Drogie paliwa, ale potaniało mięso i cukier. Dzięki temu inflacja nie przekracza 2 procent, ale ta susza...

Zbigniew Maciąg/AIP
Tomasz Hołod / Polska Press
Gdy drożała żywność, w miarę stabilne były ceny paliw. Teraz gdy wyścig cenowy trwa przy dystrybutorach z benzyną i olejem napędowym, żywność generalnie tanieje. Dlatego ceny zwyżkuja w sumie wciąz poniżej 2 proc. liczonych w skali roku. Ale na horyzoncie pojawiła się susza...

Po spadku inflacji w pierwszym kwartale, od kwietnia obserwujemy jej wzrost. Ale majowe przyspieszenie jest niewielkie. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły tylko o 0,2 proc. (przed miesiącem o 0,5 proc.). To efekt przede wszystkim taniejącej żywności. Jej ceny spadły w porównaniu z kwietniem o 0,3 proc. Potaniało mięso, mleko, sery, jaja, owoce, warzywa, cukier.

Inflacja w maju br., w ujęciu rocznym, wyniosła 1,7 proc., wobec 1,6 proc. w kwietniu. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc. – podał Główny urząd Statystyczny (GUS).

Gdyby nie taniejąca żywność inflacja w maju mogła być wyższa ponieważ w dalszym ciągu drogie są paliwa na stacjach benzynowych. W tym miesiącu największy wpływ na wskaźnik inflacji miały właśnie wyższe ceny w transporcie (o 2,6 proc.), gdyż podwyższyły go o 0,23 pkt proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 5,6 proc., w tym benzyny o 5,3 proc., oleju napędowego o 6,4 proc. Z drożyzną na stacjach benzynowych szybko się jednak nie pożegnamy. Co prawda ceny ropy naftowej na rynkach światowych nieco się ustabilizowały, ale FED, amerykański bank centralny podwyższył stopy procentowe, co może osłabić złotego i tym samym spowodować ponowny wzrost cen paliw. Ponadto zbliżają się wakacje i wyjazdy urlopowe, co przełoży się na większy popyt na benzynę.

W kolejnych miesiącach wskaźnik inflacji dalej będzie rósł, ale nie powinien znacząco przekroczyć 2 proc. Chociaż nie wiadomo jak na ceny żywności wpłynie susza, która rozprzestrzeniła się już na wszystkie województwa. Plony wielu upraw mogą być niższe nawet o 20 proc. Szczególnie zagrożone są zbiory zbóż, truskawek, krzewów owocowych, w mniejszym stopniu drzew owocowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu