Dodatki dla medyków walczących z COVID-19. Kto dostanie dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą dodatek za pracę z pacjentem chorym na COVID-19 będzie przysługiwał tylko tym medykom, którzy zostali skierowani do takiej pracy. Minister zdrowia zapowiada, że dodatki powinny zostać wypłacone do połowy grudnia.

Miesiąc temu ustawa przyznająca wszystkim medykom zajmującym się osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie COVID-19 dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia została podpisana przez prezydenta. Mimo to żaden lekarz nie otrzymał w listopadzie wprowadzonego przez ustawę dodatku za walkę z pandemią, a akt prawny został opublikowany w Dzienniku Ustaw dopiero pod koniec listopada. Prawdopodobnie niebawem wejdą w życie przepisy pozbawiające prawa do dodatku setki lekarzy walczących w pierwszej linii z epidemią.

Sejm głosował nad poprawkami Senatu do ustawy covidowej już pod koniec października. Posłowie poparli wówczas pomysł przyznania dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia wszystkim medykom pracującym z pacjentami chorymi na COVID-19 oraz podejrzanymi o zakażenie. Decyzja posłów nie była jednak zgodna z oczekiwaniami rządu. Mimo że nowela zyskała podpis prezydenta, nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa ukazała się dopiero w ostatni weekend listopada.

Jak argumentował Piotr Müller, rzecznik rządu, poprzednia ustawa została przegłosowana przez pomyłkę, a zgodnie z jej treścią dodatek za walkę z COVID-19 praktycznie przysługiwałby wszystkim medykom. Po odkryciu niedopatrzenia posłowie PiS błyskawicznie złożyli kolejny projekt nowelizacji, zakładający naprawę błędu tzw. konwalidacji, do którego miało dojść podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli.

Błyskawicznie przygotowano nową wersję ustawy, poselski projekt z dn. 17 listopada 2020 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych (druk sejmowy 763). Druga wersja noweli została odrzucona przez senacką komisję, a senatorowie wskazali, że narusza ona zasadę równości, o której jest mowa w art. 32 ustawy zasadniczej. Tę interpretację przyjęło także Biuro Legislacyjne Senatu.

Ostatecznie jednak druga wersja noweli została przyjęta, a jej publikacja stanowi tylko kwestię czasu. Kancelaria Prezydenta poinformowała 29 listopada, że prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną wersję noweli, ustawę z dnia 28 października r. o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Jak podano w uzasadnieniu, celem ustawy jest "konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu do ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19".

Za sprawą przepisów prawo do dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia będą miały:

  • osoby zatrudnione w jednostkach wyznaczonych przez wojewodów,
  • osoby skierowane do pracy przez wojewodów wyłącznie osoby skierowane do takiej pracy.

W drugiej noweli nie znalazł się także postulat Komisji Obywatelskiej, aby przyznać 100% wynagrodzenia osobom ubezpieczonym i zatrudnionym w podmiotach leczniczych, które zostały skierowane na kwarantannę lub w izolację domową. W takiej sytuacji przysługuje im zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie chorobowe. Oba świadczenia wynoszą 80% pensji.

Prawdopodobnie medycy otrzymają dodatki za walkę z pandemią jeszcze w grudniu. Można założyć, że poselska nowelizacja szybko wejdzie w życie, a ponadto w sprawie dodatków interweniował resort zdrowia.

- Wydałem polecenie, aby cały personel pracujący w szpitalach drugiego stopnia otrzymał takie dodatki – zapewnił minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej 28 listopada. Dyrektorzy szpitali mają czas do 10 grudnia na złożenie wniosków o dodatki. NFZ będzie musiał przekazać szpitalom środki na ten cel w ciągu 7 dni.

Procedowane przepisy upraszczają także proces zatrudniania lekarzy oraz innych pracowników medycznych spoza Unii Europejskiej, którzy uzyskali dyplom poza granicami naszego kraju, jak również dają możliwość kierowania do przymusowej pracy z chorymi na COVID-19 lekarzy rezydentów. Mimo że większość przepisów przewidzianych w ustawie ma obowiązywać w czasie epidemii lub ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, polscy medycy są rozgoryczeni. Na ich niesprawiedliwość wskazuje m.in. Porozumienie Chirurgów, według którego lekarze narażeni na zakażenie COVID-19 ze względu na charakter pracy powinni być traktowani jednakowo. Mecenas Radosław Górski zapowiedział pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl