Dom i samochód w testamencie

Redakcja
Do polskiego prawa spadkowego ma niebawem powrócić tzw. zapis windykacyjny, który zwiększy wpływ spadkodawców na podział majątku. Teraz spadkodawca nie może w sposób wiążący spadkobierców wskazać, jakie przedmioty mają przypaść po jego śmierci różnym osobom.

Projekt nowelizacji Księgi IV Kodeksu cywilnego przewiduje, że jeśli ktoś wskaże w testamencie notarialnym osobę, która odziedziczy np. jego samochód, cenne precjoza, mieszkanie lub dom, osoba ta otrzyma je na własność już w dniu śmierci spadkodawcy. Wprawdzie obecnie jest to również możliwe, ale przedmioty wskazane przez zmarłego trafiają w ręce dziedziczących dopiero po sądowej procedurze działu spadku.

Po wejściu w życie projektu przejęcie własności nastąpi tylko na podstawie testamentu, bez potrzeby odwoływania się do sądu. Dopuszczalny obecnie tzw. zapis zwykły (spadkodawca może zobowiązać w testamencie spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby - art. 968 k.c.) wymaga zawarcia dodatkowej umowy notarialnej. Zapis windykacyjny umożliwi dziedziczenie przedmiotów bez umowy. Spadkobierca, zwany w tym przypadku zapisobiorcą, będzie mógł odziedziczyć nie tylko konkretny przedmiot, ale też zbywalne prawo majątkowe, a nawet przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl