Dr hab. Roman Cieślak: Depresja może być leczona przy pomocy...

  Dr hab. Roman Cieślak: Depresja może być leczona przy pomocy internetu

  Tomasz Dereszyński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Z psychologiem społecznym dr hab. Romanem Cieślakiem, profesorem Uniwersytetu SWPS w Warszawie, czym jest depresja i jak można ją leczyć z wykorzystaniem internetu. Zespół pod kierunkiem prorektora ds. nauki tej uczelni pracuje nad nowymi rozwiązaniami z wykorzystaniem m.in. smartfonów.
  Dr hab. Roman Cieślak

  Dr hab. Roman Cieślak ©Materiały prasowe

  Jak doszło do tego, że prowadzicie badania dotyczące depresji?
  Od pewnego czasu zajmujemy się wykorzystaniem internetu w celu poprawy i ochrony zdrowia psychicznego. Przeprowadziliśmy już pewnego rodzaju internetowe interwencje psychologiczne, które miały na przykład redukować wypalenie zawodowe, obniżyć poziom stresu związanego z określoną pracą. W którymś momencie zainteresowaliśmy się tematyką, która dotyczy wykorzystywania internetu jako środka do prowadzenia terapii depresji. Udało nam się nawiązać współpracę z dużym międzynarodowym konsorcjum i aplikowaliśmy o projekt europejski, który wygraliśmy. Wydaje mi się, że przekonaliśmy recenzentów, że warto ten projekt realizować.


  Z jakich powodów?
  Po pierwsze depresja jest zjawiskiem powszechnym, chociaż powszechnie się o niej nie mówi. Wiemy o tym, że wg WHO (światowa organizacja zdrowia) w 2020 roku depresja będzie jedną z najbardziej uciążliwych chorób na świecie. Jak zderzymy te dwie informacje, z jednej strony to jedna z najbardziej powszechnych chorób, z drugiej bardzo mało wiemy o niej i jeszcze mniej robimy, by ją leczyć, rodzi się potrzeba – naturalna dla naukowców – by coś zmienić.

  Kiedy nasz stan zdrowia psychicznego należy w kontekście depresji uznać za podejrzany?
  Kolokwialnie mówimy, kiedy mamy „doła” czy spadek nastroju, że mamy depresję. To zazwyczaj nie jest depresja, która w znaczeniu klinicznym składa się z określonych symptomów. W zasadzie trudno ją samodiagnozować. Trzeba pójść do specjalisty. Na te symptomy składa się obniżony nastrój, brak satysfakcji z tego, co robimy czy zainteresowań i tzw. anhedonia. To symptomy kluczowe. Im towarzyszą inne symptomy: trudno nam się skoncentrować, mamy poczucie winy, uważamy siebie za osoby gorsze od innych, negatywnie patrzymy na przyszłość, źle oceniamy teraźniejszość i towarzyszy temu bezsenność i dolegliwości somatyczne. Jeśli trwa to wszystko ponad dwa tygodnie, wówczas mówimy o depresji. To wszystko musi też wpływać negatywnie na nasze zachowanie. Diagnoza depresji w gruncie rzeczy jest dosyć skomplikowaną sprawą i jeśli ktoś podejrzewa, że ma depresję, powinien pójść do specjalisty.

  A jaka jest rola otoczenia, mam na myśli rodzinę, znajomych, szczególnie w przypadku sytuacji ,w której sami nie zdajemy sobie sprawy z naszego stanu zdrowia?
  Trafił pan w dziesiątkę. Wiemy, że tak zwane wsparcie społeczne, jest kluczowe w ewentualnym wysłaniu pacjenta do specjalisty, ale także w samym procesie leczenia. Dzięki temu, że mamy sygnały z zewnątrz wiemy, że coś jest z nami nie tak. Ważną rzeczą jest też samoświadomość, że depresja występuje i może nas dotknąć ponieważ statystycznie mniej więcej od 3 do 17 procent osób (w różnych badaniach prowadzonych w różnych krajach) w swoim życiu będzie chorować na depresję. W badaniach przeprowadzonych w 2010 roku na świecie zdiagnozowano 300 milionów osób z depresją. W Polsce badania w ramach programu EZOP mówią, że jest ok. 3,5 proc osób z depresją. W Japonii to ok. 3 proc. a 17 w USA. W innych krajach ta średnia wynosi od 8 do 12 proc. chorych na depresję. Polska jest raczej w tej dolnej granicy statystyk, co może wynikać z tego, że sieć wsparcia jest dosyć silna. Dzieje się tak ponieważ często szukamy pierwszej pomocy u znajomych, w rodzinie. Problem polega na tym, że owi znajomi, przyjaciele nie zawsze są specjalistami mogącymi nam tej pomocy udzielić.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo