11) do południa wpłynie wniosek do Sądu Okręgowego we Wrocławiu o unieważnienie decyzji zakazującej marszu. - Gdyby rozstrzygnięcie było niekorzystne i tak marsz się odbędzie - zapowiedział Międlar.

  W środę ok. godziny 14 organizator niedzielnego Marszu Niepodległości Piotr Rybak złożył we wrocławskim Sadzie Okręgowym odwołanie od decyzji prezydenta Rafała Dutkiewicza o zakazującej tej manifestacji. Sąd ma 24 godziny żeby odwołanie rozpoznać. Jego z kolei postanowienie będzie można zaskarżyć do Sądu Apelacyjnego, który będzie miał kolejne 24 godziny na zbadanie sprawy. Najpóźniej więc w sobotę o godzinie 14.00 dowiemy się czy niedzielny marsz narodowców będzie legalny czy nie.
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1324)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Feministki i KOD Napadają na Marsz Niepodległości

  mieszkanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  TVN zawsze takie inscenizacje robi. We Wrocławiu ich dziennikarze stają od lat w tym samym umówionym miejscu gdy przechodzi Marsz Niepodległości. Umówieni z nimi KODziarze i feministki zaczynają...rozwiń całość

  TVN zawsze takie inscenizacje robi. We Wrocławiu ich dziennikarze stają od lat w tym samym umówionym miejscu gdy przechodzi Marsz Niepodległości. Umówieni z nimi KODziarze i feministki zaczynają atakować słownie wyjątkowo wulgarnymi słowami i fizycznie przechodzących manifestantów na czele z pewna panią pochodzenia żydowskiego która kandydowała w wyborach i która we Wrocławiu cieszy się wyjątkową bezkarnością. Te paniusie rzucają w tłum przedmiotami wyciąganymi z kosza przystankowego Do akcji wkraczają wtedy także dodatkowo lewaccy prowokatorzy wmieszani w tłum, zasłonięci szalikami którzy robią harmider , wykrzykują głośno wulgaryzmy i rzucają w kierunku KODziarzy i feministek zaś fotoreporterzy i TVN-owcy to rejestrują ! Policja zapewnia bezpieczeństwo tym feministkom i .lewakom.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jakie to mamy święto?

  Rozpadły się Trzy Mocarstwa i (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  powstała nie tylko Polska. Na zgniłym drzewie też huba wyrasta.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A II RP to była bryndza !

  Zarządzana przez Józka i jego kumpli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Doprowadzona przez 20 do zapaści, co pokazały nam Niemcy zdobywając całą Polskę w 3 tygodnie. Co tu świętować? No i głupi hymn mamy: Mówi ojciec do swej Basi, idź do Gogolina.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do nieuka

  aja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ile państw nieuku trzeba było aby okiełzać Niemcy ? Zapytaj kto i jaka nacja zza Oceanu po I wojnie światowej wpompowała miliardy dolarów w niemiecką gospodarkę i w partię oraz przywództwo wodza...rozwiń całość

  Ile państw nieuku trzeba było aby okiełzać Niemcy ? Zapytaj kto i jaka nacja zza Oceanu po I wojnie światowej wpompowała miliardy dolarów w niemiecką gospodarkę i w partię oraz przywództwo wodza Adolfa. Hzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No i Dutkiewicz wyszedł na dutka :)

  Trzetraszam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  bo mi się p zacięło :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cicho gnojki- dupę sobie zasrańcu wytrzyj i mleko pod nosem

  Tylko gadać a robić nie ma komu. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kogo to obchodzi co masz do powiedzenia...grafomania męczy czy samotność?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekcje debilu odrobiłeś, że dyskutujesz ?

  Śmieci wynieś gamoniu, obsrańcu. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Patrioci przed komputerem i smartfonem. "Nastrzelacie się w gacie".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale się dzieciarnia rozgadała.

  Pampersy nie zsrajta się z emocji. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Co jeden szczyl to mądrzejszy :-))))))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratuluję choroby psychicznej

  Quady (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jeszcze niech zabierze głos Targalski, Kowal i Żurawski vel Grajewski i niech powiedzą że marsz obraża uczucia Ukraińców.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marsz

  Polskaia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  To są właśnie PATRIOCI z PO. Jak trwoga do jadą do Merkel i UE z Schetyną na czele, aby donieść i naskarżyć na Polaków. Prawdziwy Polak powinien w ten dzień tzn. 11 listopada w setną rocznicę...rozwiń całość

  To są właśnie PATRIOCI z PO. Jak trwoga do jadą do Merkel i UE z Schetyną na czele, aby donieść i naskarżyć na Polaków. Prawdziwy Polak powinien w ten dzień tzn. 11 listopada w setną rocznicę uczestniczyć w marszu, celem upamiętnienia tego dnia jak i bohaterów dzięki którym ta niepodległość została nam dana. Ten który odmawia i namawia do rezygnacji jak Prezydent Wrocławia jest zwykłym zdrajcą i powinien zostać ścięty w imię Rzeczypospolitej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak wiele w tym zakazie jest pogardy dla Polaków !

  Deratyzator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  I ich święta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POpaprańcy, szKODniki i Sutryki...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  nie mają Boga, honoru i Ojczyzny, dlatego tak przeszkadza im święto narodowe.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo