Drukarki 3D i nauka programowania dla społeczności Bulkowa i okolic

Materiał informacyjny Orange
Pracownia Orange w Bulkowie (mazowieckie) to już nie tylko multimedialna świetlica, w której mieszkańcy mogą korzystać z darmowego dostępu do internetu, zorganizowanych warsztatów i ciekawie spędzać wolny czas. Niedawno w Bulkowie powstała dodatkowa strefa - Makerspace, która daje nowe możliwości. Mieszkańcy będą mogli się w niej uczyć programowania robotów, druku 3D czy podstaw elektroniki. I wytwarzać przedmioty według własnych pomysłów.

- Ta pracownia to moje „dziecko” – przyznaje Natalia Maćkiewicz, dyrektorka biblioteki w Bulkowie, przy której działa Makarspace. Jak mówi, mimo że jest dyrektorką, lubi sama angażować się we wszystkie sprawy – pisze wnioski, pozyskuje środki na projekty, angażuje mieszkańców czy organizuje różne wydarzenia. - Śmiało mogę powiedzieć, że nasza biblioteka jest najprężniej działającą w powiecie – mówi z dumą.

Pani Natalia wkłada w nią mnóstwo energii, ale praca daje jej też wiele satysfakcji. Od zawsze lubiła się angażować i być liderką, od szkoły podstawowej była gospodarzem klasy. Co ciekawe, wraz z mężem ma ogromne stado owiec. Lubi też jeździć na nartach.

Nową przestrzeń w pracowni określa... bibliospacem. Jak tłumaczy, Makerspace w Bulkowie ma być przestrzenią, która połączy nowe technologie z tradycją, czyli książkami i tym samym zachęci dzieci i młodzież, ale także starsze osoby, do odwiedzania Pracowni. - To nowy wymiar biblioteki – podsumowuje i z niecierpliwością czeka na jej powtórne otwarcie. Aktualnie pani Natalia skupia się na koncepcie gry terenowej, wykorzystującej tworzoną przez młodzież aplikację.

Do projektu Makerspace’ów Fundacji Orange przystąpiło łącznie pięć Pracowni Orange z różnych miejscowości w Polsce (Bulkowo, Łękawica, Zakrzówek, Strzegom oraz Gubin). Nie tylko zostały doposażone w zestaw wybranych przez siebie sprzętów i narzędzi (plotery laserowe, drukarki 3D czy pracownie elektroniczne), ale liderzy pracowni zostali też przeszkoleni przez ekspertów ze Stowarzyszenia FabLab Gdańsk z projektowania i obsługi nowoczesnych maszyn. Wszystko po to, aby mogli włączać mieszkańców w ruch DIY (do-it yourself) czyli zrób-to-sam A przy tym pomóc im nabywać nowe umiejętności, hobby, czy nadać nowe życie niejednemu zużytemu czy zepsutemu przedmiotowi. W Makerspace mogą powstawać stojaki, pojemniki, mini-roboty i realizować się inne pomysły. Celem Fundacji Orange, która wspiera Pracownie w działaniu, jest rozwijanie wśród mieszkańców małych miast i wsi nowych pasji i cyfrowych umiejętności przy uzyciu technologii.

Makerspace to wyjątkowa przestrzeń, która pobudza wyobraźnię, kreatywność i rozwija zainteresowania technologiczne. I choć w ostatnich miesiącach nie mogły się w nich odbywać warsztaty, to już teraz okazały się pożyteczne – w dwóch z nich produkowane były przyłbice, które trafiały m.in. do medyków. – mówi Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange. – To dla mnie jeden z najlepszych przykładów ich zastosowania, bo pokazuje, jak technologia może się przyczynić słusznej sprawie – dodaje.

Dzięki zaawansowanej technologii, druk 3D daje nieograniczone możliwości – produkowane np. w strzegomskiej pracowni przyłbice ochronne trafiły do okolicznego personelu medycznego i nauczycieli. Dzięki takim drukarkom mogą powstawać też np. protezy czy prototypy dowolnych urządzeń. W makerspace'ie można zaprojektować i stworzyć nawet skomplikowane układy elektroniczne, można też zbudować robota.

Warsztaty dla mieszkańców ruszą, gdy tylko będzie to bezpieczne.

Pomysł na Makerspace’y w małych miejscowościach jest zakorzeniony w doświadczeniach Fundacji Orange w prowadzeniu FabLaby powered by Orange w Gdańsku i w Warszawie. To przestrzenie wyposażone w nowoczesne maszyny, w których odbywają się darmowe warsztaty i dedykowane projekty dla dzieci i dorosłych, którzy przy wsparciu trenerów ze Stowarzyszenia FabLab Gdańsk i Robisz.to zyskują nowe kompetencje i realizują tak ciekawe projekty jak na przykład proteza dłoni w druku 3D, lampa sterowana aplikacją, meble modułowe, klocki architektoniczne czy nawet domowe filtry antysmogowe.

Fundacja postanowiła wspierać lokalne Pracownie Orange w mniejszych miejscowościach w zakładaniu takich mini-FabLabów.

Dodaj ogłoszenie