Droga Krzyżowa 2023. Setki kilometrów, biczowanie czy prawdziwe ukrzyżowanie. Te drogi krzyżowe są naprawdę okrutne

Damian Kelman
Damian Kelman
Droga Krzyżowa to nierozłączny element Wielkiego Postu. Chociaż przeważnie ma charakter symboliczny, jest też odprawiana w bardzo brutalnej scenerii.
Droga Krzyżowa to nierozłączny element Wielkiego Postu. Chociaż przeważnie ma charakter symboliczny, jest też odprawiana w bardzo brutalnej scenerii. Karol Makurat
Zbliża się najważniejsze święto chrześcijan. Niebawem świętować będziemy zmartwychwstanie Chrystusa. Nim jednak zostanie ogłoszona ta radosna nowina, czeka nas m.in. droga krzyżowa. Ta w wielu miejscach na świecie nie ma charakteru symbolicznego i jest odwzorowywana naprawdę, z ogromną brutalnością.

Droga Krzyżowa w 2023 roku

Droga Krzyżowa to specjalny moment w okresie Wielkiego Postu. W Kościele katolickim ma on charakter adoracyjny i pokutny. Wspomina największe męki Jezusa Chrystusa i ma za zadanie w symboliczny sposób odtworzyć drogę do śmierci na krzyżu i złożenia w grobie.

Przyjęta w tradycji droga krzyżowa składa się z czternastu stacji, chociaż w Biblii mowa jest tylko o ośmiu z nich. Pozostałe zostały ustanowione przez Kościół lub stanowią rozwinięcie tego, co możemy odczytać w Piśmie Świętym.

Drogi Krzyżowe odprawiane są w piątki w okresie Wielkiego Postu, ale główne ceremonie mają miejsce w Wielki Piątek.

Droga Krzyżowa - tradycja

Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej wziął się z Jerozolimy, gdzie odnaleziono krzyż. Zaczęły się odbywać pielgrzymki wiernych chcących odtworzyć męki Chrystusa dla innych, którzy nie mogli się udać w taką podróż. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie, którzy oprowadzali pątników i zatrzymywali się na stacjach, by przedstawić historię.

Zwyczaj 14 stacji został natomiast wprowadzony w 1741 roku przez Świętego Leonarda z Porto Maurizio, który założył drogę krzyżową w rzymskim Koloseum.

W większości świątyń i parafii droga krzyżowa jest oznaczona 14 krzyżami, które rozmieszczane są przeważnie na ścianach bocznych świątyń, czasem na zewnątrz. Towarzyszą im nie raz obrazy czy rzeźby związane z wydarzeniami.

Na całym świecie rozwinęły się jednak różne warianty dróg krzyżowych. Jedni pozostają bardziej symboliczni, drudzy oddają się zadumie, a inni chcą w jak najlepszy - a zarazem okrutny - sposób odwzorowywać mękę Chrystusa.

Najbardziej okrutne drogi krzyżowe

Chociaż w Europie drogi krzyżowe mają charakter bardziej symboliczny, w Ameryce i w innych częściach świata przyjmują one bardziej brutalny charakter skupiony wokół odwzorowania cierpienia Jezusa. Inne z kolei mogą pochwalić się bardzo długimi trasami.

W Polsce również mamy kilka specjalnych dróg krzyżowych. Nie są one jednak tak brutalne, a mają bardziej modlitewny, pokutny charakter.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl