Donald Tusk przed komisją śledczą ds. Amber Gold [ZDJĘCIA]...

  Donald Tusk przed komisją śledczą ds. Amber Gold [ZDJĘCIA] Przesłuchanie byłego premiera to polityczna rozgrywka?

  Anita Czupryn, Jakub Oworuszko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sejmowa komisja śledcza do sprawy Amber Gold zaplanowała na poniedziałek, 5 listopada, przesłuchanie Donalda Tuska. Niemal do samego końca nie było pewności, czy były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej, stawi się na to przesłuchanie. Transmisja na żywo z przesłuchania Donalda Tuska.
  Donald Tusk przed komisją śledczą ds. Amber Gold
  1/39
  przejdź do galerii

  Donald Tusk przed komisją śledczą ds. Amber Gold ©fot. Marek Szawdyn

  Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy Donald Tusk stawi się na przesłuchanie. W weekend był widziany w rodzinnym Sopocie. Jeszcze w niedzielę pełnomocnik Tuska Roman Giertych pytany przez „Polskę The Times” o poniedziałkowe przesłuchanie byłego premiera stwierdził, że to, czy Tusk stawi się przed komisją „okaże się jutro”. - Jestem adwokatem, a adwokatów obowiązuje tajemnica adwokacka – przyznał lakonicznie.

  Ostatecznie Tusk pojawił się w Sejmie około 9.30. Jak zawsze towarzyszył mu tłum dziennikarzy, którzy pytali go m.in. o samopoczucie i ocenę działań komisji. - Intencje tej komisji i cele polityczne są dla wszystkich jasne – stwierdził były premier.

  Tusk zeznawał bez udziału swojego pełnomocnika. Roman Giertych był obecny na terenie Sejmu i w każdej chwili był gotów na ewentualne konsultacje ze swoim klientem. Tusk nie skorzystał z prawa do swobodnej wypowiedzi.  Pierwsze pytania dotyczące tego, kto nadzorował m.in. Komisję Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zadała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann. Tusk stwierdził, że nie bierze udziału w quizie, a nadzór wymienionych instytucji jest opisany w prawie. „M. Wasserman pyta świadka o zapisy ustaw. Na naukę ustaw był czas na aplikacji” - komentował na bieżąco na Twitterze Roman Giertych.

  Tusk pytany o to, kiedy i kto przekazał mu wiedzę o Amber Gold i liniach OLT powiedział, że po raz pierwszy byli to ministrowie Jacek Rostowski i Tomasz Arabski. - Z notatką ABW zapoznał mnie minister Jacek Cichocki, był to koniec maja - początek czerwca 2012 roku - mówił były premier.

  Przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją śledczą miało odbyć się 2 października, ale zostało przesunięte ze względu na wybory

  Przesłuchanie Donalda Tuska stanie się polityczną rozgrywką?


  Jak zapowiadała Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji śledczej, raport miałby być gotowy jeszcze w listopadzie, bo pisany jest na bieżąco. Nie ukrywała też, że Donald Tusk jest dla komisji ważnym świadkiem. Wiadomo, że komisja będzie pytała byłego premiera o jego syna Michała, ponieważ, jak mówiła wcześniej Małgorzata Wassermann, to szczególna sytuacja, w której syn premiera ma kontakt z przestępcą (prezesem Amber Gold Marcinem P.), a zatem gdzie były służby - pytała, dodając, że ona się tego domyśla i zostanie to umieszczone w raporcie.

  Co ciekawe, brak pewności z obecnością byłego premiera na poniedziałkowym przesłuchaniu może mieć związek z tym, że, jak podała Wirtualna Polska, do posłów komisji śledczej mają trafić właśnie materiały ze służb specjalnych. Zresztą, potwierdziła to sama przewodnicząca Wassermann - mają to być bardzo istotne dokumenty, między innymi z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  Firma Amber Gold to dziś synonim jednej z największych afer finansowych w Polsce. Powstała w Gdańsku na początku 2009 roku, by inwestować w złoto i inne kruszce, oferując klientom kontrowersyjne lokaty w złoto, srebro i platynę, podpisując z nimi tak zwane „umowy składu”. Jak ustalili śledczy, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała około 19 tysięcy swoich klientów na prawie 851 milionów złotych.

  Pierwotnie przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją śledczą miało odbyć się 2 października, ale zostało przesunięte na pierwszy dzień po drugiej turze wyborów samorządowych. O wyznaczeniu nowej daty informowała szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann już na początku września. Powód? Małgorzata Wassermann z ramienia Zjednoczonej Prawicy kandydowała na prezydenta Krakowa i jak tłumaczyła, nie chciała spotkać się z zarzutem, że przesłuchanie byłego premiera mogłoby być elementem jej kampanii. Tydzień później, jako gość Radia ZET informowała: - Sprawdziliśmy, czy Donald Tusk ma wolny termin 5 listopada - może stawić się przed komisją. Mam nadzieję, że nie stchórzy.

  Głos wtedy zabrał też mecenas Roman Giertych, który jest pełnomocnikiem Donalda Tuska, wyrażając zdziwienie i zaskoczenie tym, że termin przesłuchania został przełożony.

  Jak napisał wówczas na Twitterze, komisja wyznaczyła trzy daty, z których dwie, czyli 2 października i 23 października, jako rezerwowa, były uwzględnione w agendzie przewodniczącego Tuska. Jeśli chodzi o inne terminy, to mogą one kolidować z obowiązkami służbowymi.

  Sam Donald Tusk na początku października zapowiadał, że jeśli kalendarz mu na to pozwoli, to na przesłuchanie przybędzie. - Wiele na to wskazuje, że uda mi się tak ułożyć kalendarz, żeby na to zaproszenie odpowiedzieć pozytywnie - oświadczył.

  Dziś z kolei to Małgorzata Wassermann jest zaskoczona tym, że były premier do tej pory nie zadeklarował, czy faktycznie przybędzie na poniedziałkowe przesłuchanie. Brak tej pewności oznacza szereg problemów.

  Po pierwsze, jak mówiła, w gotowości będzie oczekiwać byłego premiera około 40 osób - obsługa, doradcy, asystenci. Po drugie osobom spoza Warszawy trzeba opłacić podróż i hotele, co generuje koszty.

  30 października Roman Giertych poinformował na Twitterze: „W związku z pytaniami od dziennikarzy informuję, że PDT został wezwany i zamierzał się stawić na posiedzenie Komisji ds. Amber Gold w dniu 2.10. Po anulowaniu tego wezwania kolejne propozycje terminu będą rozważane z uwzględnieniem obowiązków wynikających z kalendarza PDT”.

  A następnego dnia w swoim stylu napisał: „Skoro PAD nie przyjdzie na marsz, na który sam zapraszał, to jaka pewność, że zwykła poseł, obecna kandydatka na prezydenta jednego z miast, przyjdzie na komisję, na którą zaprosiła świadka?”.

  - Czy pan Donald Tusk stawi się w poniedziałek przed komisją do sprawy Amber Gold - zapytaliśmy w niedzielę mecenasa Romana Giertycha. - Okaże się jutro - odpowiedział, dodając: - Jestem adwokatem, a adwokatów obowiązuje tajemnica adwokacka.

  Jak widać, ta swoista gra, to budowanie napięcia i podgrzewanie atmosfery związanej z przyjazdem byłego premiera do Warszawy, toczy się już od dłuższego czasu, a przez to rodzi też różnego rodzaju spekulacje. No, bo na dobrą sprawę nowy termin przesłuchania podany był z dużym wyprzedzeniem. Wiadomo też, że Donald Tusk jest w Polsce - na Wszystkich Świętych przybył do Sopotu, mógł więc tak zaplanować swój kalendarz, aby 5 listopada o 10 rano stawić się na przesłuchanie w stolicy.

  Przypomnijmy, że Donald Tusk już dwa razy był przesłuchiwany w prokuraturach w Warszawie - w kwietniu 2017 roku, jeszcze w prokuraturze wojskowej, a następnie w sierpniu, w sprawie dotyczącej organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

  I za każdym razem była to okazja niemal do demonstracji politycznej - byłego premiera witały tłumy na Dworcu Centralnym (Donald Tusk przyjechał pociągiem z Trójmiasta), czekali na niego sympatycy z transparentami „Witamy prezydenta Europy” i razem z nim pomaszerowali do siedziby prokuratury. Za drugim razem przed prokuraturą na Rakowieckiej zorganizowała się też grupa jego przeciwników.

  Okazuje się jednak, że te powitania to nie do końca była spontaniczna akcja obywateli, którzy z nadzieją upatrują w byłym premierze kandydata na prezydenta w wyborach w 2020 roku. Jak napisał Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski, za gorącym przyjęciem Tuska stał między innymi syn posła Marka Sowy, Michał, który wraz z Miłoszem Motyką (szefem młodzieżówki PSL) zorganizował też „spacer z Tuskiem” podczas jego niedawnej wizyty w Krakowie.

  Nawiasem mówiąc, spekulacje na temat kandydowania Donalda Tuska w wyborach prezydenckich pojawiają się co jakiś czas, a i sam były premier dolał oliwy do ognia, mówiąc w lipcu w TVN 24, że gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować, to on nie wahałby się ani chwili i stanąłby do takiego pojedynku.

  Można się więc spodziewać, że jeśli Tusk pojawi się dziś w Warszawie, to jego zwolennicy znów zgotują mu podobnie gorące przyjęcie i ponownie zrodzi się oczekiwanie na deklaracje dotyczące jego przyszłości politycznej.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (91)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rośnij kwiecie wysoko -jak ojciec leży głęboko.

  Pogrobki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Kto by słyszał o Płażyńskim, Gosiewskiej (Pierwsza Wdowa IV RP -15 lat po rozwodzie z mężem!) wnuczku suwnicowej...itd.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I moralizatorka

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Gosiewska zrobiła się I obrończynią moralności.
  Samozwańcy zazwyczaj bardzo krótko trwa ich chwała samozwańcza, tym się pocieszam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie jest kasa z Amber Gold!

  Najważniejsze pytanie. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Gocha nie ściemnia z Ryżym, szukaj forsy lebiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie jest forsa?!

  800 milionów przecież nie wyparowało?! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  No Ziobro popisz się miernoto i znajdź je ! A ty Topielica nawet się nie zająknęłaś, gdzie ukryli kasę z Amber Gold !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Igrzyska się skończyły

  a chleba z Amber Gold nie ma !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Tylko plewy i szum w mediach, który rozwieje się jak smród po gaciach i zniknie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  wszystko wskazuje na to , że afery bankowe AMBER GOLD , SKOKI , GETBACK są aferami pis

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na Prezydenta

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Tusk na prezydenta, bo ci wystrzeleńcy jak nie tracą kontakt z rzeczywistością to znów naciągają ją na stronę w której akurat się znaleźli do granic możliwości.
  Dobrze mieć nieprzeciętnych ludzi...rozwiń całość

  Tusk na prezydenta, bo ci wystrzeleńcy jak nie tracą kontakt z rzeczywistością to znów naciągają ją na stronę w której akurat się znaleźli do granic możliwości.
  Dobrze mieć nieprzeciętnych ludzi w kraju, a mały dupek niech żółć zalewa, że nie jest naj jak to mamusia wmówiła. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TUSK nieprzecietny?

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  ale się usmialam.. chyba nieprzeciętny ale cynik, lajza, pyskata geba, podwórkowy spryciarz o mniej niz standardowa inteligencji, nie mówiąc już o wyksztalceniu. Przeciez ten gość na prawdę nic nie...rozwiń całość

  ale się usmialam.. chyba nieprzeciętny ale cynik, lajza, pyskata geba, podwórkowy spryciarz o mniej niz standardowa inteligencji, nie mówiąc już o wyksztalceniu. Przeciez ten gość na prawdę nic nie umie i slizga się przez całe życie wykorzystując naiwnych takich jak ty i okazje. Czytam tego gościa jak otwarta księgę od lat i dzielę się moimi opiniami ze wspolobywatelami, żeby ich ostrzec do czego mam obywatelskie prawo.. A propos fatalnie się starzeje.. cygara czy marycha?
  Czytałeś już "Niebezpieczne związki Donalda Tuska" Nie? To radzę zapoznać się z prawdziwym obrazem tej postaci.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  amber gold

  bluss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  tytuł sugeruje że jest to walka między wasserman a tuskiem a tu chodzi o wyjaśnienie korupcji !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Topielica i kownaś skompromitowali się

  jak dzieciaki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ryżemu wyłączali mikrofon, drażnili się powtarzając: 38 milionów w tym kraju Polek i Polaków...Teraz wiadomo dlaczego mimoza nie wygrała.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie opowiadaj bajek

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  TUSK jak zwykle zachowywał się bezczelnie i usiłował nie odpowiadać na pytania zastępując odpowiedzi atakiem, infantylnymi bon-motami jak zwykły podwórkowy pyskacz, którym zresztą jest. Tusk czyli...rozwiń całość

  TUSK jak zwykle zachowywał się bezczelnie i usiłował nie odpowiadać na pytania zastępując odpowiedzi atakiem, infantylnymi bon-motami jak zwykły podwórkowy pyskacz, którym zresztą jest. Tusk czyli obywatel RP stanął przed Komisja Śledcza Sejmu Rzeczpospolitej mająca za zadanie ustalić nadużycia władzy podczas jego premierostwa. Jego AROGANCJA tylko obnazyla ponownie kim na prawdę jest. NIKIM. Aroganckim, infantylny bezczelem, pozbawionym skrupolow. Każdy kto wypisuje brednie jak twoja "jak dzieciaki" chyba nie zdaje sobie sprawy ze Tusk dopuścił się PODSTAWOWYCH zaniechan i wykazał totalna nieudolność i lekceważenie powierzonych mu przez Narod obowiazkow.
  Ten jegomość to POrażka, która NIGDY nie powinna wydarzyc się Najjasniejszej Rzeczpospolitej i nam Polakom.
  Poza tym obrażanie osoby tak wybitnej, przejrzyście uczciwej, ogromnej inteligencji i pracowitosci jak Pani Wassermann jest zwykła niegodziwoscia i prowincjonalnym prostactwem. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twoja dociekliwość poraża

  KKrakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Zapoznaj się kobieto najpierw z całym przebiegiem przesłuchania a potem się wypowiadaj bo bredzisz...Twoje opinie są wzięte zapewne z wyrywkowych klipów TVP bo w PC razie nie zamieszczalabys tu...rozwiń całość

  Zapoznaj się kobieto najpierw z całym przebiegiem przesłuchania a potem się wypowiadaj bo bredzisz...Twoje opinie są wzięte zapewne z wyrywkowych klipów TVP bo w PC razie nie zamieszczalabys tu takich bzdur...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tuskaczenko

  miljony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  dobra dobra prostaczki ....pochejtowaliśmy a teraz wake up i do roboty na 7 rano za 3 brutto hihihi a ten koleś to największy cwaniak i należy się od niego uczyć ...wydymał 34 mln polaczków...rozwiń całość

  dobra dobra prostaczki ....pochejtowaliśmy a teraz wake up i do roboty na 7 rano za 3 brutto hihihi a ten koleś to największy cwaniak i należy się od niego uczyć ...wydymał 34 mln polaczków ( pozostałe 4 mln sa za granicą ) na ponad jak się szacuje 250 mld złotych ( tyle podobno vatu nie wpłynęło do kasy państwa) zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty może sobie pochejtowałeś prostaczku :-)

  Hejter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Weź chwyć się za książkę ty nieuku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świat byłby lepszy

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  bez takich cynicznych kanalii jak Donald Tusk


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tylko świat byłby lepszy

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  bez takich kanalii jak Donald Tusk ale i sytuacja Polski zmarnowana przez 8 lat jego NIE rządów byłaby lepsza. Było jedno zlodziejstwo, kumoterstwo, jajdactwo, upadek wszelkich moralnych barier.....rozwiń całość

  bez takich kanalii jak Donald Tusk ale i sytuacja Polski zmarnowana przez 8 lat jego NIE rządów byłaby lepsza. Było jedno zlodziejstwo, kumoterstwo, jajdactwo, upadek wszelkich moralnych barier.. Donald Tusk to postać wyjątkowo szkodliwa,która mogła zaistnieć na scenie politycznej Polski tylko dziki Jej wrogom i na naszą zgube. Plaski intelektualnie, pozbawiony skrupulow, pyskaty prymityw, starannie maskujacy swoje defekty psychiczne. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny