Dojrzała decyzja – seniorzy płacą kartami PKO Banku Polskiego

Materiał informacyjny
Płacenie kartą oraz unikanie wizyt w oddziałach banków to ważne sposoby na bezpieczne przejście okresu epidemii. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Narodowa kwarantanna to dobry moment, żeby seniorzy – w trosce o własne bezpieczeństwo – weszli śmielej w świat nowoczesnej bankowości.

*

Co prawda wszystkie sprawy można – tak jak dotychczas – załatwić w bankowych oddziałach, ale w obecnej sytuacji warto w pierwszej kolejności wykorzystywać kanały zdalne: infolinie, serwisy transakcyjne bankowości elektronicznej, aplikacje mobilne. Nie chodźmy do oddziałów, jeśli nie jest to konieczne – zadbamy w ten sposób o zdrowie własne, swojej rodziny oraz pracowników banków i ich najbliższych.

PŁAĆMY ZBLIŻENIOWO

W miarę możliwości starajmy się unikać płacenia gotówką, co jest zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Robiąc zakupy, korzystajmy z technologii zbliżeniowych – większość wydanych w Polsce kart płatniczych ma taką funkcję. Pozwoli to zminimalizować kontakt z klawiaturą terminali płatniczych, zwłaszcza że limity płatności zbliżeniowych bez konieczności wpisywania kodu PIN podniesione zostały z 50 zł do 100 zł.

– Nie wychodźmy z domu, jeśli nie jest to konieczne. W sklepie i aptece płaćmy kartami – mówi Sylwia Lipka, doradca Oddziału 47 PKO Banku Polskiego w Warszawie. – W ten prosty sposób możemy we własnym zakresie minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. - Korzystanie z kart jest niezwykle proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Dziś to nie tylko jedna z opcji, ale niemal konieczność – dodaje.

UCZYMY SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE

Dzieci i wnuki mogą być dla osób starszych świetnymi przewodnikami po świecie nowoczesnej bankowości, pokazując krok po kroku, jak wypłacić pieniądze w bankomacie, zapłacić bezdotykowo w sklepie, korzystając z terminala czy wyjaśniając, co zrobić, kiedy osoba starsza pomyli się przy wpisywaniu PIN-u lub pojawi się odmowa płatności kartą.

– Tak właśnie nauczyłam babcię płacenia w sklepie. Wyjaśniłam, że jeśli kupuje coś niedrogiego, nie musi nawet wpisywać PIN-u – wystarczy zbliżyć kartę do terminala, a operacja jest bezpieczna. Babcia mi ufa, więc skoro ja tak płacę, ona też może. Teraz nie robi wycieczek do oddziału, a co ciekawe również do bankomatu. Przecież może zapłacić kartą – mówi Anna Kalecińska z Katowic.
– Systematycznie korzystam z płatności kartą, w tym płatności zbliżeniowych. Są szybkie, wygodne i możliwe w większości sklepów – podkreśla Krystyna Karczewska, 80-latka z Warszawy. Wyjaśnia, że to sprzedawczyni w sklepie zasugerowała jej, że może płacić zbliżeniowo.
- Teraz płacenie kartą jest dla mnie normalną czynnością. Nawet moje wnuki się dziwią, jaką nowoczesną mają babcię – dodaje z uśmiechem. Czerpmy więc przyjemność z udogodnień dotyczących płatności. Stare nawyki mogą dziś bardzo zaszkodzić.

Teraz, właściciele kont bankowych, którzy dotąd nie posiadali karty płatniczej będą mogli takie odbierać w oddziale banku. Wystarczy jedna wizyta, by korzystać z bezpiecznych płatności kartą.

Najprostsza reguła korzystania z kart płatniczych to… kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

Bezpieczne używanie karty – przydatne wskazówki

• 1. Nie przekazuj karty ani nie udostępniaj jej numeru PIN obcym osobom
• 2. Nie zapisuj kodu PIN na karcie ani nie przechowuj go razem z kartą
• 3. Kartę podpisz natychmiast po jej otrzymaniu
• 4. Nie zostawiaj pokwitowań transakcji. Przed wyrzuceniem, zniszcz je
• 5. Kiedy wypłacasz gotówkę z bankomatu lub płacisz nią w sklepie, zasłoń klawiaturę podczas wpisywania
kodu PIN
• 6. Nigdy nie zapisuj numeru karty w miejscu dostępnym dla niepowołanych osób
• 7. Dobrym pomysłem jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej zamykanej przegródce lub etui

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE – CO WARTO WIEDZIEĆ

Jesteśmy liderami transakcji zbliżeniowych w Europie – 9 na 10 operacji realizowanych kartami odbywa się bliżeniowo.
Powód? Oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala w sklepie czy specjalnego czytnika w bankomacie, aby rozpocząć operację. Jeśli kwota nie przekracza 100 zł, zwykle nie trzeba nawet podawać PIN-u, aby zapłacić za zakupy lub odebrać gotówkę. W związku z epidemią koronawirusa to niezwykle ważne, bo unikamy dotykania klawiatury, na której mogą znajdować się wirusy ani nie musimy podawać karty sprzedawcy.

Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące płatności zbliżeniowych:

• Jak wygląda karta do płatności zbliżeniowych?
Karta do płatności zbliżeniowych wygląda tak samo, jak standardowa karta. Wyróżnia ją tylko niewielki znak graficzny przedstawiający falę radiową. Poza tym w samej karcie umieszczona jest antena, umożliwiająca bezpieczne dokonanie płatności zbliżeniowej. Antena ta nie jest jednak widoczna.

• Czy każda karta PKO Banku Polskiego pozwala płacić zbliżeniowo?
Tak. Wszystkie karty debetowe wydawane obecnie do rachunku osobistego i karty kredytowe (zarówno Mastercard, jak i Visa) oferowane klientom indywidualnym przez PKO Bank Polski mają funkcję płacenia zbliżeniowego.

• Czy płacąc zbliżeniowo trzeba podawać PIN?
PKO Bank Polski zwiększył niedawno z 50 zł do 100 zł limit transakcji zbliżeniowych kartą, które można realizować bez podawania PIN-u. Ze względów bezpieczeństwa może się jednak zdarzyć, że osoba korzystająca z płatności, zostanie poproszona o potwierdzenie PIN-em płatności zbliżeniowych również na kwoty poniżej 100 zł.

• Czy płatność zbliżeniowa jest bezpieczna?
Tak, ta technologia jest stosowana z powodzeniem na całym świecie i jest w pełni bezpieczna. Karty zbliżeniowe posiadają specjalne zabezpieczenia.

• Jak płacić zbliżeniowo?
Aby płatność zbliżeniowa doszła do skutku:
- sprzedawca musi aktywować na terminalu płatniczym czytnik dla płatności zbliżeniowej – sygnał wysyłany jest
z niego jedynie w momencie dokonywania konkretnej płatności;
- należy zbliżyć kartę do czytnika na terminalu płatniczym i potwierdzić płatność PIN-em (jeśli jest to wymagane);
- karta musi znajdować się bardzo blisko czytnika – w odległości ok. 5 cm;
- po przyjęciu płatności czytnik od razu dezaktywuje się – nie ma więc możliwości dokonania „przypadkowej” płatności
zbliżeniowej ani zapłacenia za cudze zakupy.

• Czy kilkukrotne dotknięcie terminala powoduje, że pieniądze również zostaną pobrane kilka razy?
Nie. Za jedną transakcję płacimy tylko raz. Terminale w sklepach są tak „zaprogramowane”, że w trakcie danej transakcji raz sczytują informacje z karty. Ponadto transakcja musi zostać zakończona lub anulowana przez osobę obsługującą terminal, zanim nastąpi kolejna, co jako konsumenci widzimy.

• Czy każde zbliżenie karty do terminala oznacza pobranie pieniędzy z konta?
Nie. To sprzedawca wprowadza konkretną kwotę do zapłaty i dopiero wówczas terminal aktywuje się krótką chwilę, co pozwala na dokonanie płatności.

• Czy za możliwość płacenia zbliżeniowego pobierane są dodatkowe opłaty?
Nie, płacenie kartą przy wykorzystaniu funkcji płatności zbliżeniowych nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów dla użytkownika karty – płaci się dokładnie tyle, ile wynosi rachunek za zakupy

Dodaj ogłoszenie