Donald Trump odwołuje wizytę w Danii. Powód? Bo nie chcą mu sprzedać Grenlandii

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Tym razem "biznesowa" polityka uprawiana przez amerykańskiego prezydenta nie wypaliła. Kiedy Duńczycy oznajmili, że nie zamierzają sprzedawać USA Grenlandii, w reakcji Donald Trump odwołał wizytę w tym kraju.

Prezydent Donald Trump odwołał swoją wizytę w Danii. Powiadomił o tym na Twitterze. Informacje potwierdziło też biuro prasowe Białego Domu.

Powód? Dania oświadczyła, że nie ma zamiaru sprzedawać USA Grenlandii, o czym wspomniał niedawno amerykański prezydent. A amerykański prezydent chciał o tym rozmawiać podczas wizyty, którą miał odbyć na zaproszenie duńskiej królowej.
Informacja o pomyśle kupna Grenlandii wywołała najpierw falę zdziwienia na świecie, potem pojawiły się mniej lub bardziej oficjalne wypowiedzi duńskich polityków, którzy nie kryli swojego oburzenia pomysłem Donalda Trumpa.

Dlatego amerykański prezydent przełożył na inny termin zaplanowaną na początek września wizytę w Danii. W czasie swej europejskiej podróży Donald Trump odwiedzi Polskę.

- Dania jest dla mnie bardzo szczególnym krajem, zamieszkanym przez niesamowitych ludzi, ale bazując na wypowiedziach premier Mette Frederiksen, iż nie byłaby ona zainteresowana rozmowami na temat zakupu Grenlandii (przez USA), przełożę nasze spotkanie zaplanowane na za dwa tygodnie na inny termin" - napisał Trump na Twitterze. Premier była w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy i wysiłków zarówno USA, jak i Danii, będąc tak bezpośrednią. Dziękuję jej za to (...)" - dodał Trump.

Donald Trump nie kryje, że polityka w jego wydaniu ma odcień biznesowy. I tak też traktował pomysł kupna największej wyspy na świecie. Wyjaśniał, że pozostająca pod zarządem Danii Grenlandia wymaga od Kopenhagi setek milionów dolarów wsparcia dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, którzy zamieszkują ten niegościnny, ze względu na klimat i ukształtowanie terenu, region świata. Zakup zdjąłby, zdaniem Trumpa, finansowy balas z Duńczyków.

Stany Zjednoczone dokonywały już podobnych zakupów w przeszłości. W roku 1917 roku za 25 milionów dolarów kupiły Indie Zachodnie, zmieniając ich nazwę później na Wyspy Dziewicze. W roku 1867 Ameryka kupiła od rosyjskiego cara Alaskę. Za ten kawał ziemi o ogromnym znaczeniu strategicznym zapłacono 7,2 miliona dolarów. Z kolei w 1803 roku Stany Zjednoczone kupiły od Francji Luizjanę. Wydano na to 15 milionów dolarów.

Trump nie jest pierwszym prezydentem amerykańskim, który chciał kupić Grenlandię. Prezydent Harry Truman po drugiej wojnie światowej zaproponował Danii 100 milionów dolarów za sprzedaż wyspy. Transakcja została odrzucona. Z mocy porozumienia z Danią z roku 1951 Amerykanie zyskali prawo budowy bazy wojskowej na największej wyspie świata. Powstała ona w Thule i miała dawać amerykańskiemu lotnictwu możliwość operowania w pobliży granic Związku Radzieckiego.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl