Dom 5G. Mieszkanie, biuro i centrum rozrywki

Materiał informacyjny T-Mobile
Jedną z lekcji, którą przerobiliśmy w przyspieszonym tempie dzięki narodowej kwarantannie, było godzenie życia rodzinnego i obowiązków domowych z życiem zawodowym. Pandemia pokazała nam, że jest to możliwe, choć niepozbawione wyzwań. Wielu z nas w krótkim czasie zaadoptowało się do nowej sytuacji, przystosowali do niej również swoje domy i mieszkania. To początek nowego trendu, który przyspieszy wraz z wprowadzeniem technologii 5G.

Nowy model pracy zostanie z nami na dłużej

Przestawienie się na pracę zdalną, zmiana organizacji pracy, komunikacja z zespołem za pomocą nowych narzędzi nie nastręczyła nam zbyt wielu problemów technicznych. Pracodawcy zauważają, że Polacy szybko zaadoptowali się do nowej sytuacji – bez straty dla wydajności pracy. Prognozuje się, że sytuacja wymuszona przez pandemię stanie się nową normalnością. Większość pracodawców przeszła już swoiste testy bojowe, zatem wprowadzenie pracy zdalnej dla części zespołów, czy pracy w trybie zmiennym będzie zdecydowanie łatwiejsze. Wprowadzanie i rozwój sieci 5G pozwoli na zdalną pracę osobom, które obecnie muszą pojawiać się w pracy wyłącznie ze względu na bariery technologiczne, jak zbyt duże ilości przesyłanych danych lub wymogi dotyczące bardzo wysokiej szybkości przesyłania danych lub niskich opóźnień.

Dla wielu pracowników możliwość pracy zdalnej jest również wartością dodaną, czynnikiem, który może zaważyć o wyborze pracodawcy. Podstawową korzyścią jest fakt, że mniej czasu tracimy na przemieszczanie się, co w dużych miastach pozwala zaoszczędzić nawet i do trzech godzin dziennie. Warto też podkreślić, że możliwość pracy zdalnej zniesie również część barier, jak np. odległość do miejsca pracy – otworzy to największe rynki pracy skoncentrowane w dużych miastach na osoby zamieszkujące nawet znacznie oddalone małe miejscowości, dając nowe możliwości zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Nowy model pracy to szansa na lepsze pogodzenie życia zawodowego i prywatnego, utrzymanie więzi z najbliższymi. Praca zdalna umożliwia też bardziej partnerski podział obowiązków domowych.

Jedno mieszkanie, wiele funkcji

Statystyki pokazują, że około połowy Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, często są to niewielkie domy, zamieszkałe przez dwa pokolenia. W dużych miastach ten odsetek wolnostojących domów nie jest już tak wysoki – tu dominują mieszkania w blokach i kamienicach. Konieczność wydzielenia stref do pracy i nauki oraz do relaksu czy rozrywki stała się widoczna już w pierwszych dniach kwarantanny. W dużych domach nie było to trudne – w mieszkaniu trzypokojowym stanowiło to już spore wyzwanie. Dzięki kreatywności poradziliśmy sobie z nim koncertowo – media społecznościowe są pełne fantastycznych pomysłów z czasów kwarantanny.

Niezbędne były jednak zasoby. Dwoje pracujących rodziców oraz na przykład dwójka dzieci w wieku szkolnym to cztery komputery pracujące jednocześnie przez kilka godzin. A popołudniami, czy wieczorami ten sam sprzęt służył do rozrywki – kontaktu ze znajomymi, oglądania filmów, czy wydarzeń online w streamingu lub do gier. Kluczowym do osiągnięcia wymarzonego efektu był więc dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu bez ograniczeń transferu. Oraz oczywiście do sprzętu potrzebnego w tym samym czasie wszystkim członkom rodziny.

Statystyki sprzedażowe mówią, że w czasie pandemii Polacy ruszyli na zakupy online. Kupowaliśmy głównie sprzęt AGD i RTV. Po otwarciu sklepów wielkopowierzchniowych szturmowaliśmy hipermarkety budowlane i meblarskie. Jaki możemy wyciągnąć wniosek z tych danych? Zaczynamy przerabiać i optymalizować urządzenie naszych domów, aby dostosować je do nowych potrzeb. Nasze mieszkania ewoluowały z miejsca, w którym się śpi i ewentualnie je śniadanie i kolację, do prawdziwego centrum, łączącego wszystkie potrzeby życiowe. Pracę, naukę, posiłki, wypoczynek i rozrywkę.

Nasze domy są coraz bardziej smart

Podejmując decyzje zakupowe, stawiamy na nowoczesne rozwiązania, najnowsze technologie. Inwestujemy w inteligentne sprzęty, które pozwolą nam w pełni wykorzystywać zalety cyfryzacji. Takie trendy sprzedażowe świadczą tym, że chcemy świadomie inwestować w rozwiązania, które ułatwią nam godzenie tak wielu funkcji w naszych domach. Bo myślimy o przyszłości, która wraz z wprowadzeniem standardu 5G przyspieszy w niewyobrażalnym dotąd tempie. Na czym będzie polegała różnica? Ponad 60-krotnie szybszy przesył danych to skok technologiczny, który trudno nam sobie wyobrazić. Sieć, dostępna wszędzie, będzie w stanie umożliwić wymianę danych pomiędzy setkami milionów urządzeń, bez zauważalnych opóźnień. Będzie możliwa wymiana informacji na skalę, jaką znamy jedynie z filmów sci-fi.

Jeszcze kilka lat wstecz telewizor podłączymy do Internetu był ekscytującą nowinką technologiczną, nieco uciążliwą w nawigacji. Dziś taki sprzęt stał się w zasadzie standardem, a coraz doskonalsza technologia, szybszy Internet i bardziej przyjazne interfejsy sprawiają, że korzystanie z takiego udogodnienia weszło nam w nawyk. Warto zastanowić się nad tym, jakie możliwości otworzą się przed nami w przyszłości wraz z rozwojem 5G. Podłączenie do Internetu praktycznie wszystkich sprzętów domowych – od ekspresów do kawy, poprzez lodówki, odkurzacze, piekarniki i roboty kuchenne, aż po klimatyzatory pozwoli na optymalne zarządzanie codziennymi czynnościami i znaczące podniesienie komfortu życia.

Rozrywka i sport we własnym salonie

Cyfrowa rozrywka i relaks to już nie tylko telewizja, gry i platformy streamingowe z tysiącami seriali. Korzystając z szybkiego łącza oraz odpowiedniego sprzętu – na przykład dobrej jakości słuchawek, kamer, konsol i gogli VR – możemy wszystko, ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Przed nami era uczestnictwa w sztukach teatralnych, premierach filmowych, zdalnego zwiedzania niedostępnych na co dzień muzeów i galerii sztuki – wizyta w MoMie czy Luwrze będzie dostępna dzięki kilku kliknięciom. Podobnie będzie z wirtualnym kibicowaniem na stadionach sportowych, czy uczestnictwem w koncertach odbywających się na drugim końcu świata.

Dziś tego rodzaju aktywności są już możliwe, jednak niedoskonała jakość połączenia daje wrażenie sztuczności. Wraz z siecią 5G ta bariera zniknie. Nie oznacza to jednak, że czeka nas przyszłość wyłącznie na kanapie czy fotelu. Interaktywne uprawianie sportu w domu zyska zupełnie nowe oblicze dzięki ultraszybkiemu internetowi oraz interaktywnym urządzeniom wspomagającym. Trening w domu nie będzie w niczym przypominał dzisiejszego naśladowania ćwiczeń nagranych przez trenera fitnessu na filmie. Nie tylko weźmiemy udział w treningu na żywo, wraz innymi uczestnikami, ale trener będzie mógł obserwować nasze wysiłki na żywo, dawać nam wskazówki i monitorować funkcje naszego organizmu.

Nowe role telekomów

Niezwykle istotnym elementem tej nowej normalności będzie wybór odpowiednich usług telekomunikacyjnych od sprawdzonego i niezawodnego dostawcy. Bo właśnie od jakości i dostępności sieci będzie zależał komfort naszego życia oraz to, czy będziemy w stanie w pełni skorzystać z dobrodziejstw nowych technologii, gdy sieć 5G będzie już w pełni rozwinięta. Znaczenie sieci 5G dostrzega T-Mobile, którego komercyjna sieć 5G obejmuje już 6 mln mieszkańców. Obecna infrastruktura zapewnia im dostęp do najnowocześniejszej technologii, która będzie stale rozwijna, oferując coraz wyższe prędkości przesyłania danych.

Nie da się jednak ukryć, że „zarządzanie życiem w rodzinie” jest całkiem nowym wyzwaniem, ponieważ nigdy wcześniej nie spędzaliśmy ze sobą tyle czasu. W tym czasie nasilić się spięcia – choćby te wynikające z nakładających się na siebie potrzeb poszczególnych członków rodziny. To normalne, w takich sytuacjach uczymy się siebie i swoich emocji od nowa. Na nowo definiujemy również nasze mieszkania, starając się pogodzić wiele funkcji często na niewielkiej powierzchni. Warto to jednak zrobić, bo tak będzie wyglądać nasza przyszłość, w której technologia, oparta na szybkiej sieci 5G, ułatwi nam życie.

Nowe trendy będą coraz bardziej widoczne także w innych obszarach życia, jak choćby turystyka, która zmienia się na naszych oczach i prawdopodobnie już nigdy nie będzie taka sama. Tu nowoczesna telekomunikacja także ma swoje, rosnące znaczenie – np. dzięki analizie logowań do stacji bazowych T-Mobile powstała mapa zachowań Polaków w weekend Bożego Ciała (11-14.06.2020). Uchwycono dzięki niej pierwsze widoczne skutki epidemii: choć nasza wyjazdowa aktywność wraca do normy, to Polacy na dobre otworzyli się na wypoczynek w kraju: ponad pięciokrotny wzrost logowań do stacji bazowych T-Mobile odnotowano w obszarach atrakcyjnych turystycznie i znanych kurortach.

Dodaj ogłoszenie