Proces modernizacji polskich lotnisk rozkręca się na dobre. Dzięki płynącym z Unii Europejskiej i pochodzącym z rządowych funduszy środków, porty lotnicze w Polsce stały się bezpiecznymi, nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie obiektami, z których każdego roku korzysta coraz więcej pasażerów linii lotniczych. Lotniska i PAŻP muszą jednak cały czas inwestować w rozwój, z uwagi na zmiany technologiczne, a także w związku z coraz większym ruchem lotniczym w Polsce. Dlatego lotnisko w Modlinie planuje m.in. rozbudować terminal, co byłoby odpowiedzią na prognozowany wzrost ruchu z portu lotniczego.
Lotnisko Modlin planuje rozbudowę terminali, co ma być odpowiedzią na wciąż rosnącą liczbę pasażerów. Rozbudowa ma zwiększyć przepustowość portu lotniczego do 6 mln pasażerów rocznie. Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela zapowiedział, że instytucja przeznaczy na inwestycję około 3 mld złotych. PAŻP w 2016 roku dołączyła do konsorcjum itech, króry ma wypracować nową technologię, dotyczącą zarządzania ruchem lotniczym. Jak podkreśłał Janusz Niedziela, Polska dzięki odpowiednim systemom, ma na tle innych europejskich państw, jedną z najmniejszych liczb opóźnień. Wśród najbliżej osadzonych w czasie inwestycji Niedziea wymienił plany na zainstalowanie w Krakowie nawigacyjnego systemu GBAS, który ma m. in znacznie ograniczyć dokuczliwy dla mieszkających nieopodal lotniska hałas. Prezes Mazowieckiego Portu Lotniczego, podkreślił, że chce wybudować również nowy pas do startów i lądować, który również będzie potrzebował rozwiązań GBAS. – Pracujemy również nad kwestią zapełnienia polskiej przestrzeni lotniczej przez drony – dodał Niedziela.
Jak mówił dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych Urzędu Lotnictwa CywilnegoPaweł Szymański w Unii Europejskiej problemem jest brak regulacji wspólnotowych dotyczących bezzałogowców. Szymański zaznaczył również, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego przewiduje na podstawie swoich analiz, że pierwsze loty pasażerskie bezzałogowcami odbędą się do 2029 roku. – Polska jest liderem jeśli chodzi o regulacje dotyczące dronów – mówił . Natomiast Leszek Chorzewski zaznaczył, że jeszcze w tym roku, dojdzie do prezentacji systemu, obezwładniającego drony w niebezpiecznej sytuacji.
– Jesteśmy gotowi do obsłużenia rocznie, nawet o 25 procent więcej pasażerów. Lotnisko może – działać niemal przez całą dobę, gdyż nie obowiązują tu zakazy związane z ciszą nocną. Nasze lotnisko nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości, ale by odpowiedzieć na oczekiwania rynku planujemy wiele inwestycji. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat do portu będzie doprowadzona linia kolejowa, co poprawi dostępność dla podróżnych. W planach jest też rozbudowa terminalu i hotel, który miałby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska – zapewnia Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin
Wszystko po to, aby Port stał się skutecznym wsparciem dla notującego z każdym rokiem wzrost odprawianych podróżnych warszawskiego lotniska Chopina. Obecnie z Modlina latają w ponad 50 kierunkach samoloty przewoźnika Ryanair. Według planów, z Portu w Modlinie miałyby latać samoloty także innych linii. Lotnisko, które powstało 5 lat temu, było nastawione na tanie linie i przewoźników czarterowych. Do dziś odprawiono tam prawie 10 milionów pasażerów. Niemal każdy polski port lotniczy korzysta już z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Lotnictwo nie tylko wykorzystuje najnowocześniejsze trendy techniczne ale również kreuje ich rozwój. Przykładem mogą być projekty PAŻP realizowane w ramach europejskiej inicjatywy SESAR 2020 czyli wspólnego kształtowania rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i rozwój systemów zarządzania ruchem lotniczym w Europie.
– Jeszcze nigdy tyle nie działo się na polskim niebie. Dane za czerwiec okazały sie rekordowe – w tyym miesiący odnotowano 2600 lotów – mówi Niedziela.Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2030 roku w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych. – Do tego okresu spodziewamy się podwojenia ruchu – mówi prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela. Wynik ten jednak może być osiągnięty kilka lat wcześniej. Aktualną przepustowość wszystkich polskich portów szacuje się na ok. 57 mln pasażerów rocznie (25 mln pax Lotnisko Chopina, 32 mln porty regionalne). Według prognoz ULC wynik ten ma zostać osiągnięty w 2029 roku, jednak realnie może to być już nawet ok. 4-5 lat wcześniej.
OBEJRZYJ WIDEO:
60 Sekund Biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

skymaster
Nexos Elektryczna hulajnoga SKYMASTER
elektryczna hulajnoga to sposób na ekologiczne i w…

bird
One Czarny Hulajnoga BIRD
pokonaj korki i korki z potężnymi osiągami, zerową…
Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny