Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Dr hab. Ewa Marciniak: Nie możemy liczyć na kampanię programową. Wybory wygra ten, kto lepiej pokieruje naszymi emocjami

leszek.rudzinski@polskapress.pl
Szymon Starnawski /Polska Press
- W zasadzie żaden polityk nie przegrał tej kampanii, ale przegrała idea kampanii programowej – przekonuje dr hab. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla, druga tura wyborów bazowała będzie na graniu na naszych emocjach, a o wyniku wyborów zdecydować mogą wyborcy, którzy do tej pory nie brali udziału w życiu politycznym.

- W zasadzie żaden polityk nie przegrał tej kampanii, ale przegrała idea kampanii programowej – przekonuje dr hab. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla, druga tura wyborów bazowała będzie na graniu na naszych emocjach, a o wyniku wyborów zdecydować mogą wyborcy, którzy do tej pory nie brali udziału w życiu politycznym.

[promo]4051;1;[/promo]

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Od jakich czynników zależeć będzie w wyborczej dogrywce przejmowanie „osieroconych” wyborców, głosujących wcześniej na inne siły polityczne niż PiS i PO?

Zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski będą mieli kłopot, ponieważ największa mobilizacja wiernych elektoratów jest w pierwszej turze. Jest to ważne, gdyż ten wierny elektorat nie głosuje alternatywnie lecz głosuje głównie na kandydatów pierwszego wyboru. I to mobilizuje poszczególne części społeczeństwa. W drugiej turze dla wielu wyborców obaj kandydaci będą kandydatami alternatywnymi. W przypadku owej alternatywy waży się wady i zalety kandydatów, co oczywiście zależne jest od wcześniejszych nastawień poszczególnych części elektoratów. W drugiej turze jest analiza, który z kandydatów spełnia więcej pozytywnych kryteriów wyboru, z którym można się w większym stopniu zidentyfikować. Wszystkie wybory i sondaże, prognozujące drugą turę pokazują, że jako wyborcy jesteśmy podzieleni mniej więcej pół na pół – w jednych minimalnie wygrywa prezydent Andrzej Duda, a w drugich Rafał Trzaskowski. Wynik drugiej tury zależeć będzie od tego jaki pomysł na kampanię wyborczą będą mieli obaj kandydaci.

Czy to będzie walka na wyborcze programy?

Moim zdaniem będzie to kampania wielce emocjonalna, a nie racjonalna. W mniejszym stopniu kandydaci będą stawiali na programy, bo te są względnie znane. My identyfikujemy obu kandydatów z ich środowiskami politycznym, czyli mamy pojęcie czego możemy jako wyborcy oczekiwać od kandydata PO, a czego od kandydata Zjednoczonej Prawicy. Zwłaszcza w przypadku Andrzeja Dudy, który ubiega się o reelekcję, mamy możliwość oceny jego dotychczasowej prezydentury. Uważam, że ogromną rolę będą odgrywały emocje i w zależności od tego, kto jak pokieruje naszymi emocjami, ten wygra. A jeśli dojdzie do debaty, to będzie to debata haków.

W czyich wyborców celował będzie prezydent Andrzej Duda. Mówi się, że wciągając na wokandę temat osób LGBT, chciał on puścić oko do wyborców Krzysztofa Bosaka.

Sprawa nie jest oczywista. Moim zdaniem część wyborców Krzysztofa Bosaka, zagłosuje na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę, ale nie wszyscy, a nawet mniejszość. Pamiętajmy, że wyborcy Bosaka dzielą się na dwie osie. Pierwsza to oś światopoglądowa. Tutaj są m.in. narodowcy, antyaborcyjności, czy osoby nieprzychylne LGBT. Drugą osią jest oś gospodarcza. Na niej są wyborcy wolnorynkowi. Są to częściowo osoby, które kiedyś głosowały na PO. Jednak gdy zdiagnozowali, że ta partia skręca w lewo, a oni zostali z poglądami wolnorynkowymi, niczym Jan Himilsbach z angielskim (znana anegdota o niechęci do nauki tego języka przez aktora – red.). Te osoby przeniosły swoje sympatie w wyborach parlamentarnych na Konfederację. Warto też zwrócić uwagę na kampanię jaką prowadził dotąd Krzysztof Bosak. Tam marginalizowało się kwestie światopoglądowe, antyunijne na rzecz eksponowania takich tematów jak kwota wolna od podatku, dobrowolny ZUS-u, zmniejszenie VAT-u na żywność, czy reforma Senatu. Można powiedzieć, że te tezy są naprawdę zdroworozsądkowe. Więc prezydent Andrzej Duda zbierze ideologicznych wyborców, ale nie wolnorynkowych. Część wyborców Krzysztofa Bosaka po prostu zostanie w domu, nie pójdzie na wybory.

Może więcej szczęścia będzie miał kontrkandydat prezydenta – Rafał Trzaskowski?

Pozornie wydaje się, że kandydat Koalicji Obywatelskiej może uzyskać poparcie wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołowni, być może Roberta Biedronia. Należy przyjrzeć się jednak epilogowi kampanii tych kandydatów. On jest bardzo anty-Trzaskowski, antyplatformerski. Bo krytykuje się zarówno rządy PO, jak i samego Trzaskowskiego. I to niemal u wszystkich kandydatów to słychać. Więc jeśli wyborca dzisiaj słyszy, że jego kandydat krytycznie odnosi się do Trzaskowskiego, to jak on ma potem zmienić zdanie? To będzie bardzo trudne. Dlatego Trzaskowski będzie próbował zmobilizować tych, którzy dotychczas nie chodzili na wybory, chcieliby głosować, ale nie mają sprecyzowanych poglądów politycznych, czy preferencji, ale są krytyczni wobec aktualnie rządzących. A może też uda mu się zmobilizować - podobnie jak udało się to prezydentowi Dudzie w 2015 r. - biernych wyborców, czyli tych, którzy zazwyczaj nie uczestniczą w wyborach.

Czy PiS mógłby rozpisać nowe wybory parlamentarne? Niektórzy komentatorzy życia politycznego wskazują, że to możliwe.

Oczywiście możliwy jest scenariusz przedterminowych wyborów, bo w polityce jest wszystko możliwe. Natomiast nie sądzę, żeby ewentualna przegrana prezydenta Andrzeja Dudy przełożyła się na spadek poparcia dla rządzącej koalicji. Wręcz odwrotnie - będzie mobilizacja twardego elektoratu, wszystkich socjalnych wyborców, a sondaże nie tylko nie spadną ale nawet mogą delikatnie wzrosnąć, bo Zjednoczonej Prawicy będzie potrzeby wizerunek silnie zakotwiczonej na scenie politycznej koalicji.

A co z rekonstrukcją rządu? Czy po wyborach nastąpią zmiany w składzie Rady Ministrów?

To jest jak najbardziej możliwe, bo to jest dobra okazja żeby dokonać rzeczowej ewaluacji składu Rady Ministrów i na nowo określić rozkład sił w rządzie. Nie jest tajemnicą, że: po pierwsze – są różne frakcje w obrębie PiS, a po drugie - swoje własne interesy mają także Porozumienie i Solidarna Polska. Jest to więc dobra okazja, żeby na nowo ustalić konsensualny układ sił politycznych w obrębie rządu. A przy okazji ocenić merytorycznie m.in. jak radzimy sobie z sytuacją po pandemii i jak wygląda sytuacja w gospodarce, jakie elementy w tym obszarze zawiodły i gdzie mamy problem, a z czym sobie poradziliśmy. To daje na pewno bodziec premierowi do inicjatyw w zakresie dymisjonowania ministrów lub podtrzymania chęci współpracy.

Prezydent Duda często powtarza, że aby państwo działało sprawnie prezydent musi współpracować z rządem. Czy w przypadku Rafała Trzaskowskiego taka współpraca byłaby w ogóle możliwa?

Rafał Trzaskowski nigdy nie zajmował kluczowych funkcji w państwie. Jeśli będzie prezydentem Rzeczpospolitej, to moim zdaniem jest szansa na współpracę. W mojej ocenie jest to inteligentny człowiek, rozumiejący politykę i nie będzie kuszony jakąś chęcią odwetowych działań, upokarzania rządu, czy kogokolwiek. Natomiast w polityce indywidualne możliwości mogą być korygowane przez bieżącą sytuację polityczną, a ta jest niezwykle dynamiczna. Może być zaskakująca a wówczas jego predyspozycje i deklaracje do wspólnego działania mogą być całkowicie zniweczone i będziemy mieli prezydenta partyjnego, czego bym bardzo nie chciała.

To co mówi prezydent Duda, czyli spójność i możliwość kooperacji z rządem jest oczywiście bardzo ważne, bo ważne jest kto ma większość parlamentarną, ale nie wyobrażam sobie, że będzie jakieś permanentne weto, czyli weto dla weta. Rafał Trzaskowski by wówczas zawiódł bardzo dużą część wyborców, więc trudno powiedzieć, czy tak by ryzykował. Ale kto wie.

Trzeci w rankingu do fotela prezydenckiego był Szymon Hołownia. Co będzie dalej z tym niezależnym kandydatem? Utworzy nową siłę polityczną?

Moim zdaniem założy partię albo co najmniej ruch polityczny. Z pewnością byłoby to coś ciekawego. Jednak paradoks polega na tym, że ci, którzy wchodzą do polityki z hasłami niepolitycznymi, czyli polityki niepartyjnej, nieuchronnie stają się elementem polityki partyjnej. Przykładem może być Paweł Kukiz, który musiał zrezygnować z haseł antysystemowych – ewentualnie zachowując JOW-y i referenda jako jakiś element programu. Więc Hołownia prawdopodobnie mógłby się stać elementem sceny politycznej. Jednak trzeba pamiętać, że nasza historia jest taka, iż wszystkie tego typu twory polityczne były krótkookresowe.

Tak będzie i z Hołownią?

Przyznam, że koncepcja polityki Szymona Hołowni jest dla mnie ciekawa. Weźmy po uwagę, że mamy do czynienia z publicystą społecznym i religijnym. To nie jest polityk. Trzeba powiedzieć, że on przyciąga uwagę. Jest tylko pytanie - czy to nie będzie casus Nowoczesnej. Przede wszystkim będzie miał problem z pieniędzmi niezbędnymi do działalności politycznej. Najwcześniej w przyszytych wyborach parlamentarnych, jeśli osiągnie co najmniej trzy procent poparcia, to jakieś pieniądze na tworzenie struktur by pozyskał. Przykra prawda jest taka, że aby działać w polityce potrzebne są pieniądze i jak widzimy dwie silne partie, które mają duże struktury i duże pieniądze, to od lat trzymają się mocno.

Czy takie osoby jak Waldemar Witkowski mogą na dłużej zaistnieć w polityce i stać się jakąś nową alternatywą?

Waldemar Witkowski jest wart uwagi, choć wydaje się że jego obecność w polityce może być incydentalna. To jest osoba, która zaistniała w prezydenckiej debacie. To trochę przypomina przypadek Adriana Zandberga, który zaistniał w debacie w 2015 r. , zbierając trzy pkt. proc. dla Razem i uszczuplając zasoby połączonych sił lewicowych.

Witkowski jest to człowiek co prawda starszy od Zandberga, ale jest to ciekawa postać. Jeśli te środowiska lewicowe byłyby zainteresowane integracją, to byłaby to ciekawa osobowość w polskiej polityce. Z kolei panowie Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Paweł Tanajno czy Mirosław Piotrowski - czyli kandydaci z około jednoprocentowym poparciem - gdzieś na obrzeżach polityki albo w polityce od dłuższego czasu są obecni.

Czy ta kampania umocniła wizerunkowo któregoś kandydata? A może ktoś stracił na niej?

Ja pozytywnie oceniam kampanię Władysława Kosiniaka-Kamysza, która konsekwentnie jest kampanią programową, choć ten kandydat w sondażach wypada słabo. W zasadzie żaden poliptyk nie przegrał tej kampanii, ale przegrała idea kampanii programowej. My nie jesteśmy gotowi na to żeby rzeczowo rozmawiać o polityce, bo wolimy politykę prześmiewczych haseł, jak np. „menelowe plus”, czy bon motów. Po drugie przegrała idea kampanii, w której może na równych prawach z mężczyznami startować kobieta. To pokazuje, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na równość płci w polityce. Nadal wolimy politykę męską, uprawianą przez mężczyzn i chyba też to kierowało osobami z szefostwa PO, które zdecydowały o zmianie kandydata z Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego. Jeśli pan pyta o wizerunkowe zyski, to trzeba także zaznaczyć rolę premiera Mateusza Morawieckiego w tych wyborach i jego bardzo duże zaangażowanie na rzecz kampanii Andrzeja Dudy. Bo choć nie był on jednym z kandydatów, to uważam, że był on dużym wsparciem w kampanii obecnego prezydenta. Dla elektoratu PiS jest to wiadomość pozytywna, że premier i prezydent ręka w rękę mają ten sam cel, czyli wygraną Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Dla opozycji to temat do krytyki, ale każdy osiąga swoje cele w taki sposób, jaki uważa za skuteczny.

Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, jak zagłosują z...

Oto najnowsze informacje o frekwencji

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogaty inaczej

Te wybory pokazały jak dużym błędem było pozostawienie mediów takich jak niemiecki Express Ilustrowany czy Dziennik Łódzki (Verlagsgruppe Passau) samym sobie. Macie być narodem podwykonawców, monterów, rezerwuarem taniej siły roboczej i rynkiem zbytu, a waszym przywódcą posłuszny niemieckiemu panu pies - Trzaskowski.

A teraz każdy z was, który popiera tego nieudacznika niech wejdzie na salaryexplorer.com odszuka swój zawód czy zajęcie, sprawdzi ile zarabiają na podobnym stanowisku niemcy i zastanowi się dlaczego tak się dzieje, miłej zabawy:)

K
Karolina Wolska

Cześć panowie, mam na imie Karolina 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/mkarolina89

.

.

G
Gold
3 lipca, 09:35, Leszek:

Wybory powinien wygrać ten kto ma program działania i jakieś dokonania. Z tego co wiem to pan Trzaskowski jeszcze swojego programu nie ogłosił, tylko kopiuje program PISu. O dokonaniach Trzaskowskiego już nie wspominając. I jeszcze ta agresja sztabu Trzaskowskiego jest przerażająca/ Ale to wynika z ich słabości, bo może ich zagiąć byle dziennikarz.jeśli nie mają programu wyborczego. Myślę że każdy przyzwoity i zdrowy człowiek zagłosuje na pana Dudę, bo po co Polska ma się zatrzymywać w rozwoju.

4 lipca, 22:43, Gość:

Wpis płatny za pieniądze zaje.bane ze służby zdrowia. PiS kradnie!

Wpis opłacony przez Sorosa. VATowska mafia

G
Gold
3 lipca, 10:35, Sławek:

Przecież Trzaskowski to Platforma Obywatelska. A Platforma to 6 złotych na godzinę i praca do 70-tki. Oni działają na rzecz bogatych korporacji , które chcą mieć pracownika za grosze. Wy tego nie widzicie ? Nie pamiętacie co Platforma robiła 6 lat temu z Polską ? Jak ludzie wyjeżdżali z biedy do pracy na zachód ? Nie pamiętacie tego bezrobocia ? Chcecie jeszcze raz ? Ludzie , opamiętajcie się z tą krytyką PISu, tak dobrze i bezpiecznie to dawno się w Polsce nie żyło. Kiedyś marzyliśmy żeby był taki socjal jak na zachodzie i dzisiaj to mamy. Dzięki komu ? Dzięki PISowi.

4 lipca, 22:43, Gość:

Wpis płatny za pieniądze zaje.bane ze służby zdrowia. PiS kradnie!

Wpis opłacony przez Sorosa. VATowska mafia

G
Gold
3 lipca, 13:28, Anka:

Racja, Ci ludzie co tak źle piszą i mówią o PISie i prezydencie Dudzie, jednocześnie nie potrafią powiedzieć co Oni takiego złego zrobili. Przeciwnicy PIS nie potrafią podać żadnych konkretnych spraw i argumentów. Tylko powtażają ble ble ble, że PIS jest zły itp., ale jak mają powiedzieć dlaczego jest zły i co złego zrobił, to zapada głucha cisza. My z rodziną uważamy że PIS i Duda świetnie rządzą i będziemy głosować na Dudę

4 lipca, 22:43, Gość:

Wpis płatny za pieniądze zaje.bane ze służby zdrowia. PiS kradnie!

Wpis opłacony przez Sorosa. VATowska mafia

G
Gold
4 lipca, 00:41, Kuba:

Jak ludzie się dadzą zmanipulować i zagłosują na Trzaskowskiego, to dopiero co niektórych bieda za jaja ściśnie. Dzisiaj za rządów PIS nikt głodny i chłodny nie chodzi, a za Platformy to takich zgęziałych od groma po Gdańskiej chodziło. Ale zobaczymy, może nie będzie tak źle i się naród ocknie z tego głupkowatego powtarzania że PIS jest zły.

4 lipca, 22:42, Gość:

Wpis płatny za pieniądze zaje.bane ze służby zdrowia. PiS kradnie!

Wpis opłacony przez Sorosa. VATowska mafia

J
Janek

Niekoniecznie emocjami. Większość ludzi dobrze pamięta rządy Platformy i jaka to wtedy była męczarnia dla przeciętnego Kowalskiego. Mafie vatowskie i paliwowe hulały na całego, a ludzie zarabiali z łaską 5 złotych na godzinę, nie mówiąc juz o jakiejkolwiek pomocy dla ludzi. No raczej już nikt normalny, nie chciałby dzisiaj powtórki tych smutnych czasów

G
Gość

Rafał Trzaskowski:

1)Jeszcze nie został prezydentem a już zaczął kłamać Polaków

1) Potomek ESBECJI , ,NEOMARKISTA ultra lewak I ULTA LIBERAŁ

2) FAN ISLAMSKICH MIGRANTÓW I LGBT

2)Uczestnika masońskiej GRUPY BILDERBERG, fana LGBT i ideologii Gender/multi-kulti,

3)Polityk, który nie spełnia obietnic wyborczych,

3) Rafał Trzaskowski jako minister rządu PO-PSL wprowadził do Polski Programu Stałej Przymusowej Relokacji Migrantów z Afryki i Bliskiego wschodu na socjal opłacany z polskich podatków i polskich składek unijnych i wynegocjował Islamskich Migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na szczęście Prawo i Sprawiedliwość zablokowało ten haniebny program relokacji migrantów.

5) Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.

6)Człowieka, który robi wszystko, aby nie zadośćuczynić ludziom wywalonych z własnych mieszkań, ofiarom Warszawskiej Reprywatyzacji a finansującego z publicznych pieniędzy podatników organizacje promujące trans i homo?

7)Będąc w rządzie PO-PSL był przeciwny 500 a w tym samym czasie był za sprowadzaniem na socjal finansowany z naszych podatków i składek unijnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu(program zablokowany przez PIS)

8) Rząd Rafała Trzaskowskiego PO-PSL szykował darmowe lokale komunalne w polskich miastach dla islamskich migrantów z programu przymusowej relokacji migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu kosztem własnych mieszkańców oraz rodzin wielodzietnych i lokatorów z własnych miast oczekujących na mieszkanie komunalne.

9)Rząd Rafała Trzaskowskiego PO-PSL w momencie gdy nie miał i mówił, że nie będzie mieć pieniędzy na 500 dla polskich dzieci chciał osiedlać w Polsce na wysokim socjalu opłacanym z naszych składek unijnych i podatków migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Ten skandaliczny proces ten zablokowało Prawo i Sprawiedliwość.

Co on zrobił oprócz podpisania deklaracji przywilejów LGBT organizowania marszów LGBT i finansowania organizacji LGBT z publicznych pieniędzy?

Rafał Trzaskowski:

10) O Nord Stream II Rafał Trzaskowski mówi----„Nord Stream II porozumienie prywatnych firm nie stoją za tym dzięki bogu rządy”----- Wyjaśniam Nord Strem II to geostrategiczny ANTYPOLSKI wspólny projekt Niemiec i Rosji gdzie głównym udziałowcem jest Gazprom.

11) Nikt nie przebije w kłamstwach Trzaskowskiego! Nawet kłamca Tusk jest dopiero na drugim miejscu!

Rafał Trzaskowski który tylko w jednej kwestii emerytur w bardzo krótkim czasie skłamał Trzy razy. 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego w rzeczywistości Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego.

12) Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.

Skopiuj/kliknij linka

https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ

https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA

https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA

https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc

https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs

https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk

https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ

lub

Wpisz w wyszukiwarkę you tube:

---- O politykach Platformy Obywatelskiej - to zabiło Andrzeja Leppera --------

-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---

-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --

-- O politykach Platformy Obywatelskiej - koniec życia Andrzeja Leppera --

-- RAFAŁ NIE KŁAM! -

--- #RafałNieKłam ----

G
Gość

To różnice między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim

Rafał Trzaskowski – Tęczowy Rafał

1)Zwolennik migrantów, multi-kulti, ideologii Gender NEOMARKISTA ultra lewak I ULTA LIBERAŁ Uczestnik masońskiej GRUPY BILDERBERG, fan LGBT ,

2)Podpisanie karty LGBT i finansowanie z publicznych pieniędzy organizacji LGBT Transwestytów i Homoseksualistów – wprowadzenie latarników do szkół

3) Rafał Trzaskowski jako minister rządu PO-PSL wprowadził do Polski Programu Stałej Przymusowej Relokacji Migrantów z Afryki i Bliskiego wschodu na socjal opłacany z polskich podatków i polskich składek unijnych i wynegocjował Islamskich Migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na szczęście Prawo i Sprawiedliwość zablokowało ten haniebny program relokacji migrantów.

4) Za Islamskimi migrantami z Afryki i Bliskiego Wschodu na socjalu w Polsce

5) Przeciwko 500 dla Polskich dzieci

6) Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego

7)Pacyfikowanie Marszu Niepodległości i nazywanie Polskich Patriotów faszystami

8)Poparcie dla zakazu marszu Niepodległości

9)Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.

10)Przywracanie komunistycznych nazw ulic w Warszawie

11)Autor antypolskiej Rezolucji Przeciwko Polsce

12) O Nord Stream II Rafał Trzaskowski mówi----„Nord Stream II porozumienie prywatnych firm nie stoją za tym dzięki bogu rządy”----- Wyjaśniam Nord Strem II to geostrategiczny ANTYPOLSKI wspólny projekt Niemiec i Rosji gdzie głównym udziałowcem jest Gazprom.

13)Nie spełnianie obietnic wyborczych

14) Ratusz Warszawy pod wodzą Rafała Trzaskowskiego nie wypłaca nie i chce wypłacać odszkodowań przyznanych mieszkańcom poszkodowanym przez mafię reprywatyzacyjną. Ratusz Warszawy pod wodzą Rafała Trzaskowskiego skarży decyzje dotyczące przyznania odszkodowań dla poszkodowanych lokatorów przez mafie reprywatyzacyjne. A wypłaca wielomilionowe dotacje z publicznych pieniędzy podatników (granty) dla środowisk promujących transwestytów i homoseksualistów.

Andrzej Duda

1)Podpisanie karty rodziny i zakaz finansowania z publicznych pieniędzy organizacji LGBT

2)Przeciwko islamskim migrantom z Afrykli i Bliskiego Wschodu zablokowanie programu stałej relokacji migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu

3)Wprowadzenie 500 dla Polskich dzieci

4)Obniżenie wieku emerytalnego dla wszystkich Polaków

5)Poparcie dla marszu niepodległości

6)Przeciwko roszczeniom środowisk żydowskich ani złotówki dla środowisk żydowskich. Andrzej Duda ani złotówki na roszczenia dla środowisk żydowskich

7)Walka o Polskie interesy na Arenie Międzynarodowej

8)Spełnianie obietnic wyborczych

Skopiuj linka

https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ

https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA

https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs

https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk

https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc

https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ

lub

Wpisz w wyszukiwarkę you tube:

---- O politykach Platformy Obywatelskiej - to zabiło Andrzeja Leppera --------

-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --

-- O politykach Platformy Obywatelskiej - koniec życia Andrzeja Leppera --

-- RAFAŁ NIE KŁAM! -

-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---

--- #RafałNieKłam ----

G
Gość

Nikt nie przebije w kłamstwach Trzaskowskiego! Nawet kłamca Tusk jest dopiero na drugim miejscu!

Rafał Trzaskowski który tylko w jednej kwestii emerytur w bardzo krótkim czasie skłamał Trzy razy. 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego w rzeczywistości Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego.

Scenogram kłamstw Rafała Trzaskowskiego

1)Dziennikarka: Cztery lata temu Głosował Pan przeciwko obniżeniu wieku Emerytalnego (FAKT)

2)Rafał Trzaskowski: Ja Cztery lata temu nie byłem Posłem (pierwsze kłamstwo Rafała Trzaskowskiego kłamie -kłamstwo)

3)Rafał Trzaskowski: – złapany na pierwszym kłamstwie kłamie drugi raz : Cztery lata temu byłem posłem ale nie głosowaliśmy wtedy ani podniesienia ani obniżenia wieku emerytalnego(drugie kłamstwo Trzaskowskiego)

4) Rafał Trzaskowski kamie trzeci raz: Cztery lata temu było takie Głosowanie ale ze nie głosowałem przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego (trzecie kłamstwo Trzaskowskiego) w rzeczywistości Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego.

Skopiuj linka

https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA

https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs

https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk

https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc

lub

Wpisz w wyszukiwarkę you tube:

-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---

-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --

-- RAFAŁ NIE KŁAM! -

--- #RafałNieKłam ----

Rafał Trzaskowski skłamał Trzy razy 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego

J
Janek

Tylko Duda jest wiarygodny i ma świetne dokonania. Trzaskowski to jest niemiecki bajko pisarz. Express Bydgoski i Gazeta Pomorska hejtują ludzi z PIS. Uważajcie na artykuły polityczne w tych gazetach, bo są jednostronne. Tu się nigdy nie napisze dobrze o PIS, bo to są niemieckie media, a Polacy mieli dla niemieckich marketów pracować za 5 złotych na godzine i te pieniądze wydać w niemieckich media matktach i innych badziewiach. Ąż tu nagle wygrało PIS, podniosło najniższe pensje i się im usrało. Dlatego pomagają takim Tuskom i Trzaskowskim wygrać wybory , aby wróciły stare układy, ale już nie wrócą. W sądach też się już porządkuje...

G
Gość

Marek, Sławek, Anka, Leszek, Kuba - to jeden i ten sam pisowski płatny troll.

G
Gość
2 lipca, 14:35, Marek:

Pan Trzaskowski się wykazał jako poseł Platformy Obywatelskiej i jako prezydent Wa-wy, który dba o bogatych biznesmenów i o zagraniczne korporacje. Pan Duda się wykazał jako prezydent Polski, który świetnie dba o ludzi i zabiega zagranicą o Polskę. Wystarczy teraz aby każdy z nas spokojnie to przemyślał, czy Polska i Polacy będą mieli większe korzyści przy Trzaskowskim, czy przy sprawdzonym Dudzie. . Dla mnie osobiście Duda jest najlepszy, to jest polityczna i patriotyczna extra klasa.

Wpis płatny za pieniądze zaje.bane ze służby zdrowia. PiS kradnie!

G
Gość
3 lipca, 09:35, Leszek:

Wybory powinien wygrać ten kto ma program działania i jakieś dokonania. Z tego co wiem to pan Trzaskowski jeszcze swojego programu nie ogłosił, tylko kopiuje program PISu. O dokonaniach Trzaskowskiego już nie wspominając. I jeszcze ta agresja sztabu Trzaskowskiego jest przerażająca/ Ale to wynika z ich słabości, bo może ich zagiąć byle dziennikarz.jeśli nie mają programu wyborczego. Myślę że każdy przyzwoity i zdrowy człowiek zagłosuje na pana Dudę, bo po co Polska ma się zatrzymywać w rozwoju.

Wpis płatny za pieniądze zaje.bane ze służby zdrowia. PiS kradnie!

G
Gość
3 lipca, 10:35, Sławek:

Przecież Trzaskowski to Platforma Obywatelska. A Platforma to 6 złotych na godzinę i praca do 70-tki. Oni działają na rzecz bogatych korporacji , które chcą mieć pracownika za grosze. Wy tego nie widzicie ? Nie pamiętacie co Platforma robiła 6 lat temu z Polską ? Jak ludzie wyjeżdżali z biedy do pracy na zachód ? Nie pamiętacie tego bezrobocia ? Chcecie jeszcze raz ? Ludzie , opamiętajcie się z tą krytyką PISu, tak dobrze i bezpiecznie to dawno się w Polsce nie żyło. Kiedyś marzyliśmy żeby był taki socjal jak na zachodzie i dzisiaj to mamy. Dzięki komu ? Dzięki PISowi.

Wpis płatny za pieniądze zaje.bane ze służby zdrowia. PiS kradnie!

Dodaj ogłoszenie