Doctor Who SERIA 11: Najdłuższa podróż przez czas i przestrzeń

Kacper Jurkiewicz
Trzynasta Doktor w swoim kostiumie i jej towarzysze
Trzynasta Doktor w swoim kostiumie i jej towarzysze BBC
Doctor Who to najdłużej emitowany serial science fiction na świecie. Emisja w Polsce: BBC First. Nowe odcinki w poniedziałki i wtorki o 18.30. Serial Doctor Who obchodził 55-lecie emisji pierwszego odcinka. W Polsce trwa obecnie emisja najnowszej serii.

Doctor Who SERIA 11

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

„Doctor Who" to brytyjski serial science fiction. Opowiada o przygodach w czasie i przestrzeni kosmity zwanego Doktorem. Doktor pochodzi z rasy Władców Czasu i jego rodzinną planetą jest Gallifrey. Podróżuje on w swoim statku kosmicznym zwanym TARDIS (Czas i Względny Wymiar w Przestrzeni), który jest większy w środku niż na zewnątrz. Statek posiada mechanizm kamuflujący się, niestety w pierwszym odcinku serialu, który został wyemitowany 23 listopada 1963 roku mechanizm ten się popsuł i TARDIS utknęła w postaci niebieskiej, brytyjskiej policyjnej budki. Doktor w swoich przygodach nie jest sam. U boku ma prawie zawsze towarzyszy.

Seria 11 Emisja zagraniczna: BBC One (Wielka Brytania), BBC America (USA). Emisja w Polsce: BBC First. Nowe odcinki w poniedziałki i wtorki o 18.30. W całym tygodniu trwają powtórki. Będą również emitowane po zakończeniu premierowej emisji 10 odcinków 11 serii.

Odcinek 1 „The Woman Who Fell To Earth”

Wprowadzenie nowego Doktora jest zawsze trudnym zadaniem. Widzowie muszą odczuć, że mają przed sobą nową inkarnacje tego samego bohatera, a jednocześnie poczuć, że jest to zupełnie inne wcielenie. Na początku Doktor często jest zagubiony i zmieszany, zdarzało również mu się przespać połowę odcinka przez chorobę poregeneracyjną. Tym razem widzowie doczekali się całkowicie nowego otwarcia. Nowy główny scenarzysta, nowy kompozytor, nowa Doktor, nowi towarzysze, nowi scenarzyści i reżyserzy…

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Poprzednim razem Dwunasty Doktor zregenerował w swojej TARDIS. Wybuch energii regeneracyjnej był tak silny, że statek został uszkodzony. W efekcie czego Trzynasta Doktor wypadła z niego i runęła na miasto. Na początku pierwszego odcinka poznajemy nowych bohaterów – Ryana, który posiada dyspraksję. Chore osoby mają problemy z wykonywaniem niektórych ruchów oraz zachowaniem koordynacji. 19-letni Ryan uczy się jeździć na rowerze. Wspierają go babcia Grace oraz jej mąż Graham. Ryan poddaje się i zrzuca rower ze skarpy. Starsze małżeństwo udaje się na pociąg, by wrócić do Sheffield. Bohater idzie po rower, gdy spotyka tajemniczy „kokon”, postanawia zgłosić to na policje. W tym czasie Yasmin, która szkoli się na policjantkę rozwiązuje konflikt z parkowaniem i prosi przełożonego o bardziej ambitne zadanie. Zostaje wysłana do Ryana. Okazuje się, że chodzili razem do podstawówki. W tym czasie pociąg, którym jadą Graham i Grace zostaje zaatakowany przez dziwnego kosmitę. Grace dzwoni do wnuka, a ten wraz z policjantką postanawiają przyjechać na miejsce zdarzenia. Podczas ataku potwora na pociąg spada Doktor.

Kosmitka od razu przystępuję do akcji i szybko unieszkodliwia potwora. Na nieszczęście, ten ponownie odżywa i atakuje wszystkich bohaterów oraz przebywającego w pociągu Carla. Bohaterowie zaczynają prowadzić dochodzenie, a w międzyczasie „kokon” z lasu zostaje ukradziony przez inną osobę. Z „kokonu” wykluwa się morderczy kosmita Tzim-Sha z rasy Stenza. Bohaterowie muszą zmierzyć się z potworem i zrozumieć dlaczego akurat na swój cel ataku wybrał Ziemię. Przy okazji Doktor próbuje ogarnąć swoje nowe ciało i tworzy nowy soniczny śrubokręt. Podczas finałowej konfrontacji Tzim-Sha próbuje zabić Carla. Bohaterom udaje się go powstrzymać, ale w efekcie czego umiera Grace.

Po pogrzebie bohaterki, Doktor zamierza odnaleźć swoją TARDIS. Prosi o pomoc Grahama, Ryana i Yasmin. Jednakże coś wychodzi nie tak i cała czwórka przez przypadek zostaje teleportowana w kosmos.

Odcinek już od pierwszej chwili wciąga i intryguje. Bohaterowie są naprawdę sympatyczni i chce się o nich dowiedzieć jak najwięcej. Akcja odcinka dzieje się głównie w nocy, ale plener i lokacje są naprawdę świetnie stworzone i robią niesamowite wrażenie. Grace jest tak świetną i przebojową, mimo swojego wieku, postacią, że jej śmierć jest ciosem prosto w serce. Szczególnie, że Sharon D Clarke, która się w nią wciela została ogłoszona jako postać powracająca, czym twórcy uśpili czujność fanów i jej śmierć była zaskoczeniem. Jodie Whittaker w roli Doktor już od początku robi dobre wrażenie. Czasem zagubiona, czasem niesamowicie energiczna, robi fantastyczne miny i posiada ten niesamowity, doktorowy błysk w oku. Główny wróg jest również ciekawy, do tego pozostawia za sobą na Ziemi sporo ofiar. Odcinek skończy się cliffhangerem, jednak możemy być pewni, że bohaterom nic nie grozi i jakoś poradzą sobie w tej niebezpiecznej sytuacji.

Początki...

Na początku serial był tworzony w edukacyjnym kierunku. Widzowie, głównie młode dzieci, podróżując z tajemniczym podróżnikiem mogli nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. W pierwszym odcinku dwójka nauczycieli, Ian i Barbara, śledząc niezwykle mądrą uczennicę Susan weszli do TARDIS, gdzie poznali jej dziadka, czyli Doktora i dowiedzieli się, że uczennica nie jest człowiekiem. Doktor porwał nauczycieli i przenieśli się do epoki kamienia łupanego.

Jak to możliwe, że serial nadal trwa? Gdy wcielający się w rolę Pierwszego Doktora William Hartnell zaczął podupadać na zdrowiu, twórcy wymyślili ciekawy trik. Skoro Doktor nie jest człowiekiem to nie musi zwyczajnie umierać. Władcy Czasu mają możliwość zregenerować aż dwanaście razy. Gdy przedstawiciel tej rasy regeneruje, wtedy zmienia się zarówno ich ciało, jak i osobowość, co sprawia, że serial nadal jest niezwykle atrakcyjny i świeży. Towarzysze również odchodzą i przychodzą. Podstawowym elementem serialu jest zmiana.

Problemy w produkcji i wznowienie

Serial był emitowany w latach 1963-1989. Następnie został anulowany, ale przetrwał w postaci różnych książek i słuchowisk, które kontynuowały i rozszerzały przygody zwariowanego Władcy Czasu oraz innych postaci z tego świata. Serial próbowano wznowić kręcąc film w 1996 roku, niestety nie kontynuowano wtedy serii. Na telewizyjne ekrany powrócił dopiero za sprawą Russella T Daviesa w 2005 roku. Był głównym scenarzystą serialu do 4 serii. Później jego rolę przyjął Steven Moffat, który w międzyczasie stworzył hitowego „Sherlocka". Teraz showrunnerem jest Chris Chibnall, twórca hitowego serialu kryminalnego „Broadchurch". Od wznowienia serialu zresetowanu mu numer serii. Rozgranicza się zatem serial na sezony klasyczne (Classic Who) i nowe serie (New Who). Do tej pory wyemitowano 11 serii. A 12 jest zaplanowana na 2020 rok.

Przygody w czasie i przestrzeni

Doktor wraz z towarzyszami podróżuje po różnych planetach spotykając kosmitów i często pakując się w tarapaty. Bohaterowie mogą przenieść się także w czasie, dzięki czemu spotkali m.in. Williama Szekspira, Marco Polo, Agathę Christie czy Karola Dickensa. Bohaterowie mierzą się z niebezpiecznymi kosmitami takimi jak kultowi Dalekowie – kosmici zamknięci w metalowych puszkach-czołgach, którzy zabijają bez zawahania. Arcywrogiem, a równocześnie przyjacielem Doktora jest Władca Czasu zwany Mistrzem. Ostatnią osobą, która wcieliła się w tę postać jest aktorka Michelle Gomez (którą obecnie można oglądać w „Chillings Adventures of Sabrina").

Co ważne, nie jest to typowe science fiction. Każdy odcinek może dziać się w innym czasie i innym miejscu. W związku z tym można dowolnie bawić się formułą. Czasem obejrzymy straszny odcinek, czasem western, czasem przygoda będzie czystą komedią. Jednocześnie serial nie raz podejmuje trudne i ciężkie tematy, które są przedstawione na ciekawe sposoby, często można je również różnie zinterpretować. Doctor Who często bywa kiczowaty, czasem kampowy. Oczywiście to zależy od danego twórcy i danej historii. Jednakże widz nie powinien być zaskoczony, gdy zobaczy zjadające ludzi śmietniki, gadające żaby czy mordercze choinki.

TARDIS to nie jedyny element kojarzony z Doktorem. Zakręcony Władca Czasu często posługuje się także sonicznym śrubokrętem oraz wizytówką parapsychiczną. Śrubokręt skanuje otoczenie, przekazuje informacje, otwiera zamki itd. Wizytówka łączy się z podświadomością Doktora i osoba, która ją widzi odczytuje na niej to, o czym Doktor myśli (np. że jest jakimś ważnym dyrektorem lub osobą z sanepidu). Do tego każde wcielenie ma swój strój, a często także jakieś powiedzonko, które się z nim kojarzy.

Doctor Who?

Prawdziwe imię Doktora jest tajemnicą. Przybrał on imię „Doktor". I według serialu, a przynajmniej jednej postaci, nazwę na określenie lekarza wzięliśmy właśnie od niego. Do tej pory w Doktora wcieliło się 14 aktorów: William Hartnell, Patrick Throughton, Jon Pertwee, Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker, Sylvester McCoy, Paul McGann, Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith, sir John Hurt, Peter Capaldi oraz Jodie Whittaker. Jodie jest pierwszą kobietą w roli Doktor. Władcy Czasu podczas regeneracji mogą zmienić zarówno płeć, jak i kolor skóry, co oznacza, że każdy może zostać Doktorem.

Obecnie w Wielkiej Brytanii zakończyła się emisja najnowszej, 11 serii Doctor Who na BBC One. W Polsce jest on emitowany na kanale BBC First w poniedziałki i wtorki. Trzynastej Doktor w przygodach towarzyszą Graham (Bradley Walsh), Ryan (Tosin Cole) oraz Yasmin (Mandip Gil).

Nie tylko serial

Oprócz serialu cały czas wydawane są książki i słuchowiska, które poszerzają serialowy świat. Oprócz tego stworzono trzy spin-offy: Przygody Sary Jane (skierowany do dzieci), Torchwood (skierowany do dorosłych) oraz Class (skierowany do starszej młodzieży i dorosłych). Obecnie żaden z nich nie jest już emitowany.

Doctor Who to fenomen na skalę światową. Oglądają go widzowie na całym świecie. Serial pobił nawet rekord Guinessa, gdy 23 listopada 2013 roku odcinek świętujący 50-lecie serialu „Dzień Doktora” został wyemitowany równolegle w 94 państwach na świecie. Fani serialu nazywani są whovianami. Tworzą różne fandomy i organizują konwenty. „Doctor Who” posiadał również swoje muzeum w Walli w Cardiff. Niestety zostało ono zamknięte, ale BBC planuje ponoć inne atrakcje, być może muzeum powróci w przyszłości w innej formie.

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Doctor Who SERIA 11: Najdłuższa podróż przez czas i przestrzeń - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl