reklama

Dowód osobisty pod ochroną: 19.11.2019 r. Koniec z kserowaniem i udostępnianiem danych na wyjeździe. A co zrobić gdy dowód zaginie?

Tomasz Jaroszek/AIPZaktualizowano 
Komplikacji może nam przysporzyć nie tylko fizyczna utrata dowodu osobistego. Lepiej nawet nie spuszczać dokumentów z oczu, np. nie pozwalać wynosić go obcym osobom na zaplecze wypożyczalni czy sklepu. Andrzej Muszynski / Polska Press
Urlopowa beztroska może się szybko skończyć, jeśli zgubimy lub zostanie nam skradziony dowód osobisty. 12 lipca weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych, która zakazuje wykonywania kopii dowodu osobistego przez podmioty do tego nieupoważnienie, czyli np. wypożyczalnie sprzętu sportowego. Jak postępować w razie kradzieży dokumentu i czy można kserować dowód osobisty w wypożyczalni kajaków – radzi ekspert portalu Kapitalni.org

Pośpiech urlopowych przesiadek bywa zgubny. Strata dowodu osobistego w środku urlopu jest problematyczna nie tylko z powodu utrudnionego powrotu do domu. Często nawet nie wiemy, czy zgubiliśmy dokument, czy został nam celowo ukradziony. Należy pamiętać, że dane z dowodu mogą zostać nielegalnie wykorzystane. Dlatego warto od razu działać, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

Policja i konsulat pomogą

O braku dowodu należy poinformować odpowiedni urząd. W czasie wakacji w Polsce utratę dokumentu należy zgłosić na najbliższym posterunku policji. Policja wyda oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa.

Dużo więcej komplikacji wiąże się utratą dokumentu za granicą.

W strefie Schengen mamy prawo podróżować legitymując się polskim dowodem osobistym. Gdy zostanie nam ukradziony, możemy mieć trudności z powrotem do Polski. Bez dokumentu tożsamości nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. W każdym polskim konsulacie otrzymamy niezbędną pomoc oraz dokumenty umożliwiające dalszy pobyt i przekroczenie granic.

Konsulat może także udzielić pożyczki, jeśli razem z dowodem straciliśmy pieniądze i karty kredytowe. W niektórych krajach nie ma jednak polskich placówek dyplomatycznych. Każdy polski obywatel może zgłosić się do placówki innego państwa członkowskiego UE.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Przezorny zabezpieczony – jak zastrzec dowód osobisty?

Gdy zorientujemy się, że nie mamy dowodu osobistego, trzeba go zastrzec. Najszybciej możemy to zrobić za pośrednictwem portalu Biura Informacji Kredytowej. Aby móc to zrobić „od ręki”, musimy posiadać konto w BIK. Daje nam ono komfort, że będziemy mogli zastrzec dowód osobisty bez względu na czas i miejsce, czyli także za granicą. Wystarczy mieć dostęp do Internetu.

To już koniec OFE. Co ostatecznie stanie się ze zgromadzonymi na tych kontach pieniędzmi? Rząd przyjmuje projekt ustawy, a jej szczegóły poznasz po prostu klikając w ten tekst.

Ta szybka procedura daje nam gwarancję, że nie staniemy się ofiarą przestępstwa finansowego. Nasz dowód zostanie wyłączony z obiegu i niepowołane osoby nie będą mogły się nim posłużyć.

Jeśli ktoś nie posiada konta w BIK, może w łatwy sposób zgłosić utratę dowodu w banku. Nie musi to być bank, w którym posiadamy rachunek. W Polsce działa System DOKUMENTÓW ZASTRZEŻONYCH (System DZ). Dzięki niemu możemy zastrzec dowód osobisty w swoim banku lub w dowolnym przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Zastrzegamy dokument tylko w czasie wizyty w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ. Część banków przyjmuje także zastrzeżenia również telefonicznie.

Lepiej mieć dowód na oku – zakaz kserowania dokumentów

Komplikacji może nam przysporzyć nie tylko fizyczna utrata dowodu osobistego. Lepiej nawet nie spuszczać dokumentów z oczu, np. nie pozwalać wynosić go obcym osobom na zaplecze wypożyczalni czy sklepu. W czasie wakacji często wypożyczamy sprzęt sportowy. Powszechną praktyką wypożyczalni jest zostawianie w zastaw lub kserowanie dowodu osobistego. Osoby, które lekkomyślnie podchodzą do ochrony swoich danych osobowych, zgadzają się na taki proceder.
Wielokrotnie, gdy pożyczałem sprzęt sportowy, np. narty, poproszono mnie o pokazanie dowodu osobistego, a następnie robiono kserokopię dokumentu. 12 lipca weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych, która zakazuje wykonywania kopii dowodu osobistego przez podmioty do tego nieupoważnienie, czyli np. wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Ksero i dane - wyjątki od reguły

Pomimo zakazu kopiowania dowodów osobistych, firmy będą mogły poprosić o okazanie dokumentu tożsamości i spisać ewentualnie wymagane dane, np. do zawarcia umowy.
Podmiotami upoważnionymi do sporządzania kopii dokumentów na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu pozostają banki, firmy ubezpieczeniowe czy notariusze. W tych instytucjach kserowanie dowodu osobistego nie powinno nas niepokoić.

Tomasz Jaroszek, ekspert portali Kapitalni.org.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Materiał oryginalny: Dowód osobisty pod ochroną: 19.11.2019 r. Koniec z kserowaniem i udostępnianiem danych na wyjeździe. A co zrobić gdy dowód zaginie? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obywatel GC

Co za bzdury pisze autor. Na jakiej podstawie Policjant wyda zaświadczenie o popełnieniu przestępstwa jeśli sie zgubi dowód. Nawet nie przyjmie zgłoszenia. Wyśle każdego do urzędu miasta. Taka jest realna reakcja. Piszę z autopsji

G
Gość

Potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy jesteś w kryzysie finansowym? Nie martw się więcej, ponieważ rozwiązanie jest tutaj. Skontaktuj się ze mną dzisiaj w sprawie wszelkiego rodzaju pożyczek pod adresem: annaweichhaus11@gmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: 15174314376

O
On77

Hehehe Europa bez fikcji... we Francji ne pożyczysz kajaka jak nie zostawisz dowodu....zejdzcie na ziemię

G
Gość

Ustawa mowi wyraznie o sporzadzaniu replik w celu ich zbycia a nie zabrania kserowania dowodow.

Przed napisaniem artykulu sugeruje zaznajomienie sie z tematem a nie powielanie jakis bredni...

T
Tom
5 września, 8:01, Jaś:

A jak wygląda sprawa za granicą naszego kraju? We Francji czy Włoszech praktyka zabierania lub kserowania dowodu jest powszechna choćby w hotelach czy w firmach które odwiedzam w ramach delegacji. Czy są podstawy prawne aby odmówić?

W Hiszpanii nie chciałem zostawić dowodu w hostelu to nie chcieli nas przyjąć

t
tekatka48

Jak można wziąć kredyt na czyjś dowód??? Przecież zdjęcie nie będzie się zgadzać nigdy!

G
Gość

Dziwi mnie to, że sam dowód wystarczy żeby zaciagnąć kredyt czy pożyczkę.W takim razie dowód nie jest bezpiecznym dokumentem i bardziej cennym jak karta kredytowa ponieważ daje możliwość dużego wyższego zadlużenia.

J
Jaś

A jak wygląda sprawa za granicą naszego kraju? We Francji czy Włoszech praktyka zabierania lub kserowania dowodu jest powszechna choćby w hotelach czy w firmach które odwiedzam w ramach delegacji. Czy są podstawy prawne aby odmówić?

g
gość

A jak jest z najmowaniem mieszkania? Nie muszę podawać danych z dowodu do umowy?

O
Opos

Policja może wydać oświadczenie tylko i wyłącznie wtedy, gdy dokument został skradziony. Nie zrobi nic, jeśli został zgubiony.

O
Olo

Zastrzeżenie dowodu w banku daje tyle że w systemie tego jedynego banku nie weźmie nikt kredytu. Dopiero zastrzeżenie w urzędzie miasta lub w Bik sprawia że dowod jest nieważny i należy wyrobić nowy. Tak byłem, zastrzegalem w banku a pani w urzędzie mnie wysmiala, i dopiero ona wystawiła zaświadczenie że dowód jest zastrzeżony od daty takiej a takiej. W każdej dziedzinie życia są przepisy niejasne lub wykluczając się, a potem ktoś ma problemy.

G
Gość

Nie kserowania dowodów osobistych, ustawa zabrania, ale sporządzania ich replik. Ksero to nie replika. Co nie zmienia faktu, że swojego dowodu osobistego trzeba pilnować.

Dodaj ogłoszenie