Drugi pod względem wartości największy program skierowany do polskiej zbrojeniówki. Prezes PGZ Sebastian Chwałek o szczegółach

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Artyleria rakietowa z Korei Pd. i USA z polskimi elementami. O szczegółach rozmawiamy z prezesem PGZ Sebastianem Chwałkiem.
Artyleria rakietowa z Korei Pd. i USA z polskimi elementami. O szczegółach rozmawiamy z prezesem PGZ Sebastianem Chwałkiem. Adam Jankowski/Polska Press
Wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo z Korei Południowej i HIMARS z USA będą instalowane na polskich podwoziach. Polskie mają być także wozy towarzyszące, radary, łączność i rozpoznawcze drony. Umowę ramową zatwierdził w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. O szczegółach drugiego co do wartości największego programu, który zostanie skierowany do polskiego przemysłu zbrojeniowego, portal i.pl rozmawiał z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastianem Chwałkiem.

Umowa ramowa między Agencją Uzbrojenia i konsorcjum PGZ-WRR określa zasady i warunki zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z włączaniem krajowych elementów w moduły ogniowe artylerii rakietowej dalekiego zasięgu. To drugi po względem wartości kontrakt - po systemie obrony powietrznej Narew – kierowany do PGZ.

Umowa między PGZ-WWR a Agencją Uzbrojenia

W rozmowie z i.pl prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek podkreślił, że „wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę między konsorcjum PGZ-WWR a Agencją Uzbrojenia na dostawę dla polskich Sił Zbrojnych elementów systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w oparciu o dostarczone przez amerykańskich producentów rakiety HIMARS oraz koreańskiego producenta rakiety K239 Chunmoo”.

– W pierwszej fazie – nasz pierwszy wkład – to będzie dostawa podwozi Jelcz – nowoczesnych rozwiązań, które będą stanowiły podstawę do montażu integracji z wyrzutniami systemów HIMARS i K239 Chunmoo. Dostarczać będziemy też pozostałe elementy tego systemu, czyli: wozy dowodzenia i łączności, wozy ewakuacyjne, środki radiolokacyjne oraz wozy załadunku amunicji. Cały osprzęt będzie wykonany w polskich zakładach, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – wyjaśnił prezes PGZ.

Kiedy dostawy pierwszego sprzętu?

Sebastian Chwałek powiedział i.pl, że „pierwsze Jelcze i pierwsze elementy, mają być dostarczone już w przyszłym roku, w oparciu o pierwsze zintegrowane – najpierw z koreańskimi rozwiązaniami wyrzutnie”.

– Docelowo – w kolejnej fazie – obok budowy całego pakietu serwisu i całej zdolności serwisowej, będziemy też chcieli i zmierzamy do tego, aby móc w Polsce – w naszych zakładach – realizować produkcję zarówno elementów wyrzutni, jak i zbudować kompetencje do produkcji rakiet do systemu K239 Chunmoo. Tak, aby nasz przemysł był samowystarczalny, również w sytuacji kryzysowej, abyśmy mogli dostarczać naszemu wojsku wszystko, co jest niezbędne – mówił.

Prezes PGZ podkreślił, że „również w kooperacji z naszymi partnerami z USA prowadzimy rozmowy tak, aby jak największy potencjał i jak największą ilość kompetencji zaabsorbować do naszego przemysłu zbrojeniowego oraz móc być w dużym zakresie samowystarczalnym dla polskiej armii w całym cyklu użytkowania tego sprzętu przez najbliższe dziesięciolecia”.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek: Niebawem finalizacja umów przemysłowych

– Nasza dotychczasowa współpraca przebiega dobrze – zarówno z Amerykanami, jak i z Koreańczykami. Niebawem będziemy finalizować umowy przemysłowe, które będą precyzować szczegóły. Za jakiś czas będę mógł poinformować o konkretnych wynikach naszych rozmów, które się jeszcze toczą – dodał.

Sebastian Chwałek odniósł się także do niedawnej wizyty w Korei Południowej. – Ostatnia wizyta w Korei Południowej i rozmowy z przedstawicielami zarówno przemysłu, jak i strony rządowej, były bardzo obiecujące. Precyzują już to, co będziemy wspólnie robić. Mam nadzieję, że już niedługo sfinalizujemy wszystkie elementy i będziemy mogli przedstawić opinii publicznej więcej szczegółów – powiedział prezes PGZ.

W skład konsorcjum PGZ WRR wchodzą: PGZ S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. oraz PIT-RADWAR S.A. W projekcie, w charakterze poddostawców uczestniczyć będą również inne przedsiębiorstwa z PGZ oraz podmioty krajowego przemysłu obronnego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl