Doradca Joe Bidena i szef chińskiego MSZ rozmawiali o Korei Płn. i atakach Huti

PAP
Administracja USA jest aktywna.
Administracja USA jest aktywna. PAP/EPA/ROYAL THAI GOVERNMENT / HANDOUT
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i szef MSZ Chin Wang Yi przeprowadzili dwudniowe rozmowy w Bangkoku, które dotyczyły m.in. Korei Płn. oraz ataków Huti na Morzu Czerwonym. W najbliższych miesiącach planowana jest rozmowa przywódców USA i ChRL.

Spis treści

Otwarte linie komunikacji między mocarstwami

Jak przekazał w sobotę w komunikacie Biały Dom, spotkanie Sullivana i Wanga - już czwarte - było częścią procesu utrzymywania otwartych linii komunikacji między mocarstwami i kontynuacją dialogu rozpoczętego przez prezydenta Joe Bidena i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga podczas szczytu pod San Francisco.

Wśród tematów rozmów w stolicy Tajlandii, toczonych przez dwa dni i trwających łącznie 12 godzin, były m.in. rozwój sytuacji na Morzu Południowochińskim i Tajwanie, agresja Rosji przeciwko Ukrainie, działania Korei Północnej, a także ataki wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów z ruchu Huti na statki na Morzu Czerwonym. Jak powiedziała podczas telefonicznego briefingu wysoka rangą przedstawicielka administracji USA, Pekin zapewnił Waszyngton, że - zgodnie z życzeniem USA - poruszył temat ataków Huti w rozmowach z Iranem.

Czy Pekin faktycznie naciska na Teheran?

Według USA, Chiny m.in. z uwagi na pozycję głównego nabywcy irańskiej ropy ma znaczący wpływ na Iran. Urzędniczka przyznała, że nie wie, czy Pekin faktycznie naciska na Teheran, by hamował wspieraną przez siebie bojówkę i dodała, że wstrzyma się z oceną do zobaczenia efektów, których na razie nie widać.

Sullivan miał przekazać Wangowi głębokie zaniepokojenie USA na temat testów rakietowych prowadzonych przez Koreę Północną oraz jej zacieśniającą się współpracę z Rosją, jak również co mówi to o zamiarach reżimu Kim Dzong Una. Przedstawicielka administracji USA podkreśliła, że Chiny utrzymują znaczący wpływ na KRL-D, choć dodała, że "nie opisałaby roli Pekinu jako konstruktywnej". Wysłannicy Chin i USA ds. Korei Płn. mają wkrótce odbyć osobną rozmowę na ten temat.

Na wiosnę rozmowa telefoniczną Bidena i Xi?

Sullivan i Wang mieli również przygotować grunt pod planowaną na wiosnę rozmowę telefoniczną Bidena i Xi. Niewykluczone jest też, że wcześniej do Pekinu uda się szef dyplomacji USA Antony Blinken. Na wiosnę planowane jest również spotkanie przedstawicieli obu państw w ramach dialogu na temat sztucznej inteligencji.

Biały Dom zapowiedział też planowaną na 30 stycznia inaugurację amerykańsko-chińskiej grupy roboczej ds. walki z narkotykami, powołanej podczas rozmów Bidena i Xi w Kalifornii. Zobowiązanie Chin do ukrócenia eksportu chemikaliów i sprzętu do wytwarzania fentanylu do meksykańskich karteli narkotykowych było jednym z konkretnych wyników szczytu przywódców, a według Białego Domu Pekin jak dotąd wywiązuje się ze swoich obietnic.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl