Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogie podręczniki zastąpią e-książki?

Katarzyna Sklepik, współpraca SYB
Uczniowie często kupują używane podręczniki, stawiają tylko na nowe zeszyty ćwiczeń
Uczniowie często kupują używane podręczniki, stawiają tylko na nowe zeszyty ćwiczeń Fot. Waldemar Wylegalski
Wakacje już na półmetku, więc uczniowie i ich rodzice powoli zaczynają przygotowywać się do nowego roku szkolnego. Sen z powiek spędzają im coraz droższe podręczniki. Zwłaszcza te do nauki języków obcych. Rewolucję szykuje MEN, które chce narzucić wydawcom obowiązek opracowania podręcznika w formie elektronicznej.

- Ceny niektórych podręczników ze względu na podwyżkę podatku VAT poszły w górę - tłumaczy Przemysław Kaczmarek z Księgarni Edukacyjnej w Poznaniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Podręczniki kupujemy już teraz
Rozpoczęła się sprzedaż książek
Z używanych książek zysk nie tylko w gotówce

To sprawiło, że jeszcze bardziej popularny stał się rynek używanych podręczników. Już od kilku lat większość uczniów kupuje takie książki. Przychodzą ze starymi podręcznikami do księgarni i od razu biorą te do następnej klasy.

Czytaj nasz komentarz: Może od razu zróbmy wirtualne szkoły

- W naszej księgarni sprzedajemy książki zarówno nowe, jak i używane, jednak większym zainteresowaniem cieszą się te drugie - wyjaśnia Małgorzata Michalska z Księgarni Szkolnej w Poznaniu. - Rodzice starają się kupić podręczniki jak najtaniej.

Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z książek z drugiej ręki. Ze względu na wprowadzanie kolejnego etapu nowej podstawy programowej zmieniły się podręczniki.

- Komplet książek do pierwszej klasy jest bardzo drogi, całkowity koszt to około 300 złotych - mówi Katarzyna Mielcarek, mama Natalki, która w tym roku idzie do szkoły. - Nie ma możliwości kupienia książek używanych, bo wszystkie są wydane w tym roku. Dla mnie to ogromny wydatek. Zwłaszcza że do tego będę jeszcze musiała kupić wyprawkę.

To jeszcze nie koniec podręcznikowych niespodzianek. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie elektronicznych podręczników. Chce narzucić wydawcom obowiązek opracowania podręcznika w formie elektronicznej.

Oznacza to, że uczeń i szkoła będą mogli wybrać, czy chcą korzystać z wersji książkowej, czy elektronicznej podręcznika. Lub z obu jednocześnie. Tylko materiały edukacyjne dla klas I-III szkoły podstawowej, ze względu na specyfikę tego etapu edukacji, będą wydane wyłącznie w formie papierowej. Choć to dopiero pomysł, to już budzi wątpliwości rodziców, nauczycieli i... okulistów.

- Za dużo tych ułatwień - mówi Wiesław Banaś, dyrektor Gimnazjum nr 50 w Poznaniu. - Moim zdaniem e-podręcznik spowoduje, że uczniowie będą jeszcze więcej czasu spędzać przed komputerem, a z nauką to nie będzie miało wiele wspólnego. Coraz częściej pokazujemy młodzieży, że papierowa książka traci na znaczeniu, bo wszystkie informacje można znaleźć w internecie czy w encyklopediach multimedialnych. Przez to uczniowie coraz mniej czytają, pogłębiają swoje braki literackie. A te najlepiej pokazują słabe wyniki egzaminów.

Kolejnym minusem e-książek może być - obserwowany już od kilku lat - pogarszający się wzrok dzieci i młodzieży. Profilaktyczne badania przeprowadzane w poznańskich szkołach wykazały, że coraz młodsi uczniowie mają już kłopoty ze wzrokiem. Wojewódzki konsultant ds. okulistyki, prof. Andrzej Grzybowski uważa, że wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem może być jedną z przyczyn rosnących dolegliwości wzrokowych uczniów.

- Decydując się na wprowadzenie elektronicznych podręczników, należałoby przeprowadzić badania wzroku i sprawdzić, czy regularne i długie patrzenie w monitor nie przyczyni się - zwłaszcza w okresie dojrzewania - do zaburzeń i dolegliwości wzroku - uważa prof. Andrzej Grzybowski.

Poza wszystkim okazuje się, że książki umieszczane na nośniku elektronicznym wcale nie są za darmo. Za zakup nowych podręczników z elektronicznym dodatkiem trzeba będzie zapłacić więcej.
- Podręcznik z wersją elektroniczną pewnie będzie droższy - mówi Wojciech Skibiński, który na podręczniki dla swoich dwóch synów wydał w tym miesiącu już ponad 500 złotych. - Jak wydadzą nowe książki z płytą, to pewnie te z poprzedniego roku nie będą już obowiązywać.

Podręczniki można wymienić w sieci, na szkolnych kiermaszach lub sprzedać

Zamiast biegać po księgarniach, książki można sprzedać lub wymienić przy pomocy Internetowej Giełdy Używanych Podręczników działającej na stronie www.poznan.pl/podręczniki. Tu można za darmo zamieścić ogłoszenie o sprzedaży lub zamianie książek, ćwiczeń czy atlasów szkolnych.

Najczęściej sprzedawane są książki z historii, języka polskiego, matematyki, geografii, języka niemieckiego i angielskiego. Młodzież zamieszcza też podręczniki z plastyki i religii. Ceny książek nie są wysokie, zaczynają się już nawet od 2 złotych. W znalezieniu konkretnego podręcznika pomaga specjalna wyszukiwarka, która po podaniu konkretnych wskazań typu: rodzaj szkoły, klasa, przedmiot, sortuje całą bazę w poszukiwaniu potrzebnych książek.

Jak korzystać z giełdy? Wystarczy wypełnić formularz, podać odpowiednie dane i... poczekać na e-mail potwierdzający zgłoszenie sprzedawanej książki do systemu lub komunikat informujący, czy szukana pozycja znajduje się w bazie.

Jeżeli - w czasie wakacji - nie uda nam się sprzedać lub zamienić książki - nic straconego. We wrześniu szkoły organizują wewnętrzne kiermasze, podczas których uczniowie mogą nabyć używane podręczniki od starszych kolegów.
Szkoły organizują także grupowe zakupy nowych podręczników. Wydawnictwa sprzedają je wtedy taniej.

Za ile podręczniki: stare i nowe?
Kupując zestaw podręczników do nauczania zintegrowanego (klasy I-III SP) rodzic musi liczyć się - co roku - z kosztem średnio 250 złotych. Ceny zestawów podręczników są zróżnicowane ze względu na ich autorów i wydawnictwo. Do tego dochodzą książki do religii i języków obcych (te są najdroższe, a ich ceny zależą od języka - im mniej popularny język, tym podręcznik jest droższy).

Tyle średnio rodzic zapłaci za zestaw nowych podręczników:

Szkoła Podstawowa klasy I-III

komplet od 150-200 złotych
klasa IV
komplet od 170-220 złotych
klasa V
komplet od 170-220 złotych
klasa VI
komplet od 200-250 złotych

Gimnazjum

klasa I
komplet od 200-250 złotych
klasa II
komplet od 230-270 złotych
klasa III
komplet od 250-300 złotych

Szkoła ponadgimnazjalna**

klasa I
komplet od 250-300 złotych
klasa II
komplet od 270-350 złotych
klasa III
komplet od 270-400 złotych
(dochodzi koszt kilku vademecum maturalnych, potrzebnych do powtórek)

Średnio zestaw używanych podręczników to koszt 100-150 złotych.
Cena książek zależy głównie od ich stanu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski