Dopłaty dla zielarzy. Stawki robią wrażenie! Na liście kilka form pomocy. Takie wsparcie można dostać w ramach płatności bezpośrednich

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pozytywny wpływ na materię organiczną może mieć m.in. uprawa melisy lekarskiej.
Pozytywny wpływ na materię organiczną może mieć m.in. uprawa melisy lekarskiej. pixabay.com/Kathas_Fotos
Rolnictwo to nie tylko uprawa zbóż czy hodowla zwierząt, w Polsce można zająć się również ziołami. W tym zakresie przewidziano dopłaty do powierzchni upraw. W odpowiedzi na wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych, resort rolnictwa poinformował o formach pomocy dla roślin zielarskich. Jakie są stawki?

Spis treści

Pomoc dla zielarzy w ramach dopłat bezpośrednich

W ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 rolnicy, zajmujący się uprawami roślin zielarskich, mogą starać się o wsparcie w ramach płatności bezpośrednich, tj. podstawowego wsparcia dochodów i płatności redystrybucyjnej.

Można również wnioskować o dopłaty w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Tu szczególnie istotna jest praktyka Zróżnicowana struktura upraw.

Jak wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, celem praktyki jest poprawa jakości gleby i odbudowa materii organicznej poprzez wzbogacanie struktury upraw o gatunki roślin, które wpływają na dodatni bilans materii i zwiększają różnorodność biologiczną. Rolnicy muszą wprowadzić co najmniej 3 różne uprawy na gruntach ornych w gospodarstwie. W odpowiedzi dla izb rolniczych wskazano na kilka warunków:

  1. Udział głównej uprawy w strukturze zasiewów nie przekracza 65 proc. i udział trzeciej nie może być mniejszy niż 10 proc.
  2. Co najmniej 20 proc. upraw stanowią gatunki roślin o pozytywnym wpływie na bilans glebowej materii.
  3. Udział zbóż nie przekracza 65 proc.
  4. Udział upraw o ujemnym wpływie na bilans materii organicznej, np. roślin okopowych, nie przekracza 30 proc.
  5. W przypadku rzepaku słomę po zbiorze plonu głównego rozdrabnia się i miesza z glebą, można też przyorać.

Wśród gatunków roślin o pozytywnym wpływie na materię organiczną wymienia się m.in. melisę lekarską, babkę lancetowatą, mniszek lekarski, dziurawiec zwyczajny, miętę pieprzową, krwawnik pospolity oraz szałwię lekarską. Cały wykaz dostępny jest w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Stawka płatności ekologicznych dla sektora ziół robi wrażenie

Kolejnym sektorem, w którym można ubiegać się o wsparcie do ziół, jest II filar WPR, a więc interwencja Rolnictwo ekologiczne. Stawka płatności wynosi tu 1856 zł/ha, wcześniej było to 1673 zł/ha. Beneficjenci zobowiązują się realizacji warunków ekologicznych przez 5 lat.

Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne

Rolnicy z areałem zielarskim mogą też ubiegać się o wsparcie w ramach interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Ich celem jest m.in. promowanie uprawy roślin zagrożonych erozją genetyczną, zwiększanie bioróżnorodności i zapewnienie bazy pokarmowej dla pożytecznych organizmów takich, jak owady i ptaki. Rośliny zielarskie objęte są pomocą w ramach dwóch interwencji.

Interwencja 5: Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie

Ta interwencja polega na zachowaniu tradycyjnych i rzadkich w uprawach gatunków roślin rolniczych, warzywnych i zielarskich, a także dawnych odmian i ekotypów na terenie kraju. Skutkiem ma być zwiększenie bioróżnorodności na terenach wiejskich. Program jest kontynuacją Pakietu 6. PROW 2014-2020.

Interwencja 7: Bioróżnorodność na gruntach ornych

Celem tej interwencji jest także wsparcie bioróżnorodności na gruntach ornych, ale także zapewnienie bytu i pokarmu organizmom pożytecznym, np. owadom zapylającym. Realizacja polega na uprawie określonej liczby gatunków roślin w ramach wariantu pierwszego, a także roślin zielarskich i warzywnych określonych w przepisach krajowych.

Zobowiązanie w ramach obu wspomnianych wyżej interwencji podejmowane jest na 5 lat.

Kredyty płynnościowe w ramach linii UP

Resort rolnictwa zachęca rolników prowadzących produkcję w zakresie rolnictwa, przetwórstwa i rybactwa do ubiegania się o kredyty płynnościowe z linii UP. Dotyczy to osób zagrożonych utratą płynności finansowej w gospodarstwie w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Przypominamy: LINIA UP - limit akcji kredytowej w wysokości 2,9 mld zł, środki w kwocie 150 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów.

Źródła: KRIR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl