Dowódca sił zbrojnych Finlandii: mało prawdopodobne, by Rosja przetestowała art. 5. NATO

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
W związku z rocznicą przystąpienia Finlandii do NATO prezydent Alexander Stubb oświadczył, że kraj "tworzy własny profil w Sojuszu".
W związku z rocznicą przystąpienia Finlandii do NATO prezydent Alexander Stubb oświadczył, że kraj "tworzy własny profil w Sojuszu". pixabay
Ze strony Rosji nie grozi Finlandii szczególne zagrożenie militarne, jest też mało prawdopodobne, aby Rosja przetestowała art. 5 traktatu waszyngtońskiego NATO, który zobowiązuje członków Sojuszu do kolektywnej obrony – powiedział w czwartek nowy dowódca fińskich sił zbrojnych gen. Janne Jaakkola.

W czwartek mija 75 lat od utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także rok od wstąpienia Finlandii do tej organizacji.

Według nowego dowódcy, który objął stanowisko z początkiem kwietnia, celem Rosji jest "osiągnięcie jak najlepszej pozycji militarnej na Ukrainie w celu uzyskania jak najlepszych możliwości negocjacyjnych na szczeblu politycznym", tj. w kontekście wyborów prezydenckich w USA.

Pierwszy rok Finlandii w NATO

W związku z rocznicą przystąpienia Finlandii do NATO prezydent Alexander Stubb oświadczył, że kraj "tworzy własny profil w Sojuszu". "Nie jesteśmy małym graczem, ale państwem członkowskim średniej wielkości" – podkreślił, zwracając uwagę na położenie Finlandii na krańcu Europy. Stubb zwrócił również uwagę na art. 3 Traktatu Północnoatlantyckiego, który zobowiązuje kraje do rozwijania własnych narodowych zdolności obronnych.

Pierwszy rok członkostwa – oceniło radio Yle – był dla Finów przede wszystkim okresem oczekiwania na ostateczne przyjęcie Szwecji do NATO (co nastąpiło 7 marca 2024 r.), kluczowego sojusznika dla realizacji planów obronnych w Skandynawii. Z Finlandii – podkreślono – wyłonił się zaś sojusznik, który "skoncentrowany jest przede wszystkim na ochronie własnego interesu", tj. na obronie rozległego terytorium graniczącego z Rosją.

Ponadto Finlandia stale wspierała w tym czasie Ukrainę, przekazując jej systematycznie pakiety pomocy wojskowej, a kulminacyjnym punktem tej polityki była zawarta w środę w Kijowie dwustronna umowa o bezpieczeństwie, zakładająca pomoc wojskową i finansową dla Ukrainy co najmniej do 2029 r.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl