Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Te osoby mogą otrzymać pieniądze [zasady]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. 123RF
Od 28 grudnia rodzicom ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mogą z niego skorzystać do 17 stycznia 2021 roku na dotychczasowych zasadach.

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny.

- Do zasiłku mają także prawo medycy, którzy nie skorzystają z opieki zapewnionej przez szkołę - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek nie należy się również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast osoby prowadzące własną działalność przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do ZUS. Przedsiębiorcy mogą je wysłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.

Każdy wniosek ZUS rozpatruje pod kątem kompletności dokumentów i podlegania do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty. Należy zwrócić uwagę, by dane w oświadczeniu były poprawne i kompletne. Musi znaleźć się m.in. informacja czy był drugi rodzic/współmałżonek mogący zapewnić opiekę dziecku.

Z kolei pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, powinien przekazać oświadczenie ubezpieczonego w ciągu 7 dni do ZUS-u wraz z drukiem Z-3 lub Z-3a. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy się przedawnia

Jeżeli z jakichś powodów uprawniony rodzic nie złożył wniosku o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nic straconego. Wniosek można złożyć w każdej chwili, ale trzeba pamiętać, że roszczenie o wypłatę zasiłku opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Nie przegap

Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. W przypadku, gdy niewypłacenie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek zobowiązanego do wypłaty zasiłku albo ZUS, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat.

Wideo

Materiał oryginalny: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Te osoby mogą otrzymać pieniądze [zasady] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie