Duda spotkał się z rodzinami Żołnierzy Wyklętych. "Komuniści...

  Duda spotkał się z rodzinami Żołnierzy Wyklętych. "Komuniści zrobili wszystko, aby zadeptać pamięć"

  Marcin Dobski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Duda spotkał się z rodzinami Żołnierzy Wyklętych. "Komuniści zrobili wszystko, aby zadeptać pamięć"

  ©Fot. Andrzej Zgiet

  W środę w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się rodzinami Żołnierzy Wyklętych oraz z przedstawicielami instytucji i środowisk zaangażowanych w ich odnalezienie i upamiętnienie na tzw. „Łączce”. 27 września odbędzie się pochówek 37 z 40 zidentyfikowanych ofiar – zapewnił prezydent Duda.
  Duda spotkał się z rodzinami Żołnierzy Wyklętych. "Komuniści zrobili wszystko, aby zadeptać pamięć"

  ©Fot. Andrzej Zgiet

  Podczas spotkania prezydent mówił, że jedyne wątpliwości budzi dokładny sposób w jaki uczcić zamordowanych Żołnierzy Wyklętych i w tej sprawie głowa państwa będzie chciał dojść do porozumienia z rodzinami ofiar. - Wierzę, że ta dyskusja zakończy się konsensusem i wyjdziemy z tej sali wszyscy z uśmiechem i jednolitym stanowiskiem w tej sprawie – mówił Duda podczas swojego przemówienia.

  Prezydent nie ukrywał dumy, że zdecydowana większość społeczeństwa, zwłaszcza młodych ludzi, nie ma żadnych wątpliwości, że trzeba uczcić ofiary.
  - Cieszy mnie, że pamięta się o nich, mówi się o tym. Stali się postaciami pomnikowymi – przekonywał w przemowie prezydent. - Uważam, ze 27 września powinno się przeprowadzić uroczystość pochówku 37 spośród 40 zidentyfikowanych ofiar – dodał prezydent.

  - Komuniści zrobili wszystko aby zadeptać pamięć, ale przede wszystkim ich samych. Przez co z wielkim trudem dzisiaj są odnajdywane szczątki ofiar – powiedział Duda. - Będziemy dzisiaj rozmawiali w jaki sposób to przeprowadzić. Chciałbym żebyśmy wysłuchali wszystkich wątpliwości. Są tutaj przedstawiciele instytucji zaangażowanych w te sprawę. Wierze, że to spotkanie przyczyni się do uzyskania wspólnego stanowiska – mówił prezydent.

  Andrzej Duda ubolewał, bo data pochówku pokrywa się z datą historycznego Szczytu Zrównoważonego Rozwoju w Nowym Jorku (25-27 września), w którym weźmie udział ponad stu światowych przywódców. Prezydent powiedział, że musi się tam pojawić, tym bardziej, że ma wygłosić ważne przemówienie.

  - 27 września będę na spotkaniu w ONZ, gdzie będę miał ważne wystąpienie – informował zebranych w Pałacu Prezydenckim. - Ale ta uroczystość (pochówku-red.) jest przede wszystkim dla państwa, którzy są bezpośrednio zaangażowani w sprawę – dodał.

  Prezydent Duda zwrócił się o pomoc do wszystkich, aby pomagali w identyfikowaniu pozostałych ofiar. - Chciałbym zaapelować do wszystkich rodzin, aby wspomagały proces identyfikowania ofiar komunistycznego reżimu – mówił i przekonywał, że to także ważna sprawa dla wszystkich pokoleń.

  Po przemówieniu rozpoczęła się dyskusja prezydenta z rodzinami Żołnierzy Wyklętych oraz przedstawicielami instytucji i środowisk zaangażowanych w ich odnalezienie i upamiętnienie na tzw. „Łączce”.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z rodzinami OFIAR tzw. "żołnierzy wyklętych"

  Polaczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ciekawi mnie JAK/KIEDY pan Duda spotka się z rodzinami ofiar żołnierzy wyklętych.
  No chyba żeby uznać wszystkich poszkodowanych w trakcie działań "żw" za wrogów polski...a to że byli zwykłymi...rozwiń całość

  Ciekawi mnie JAK/KIEDY pan Duda spotka się z rodzinami ofiar żołnierzy wyklętych.
  No chyba żeby uznać wszystkich poszkodowanych w trakcie działań "żw" za wrogów polski...a to że byli zwykłymi obywatelami...ich problem...
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo