Dom wolnostojący wybrała już ponad połowa Polaków. Europa woli domy szeregowe lub bliźniaki

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dom wolnostojący oferuje ciszę, spokój i przestrzeń, jakich próżno by szukać w mieszkaniach.
Dom wolnostojący oferuje ciszę, spokój i przestrzeń, jakich próżno by szukać w mieszkaniach. Sławomir Mielnik
Według Eurostatu aż 50,1 proc. Polaków mieszka w domach wolnostojących. To znacznie wyższy odsetek niż w krajach strefy euro, gdzie przeważają raczej szeregowce lub bliźniaki. Z czego wynikają te różnice?

Dom jednorodzinny to marzenie wielu osób mających dość życia w bloku czy kamienicy. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że marzenie to coraz częściej udaje się Polakom spełnić. W domu wolnostojącym mieszka obecnie 50,1 proc. obywateli naszego kraju, a jeśli dodać do tego budynki bliźniacze i szeregowe, odsetek osób mieszkających w domach wzrasta do 55,8 proc. Co więcej, eksperci oceniają, że w najbliższych latach Polacy będą coraz liczniej uciekali z miast do podmiejskich miasteczek oraz wsi.

Dom wolnostojący króluje w Polsce, ale nie w Europie

Popularność domów jednorodzinnych nie zaczęła się bynajmniej wczoraj. Już w 2007 roku liczba Polaków mieszkających w domach przewyższyła liczbę osób żyjących w mieszkaniach, a od tamtej pory trend tylko się nasilał. Najnowsze dane statystyczne (za 2018 r.) prezentują się następująco:

  • Polacy mieszkający w domach (dowolny typ): 55,8 proc. populacji,
  • Polacy mieszkający w domach wolnostojących: 50,1 proc. populacji,
  • Polacy mieszkający w domach bliźniaczych lub szeregowych: 5,6 proc. populacji.
W domu człowiek marzy przede wszystkim o spokoju. Niestety, trudno zachować spokój, gdy sąsiedzi doprowadzają nas do szału. Zapytaliśmy Was, jakich zachowań nie znosicie najbardziej. Oto najczęściej podawane odpowiedzi.

Tych zachowań najbardziej nie znosimy u sąsiadów. Też ci się zdarzają?

Wystarczy szybki rzut oka na te liczby, żeby dostrzec, o ile popularniejszy od innych typów domów jest w Polsce dom wolnostojący. Z pozoru może się to wydawać oczywiste – w końcu domy takie oferują na ogół najwięcej przestrzeni, prywatności i swobody. Tymczasem w krajach strefy euro sytuacja wygląda zupełnie inaczej (dane za 2017 r.):

  • osoby mieszkające w domach (dowolny typ): 51,5 proc. populacji,
  • osoby mieszkające w domach wolnostojących: 29,2 proc. populacji,
  • osoby mieszkające w domach bliźniaczych lub szeregowych: 22,3 proc. populacji.

Skąd tak duże różnice? Głównej przyczyny popularności domów wolnostojących w Polsce należałoby szukać w uwarunkowaniach historycznych. Po długich latach gnieżdżenia się w ciasnych PRL-owskich blokach Polacy marzyli przede wszystkim o tym, żeby zamieszkać na swoim, gdzieś z dala od tłoku i hałasu, gdzie można będzie żyć po swojemu, nie oglądając się na sąsiadów. W tej sytuacji dom wolnostojący był naturalnym wyborem.

Tymczasem w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie takie historyczne uwarunkowania nie wystąpiły, popularność zdobyły tańsze i zajmujące mniej miejsca domy szeregowe oraz bliźniaki. Do dziś dominują one na rynku państw takich jak np. Belgia (mieszka w nich 40,3 proc. populacji) czy Wielka Brytania (60,4 proc.).

Warto dodać, że w Polsce i krajach strefy euro zbliżony jest odsetek osób mieszkających w mieszkaniach. W 2017 r. w naszym kraju było to 43,7 proc. populacji, zaś w strefie euro – 47,8 proc. populacji. O ile jednak w Europie w ciągu ostatniej dekady takich osób lekko przybyło (o ok. 2 proc.), o tyle w Polsce – ubyło (o ok. 6 proc.).

[QUIZ] W jakim polskim mieście powinieneś mieszkać?

Jakich domów szukają Polacy?

Jak wynika z raportu autorstwa Oferteo.pl, w 2018 r. Polacy budowali na własny użytek przede wszystkim tradycyjne domy murowane. Na ogół były to budynki parterowe z użytkowym poddaszem, o klasycznym układzie pomieszczeń, stawiane według zakupionego projektu bez modyfikacji. Według zebranych danych statystyczny polski dom:

  • nie jest podpiwniczony,
  • ma garaż,
  • jest kryty dachówką ceramiczną,
  • ma ogrzewanie gazowe,
  • stoi na działce mniejszej niż 20 a.

Bardzo podobne wnioski płyną z raportu dotyczącego domów, jakie Polacy kupują. Według danych zebranych przez serwis Gratka.pl domy na sprzedaż poszukiwane w naszym kraju to tradycyjne budynki parterowe z poddaszem, o powierzchni średnio 150–160 mkw. Duża popularność wolnostojących domów jednorodzinnych również tu jest wyraźnie widoczna. Wystarczy spojrzeć na ceny – domy bliźniacze i szeregowe były na ogół o 10–15 proc. tańsze niż budowle wolnostojące.

Trwa głosowanie...

Jaki typ domu uważasz za najlepszy?

GUS: czeka nas ucieczka z miast

Zdaniem analityków Głównego Urzędu Statystycznego w najbliższych latach można spodziewać się ucieczki Polaków z wielkich miast do mniejszych miejscowości. Zainteresowaniem będą się cieszyć szczególnie wsie i miasteczka otaczające największe aglomeracje. Osoby mieszkające w nich mogą bowiem cieszyć się swobodą i przestrzenią, a zarazem mają na wyciągnięcie ręki miejskie rozrywki i atrakcyjne miejsca pracy.

– Polacy chętnie wyprowadzają się z największych metropolii, szukając większego metrażu albo wyższego standardu życia – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Często jest tak, że za cenę 2–3-pokojowego mieszkania w dużym mieście można kupić dom z ogródkiem po miastem. Oczywiście ceny, które trzeba zapłacić na początku, to nie cały rachunek, który powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na wyprowadzkę. Uwzględniając koszty dojazdu i czas spędzony w środkach transportu, bardzo często już po kilku latach rachunek wyprowadzki zmienia się na negatywny.

Czas pokaże, jak szybko i w jaki sposób deweloperzy zareagują na ten trend ucieczki z miast. Jak na razie większość budowanych w Polsce lokali mieszkalnych powstaje w kilku największych ośrodkach miejskich. W mniejszych miastach, nawet wojewódzkich, na rynku nieruchomości wciąż dominują bloki z wielkiej płyty. Tak jest np. w Kielcach, gdzie mieszkania w PRL-owskich blokach stanowią aż 40,5 proc. wszystkich lokali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dom wolnostojący wybrała już ponad połowa Polaków. Europa woli domy szeregowe lub bliźniaki - RegioDom.pl

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dorota

Wydaje mi się, że wkrótce te proporcje mogą się zmienić, bo coraz więcej buduje się domków bliźniczych a nawet szeregowych. my sami mieszkamy włąśnie w takim u dewelopera Lokum w Tokarach. znaczna część znajomych też lub yśli o takiej opcji. idziemy w stronę europejką haha :D

m
marieta

my z mężem chyba bardziej ,,po europejsku" bo mieszkamy w bliźniaku w Rozarium Tuchomskim - to ok 30 min od Gdyni. mamy miejsce parkingowe, spory ogród. czasem dojazdy bywają uciążliwe, ale generalnie nie odczuwamy niedogodnosci zadnych ze to nie wlasny dom.

e
emeryt
5 września, 13:32, pablo:

Jesli dom wolnostojacy to tylko w miescie z dobrym dostepem do komunikacji i na dzialce uzbrojonej w gaz lub dom z pompa ciepla. Wiekszosci na to nie stac, bo sama taka dzialka kosztuje minimum 200tys zl. Nie dam sobie zarzucic tej samochodowej smyczy, wozenia dzieci do szkol, na imprezy, na zajecia, do kolegow. Samemu tez nie mozna wrocic po kilku glebszych tylko zawsze trzeba szukac transportu do domu. Nie mowie juz o ogrzewaniu weglem, bo to jest XIX wiek. Mieszkalem tak od urodzenia przez 20 lat i dziekuje bardzo za takie zycie:) Lokalizacja i wygoda to jest podstawa.

mów za siebie, moje dzieci są dorosłe, nie pijam alkoholu, nie lubię ludzi, ma konia, psy i trzy koty. A do kominka wrzucam drewno jest mi dobrze i za żadne skarby do miasta się nie przeniosę. Widok na Karkonosze jest bezcenny.

p
pablo
Jesli dom wolnostojacy to tylko w miescie z dobrym dostepem do komunikacji i na dzialce uzbrojonej w gaz lub dom z pompa ciepla. Wiekszosci na to nie stac, bo sama taka dzialka kosztuje minimum 200tys zl. Nie dam sobie zarzucic tej samochodowej smyczy, wozenia dzieci do szkol, na imprezy, na zajecia, do kolegow. Samemu tez nie mozna wrocic po kilku glebszych tylko zawsze trzeba szukac transportu do domu. Nie mowie juz o ogrzewaniu weglem, bo to jest XIX wiek. Mieszkalem tak od urodzenia przez 20 lat i dziekuje bardzo za takie zycie:) Lokalizacja i wygoda to jest podstawa.
Q
Qwerty
4 września, 17:59, Kokos:

Polska wieś. Najbrzydsza architektonicznie w całej Europie.

A dla mnie najpiekniejsza dzieki temu iz kazdy buduje jak chce !!!

K
Kokos
Polska wieś. Najbrzydsza architektonicznie w całej Europie.
Wróć na i.pl Portal i.pl