reklama

Dom kultury z miłości do filmu, zdjęć i miasta

Agata KowalczykZaktualizowano 
Animatornia będzie nietypowym domem kultury: stworzonym z entuzjazmu młodych ludzi, których łączy chęć dzielenia się swoimi pasjami. Już 12 września na dziedzińcu przy ul. Mokotowskiej 55 otworzą swój projekt skierowany do warszawiaków.

Przez całą sobotę będą prezentować to, co w Animatornii najważniejsze, czyli dużo fotografii, filmu i designu. Do tego poczęstunek oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

Swoją siedzibę kulturalna Animatornia ma w lokalu przy ul. Mokotowskiej 55/50. Działa tu Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Do tej pory zajmowało się małymi projektami , skierowanymi przede wszystkim do mieszkańców małych miast w Polsce. W przyszłą sobotę oficjalnie na dziedzińcu przy siedzibie zainaugurują swój pierwszy duży projekt dla Warszawy: Animatornię.

- W stolicy na stałe mieszkamy, pracujemy i doszliśmy do wniosku, że w mieście brakuje niezależnego centrum kultury tworzonego w odpowiedzi na lokalne potrzeby - mówi Paulina Capała, jedna z kilkunastu już członków Towarzystwa "ę".

W tym roku towarzystwo wygrało miejski konkurs na działanie w sferze kultury. Dotację będzie otrzymywało przez najbliższe trzy lata. W ramach tych grantów chce zaprosić warszawiaków do udziału w ośmiu kulturalnych projektach. - To działania z pogranicza sztuki zaangażowanej. Jeśli więc fotografia, to społeczna. Jeśli film, to dokument - tłumaczy wizję Paulina.

Podczas warsztatów z designu uczestnicy: uczniowie śródmiejskich szkół stworzą w Animatornii projekt, który przekażą jednej z dzielnicowych bibliotek. - Mamy pieniądze z miasta na wykonanie modeli najlepszych projektów, a potem będziemy szukać sponsora, żeby je zrealizować - zapowiada Paulina.

Raz w miesiącu, w niedzielę w Animatornii będą spotykać się dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Usiądą na poduchach i będą oglądać stare kliszowe bajki, do których narrację i muzykę na żywo będzie prezentował jazzowy muzyk Patryk Zakrocki. Pierwsze z cyklu "Bajkowanie" w Animatornii odbędzie się podczas otwarcia, o godz. 12.

Wśród planowanych warsztatów są także dwa fotograficzne. Jeden z nich będzie spotkaniem mistrza fotografii z amatorem: już teraz można wysyłać swoje portfolio na adres: animatornia@e.org.pl, a w temacie wpisać: Fotoprezentacje.

Na wybranych czeka stworzenie wystawy wspólnie z jednym ze znakomitych fotografów. Przedsmak fotograficznej pasji twórców Animatornii będziemy mogli poznać 12 września. Przy Mokotowskiej będzie działać "firma portretowa". Każdy może zrobić sobie zdjęcie, a potem odebrać znaczek ze swoją podobizną.

Ważnym elementem niezwykłego centrum kultury jest też film dokumentalny. Na początek nowego projektu o godz. 20 w przyszłą sobotę Animatornia pokaże film "Oblicza Indii". Pokaz na Mokotowskiej będzie ogólnopolską premierą dokumentu firmowanego przez DocReview. W cyklicznych zajęciach Animatornii dokument będzie obecny w postaci spotkań z Kinem Filmów Dokumentalnych. We współpracy z Przedszkolem Filmowym Andrzeja Wajdy uczestnicy zajęć w ramach Animatornii przygotowują spot promujący Warszawę.
Animatornia liczy też na pomysły warszawiaków. Każdy, kto ma pomysł społeczno-kulturalny, może tu przyjść. Młodzi animatorzy kultury oferują swoje sale, pomoc merytoryczną i pieniądze na działanie... nawet 2,5 tys. zł.

Agata Kowalczyk

Dziewczyny z Animatornii szykują poduchy dla maluchów

Tu nie tylko zjesz ciastko

Chłodna 25
ul. Chłodna 25
chlodna25.blog.pl
Kępa Cafe
ul. Finlandzka 12a
www.kepacafe.blog.pl
Cykloza
ul. Hoża 62
cykloza.blogspot.com
Tarabuk
ul. Browarna 6
www.tarabuk.pl
Czuły Barbarzyńca
ul. Dobra 31
www.czulybarbarzynca.pl
Klubokawiarnia Warszawa Powiśle
ul. Kruczkowskiego 3b
powisle.blog.pl
Jadłodajnia Filozoficzna
ul. Dobra 33/35
www.filozoficzna.art.pl

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie