Dochód Podstawowy: 1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka. Nowe świadczenie socjalne? Jakie należy spełnić warunki, aby otrzymać?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Czy dotychczasowe świadczenia socjalne zastąpi Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Zakładałby on przyznanie osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł. Pewną kwotę przewidziano także dla nieletnich. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE:Zmiany w 500 plus w 2021 roku. Jakie są terminy, aby prawidłowo wypełnić wniosek?600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku? 123RF
Czy dotychczasowe świadczenia socjalne zastąpi Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Każda osoba dorosła otrzyma 1200 zł, a dziecko - 600 zł? Wiele polskich rodzin mogłoby liczyć na znacznie większe wsparcie od państwa. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, a więc nowe świadczenie socjalne zakładałoby przyznanie każdej osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł, a dziecku 600 zł. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!

Będzie nowe świadczenie socjalne? Na czym polega Bezwarunkowy Dochód Podstawowy?

Jak czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, koncepcja dochodu podstawowego przewiduje wypłacanie przez państwo każdemu obywatelowi stałego comiesięcznego świadczenia pieniężnego. Przyznanie go nie wymagałoby podjęcia pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł. Świadczenie miałoby pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb.

Zobacz wideo: Wyższa emerytura? Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka. Ile wynosiłby dochód podstawowy? Jaka kwota wsparcia?

Ile wynosiłby dochód podstawowy? Koncepcja zakłada przyznanie miesięcznie 1200 zł osobie dorosłej i 600 zł dziecku. Budżet państwa kosztowałoby to 376 mld zł rocznie.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Argumenty za i przeciw

W swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny wymienił argumenty za i przeciw dochodowi podstawowemu.

-Pomysł zagwarantowania każdemu obywatelowi stałego świadczenia w równej wysokości dla wszystkich budzi wiele emocji. Dla jednych dochód gwarantowany byłby ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia

Dla innych – wprost przeciwnie, pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę - uważa Polski Instytut Ekonomiczny.

Polecamy

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. PLUSY:

  • Świadczenie ograniczyłoby zasięg biedy i nierówności ekonomicznych.
  • Zachęta do wykonywania pracy zarobkowej dla osób, które dotychczas obawiały się utraty świadczeń po przekroczeniu progu dochodowego (dochód podstawowy przyznawany byłby niezależnie od zarobków).
  • Zapewnienie każdemu obywatelowi minimum bezpieczeństwa w postaci dochodu podstawowego w połączeniu z rezygnacją z innych programów socjalnych oraz związanej z tym administracji byłoby efektywne od strony kosztowej.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. MINUSY:

  • brak środków na wypłaty takiego świadczenia
  • dochód podstawowy doprowadziłby do dezaktywizacji zawodowej części osób pracujących
  • Skoro świadczenie byłoby dla wszystkich takie same, byłoby nieadekwatne do potrzeb niektórych kategorii osób potrzebujących, na przykład osób z niepełnosprawnościami, którzy otrzymują większe wsparcie w ramach obecnego systemu

600 plus zamiast 500 plus. Kiedy waloryzacja świadczenia 500...

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w opinii Polaków

57 proc. Polaków wprost przyznaje, że nie słyszało wcześniej o takim rozwiązaniu, 30 proc. twierdzi, że słyszało, lecz nie śledzi dyskusji związanej z tym tematem, a 13 proc. deklaruje, że słyszało o tym rozwiązaniu i przygląda się dyskusji związanej z tym tematem. Można zatem stwierdzić, że aż 87 proc. Polaków nie zna szczegółów dotyczących programu.

Biorąc pod uwagę wszystkich respondentów – zarówno tych, którzy słyszeli już o dochodzie gwarantowanym, jak i tych, którzy nigdy o nim nie słyszeli – poparcie dla takiego rozwiązania deklaruje 51 proc.

Co warte dodania, zdecydowana większość obywateli (73 proc.) deklaruje, że nie porzuciłoby pracy po otrzymaniu takiego świadczenia.

RAPORT POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO DOSTĘPNY JEST TUTAJ.

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Materiały promocyjne partnera

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Materiały promocyjne partnera

A może coś bardziej szalonego?

miejsce #19

Devil Cars

Jazda Bmw M Power

99,00 zł
miejsce #13

Szkolenie off-road - Warszawa

699,00 zł
miejsce #4

Lot szybowcem - Trójmiasto

279,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Książka w prezencie? Świetny pomysł

miejsce #20

Koala nie pozwala! wyd. 2

13,87 zł
miejsce #18

Jane Austen. Dzieła zebrane

24,15 zł
miejsce #16

Na skraju Imperium

43,55 zł
miejsce #10

Burda Media Polska

Naturalnie dla zdrowia

Droga do zdrowia – przejdź ją z Agnieszk…

49,90 zł28,97 zł-42%
miejsce #9

Burda Media Polska

Chodź za mną

Pozory potrafią zastąpić prawdę. Zwłaszcza, gdy ta…

42,90 zł24,91 zł-42%
miejsce #6

Burda Media Polska

Molly

Zapnijcie pasy. Agnieszka Lingas-Łoniewska zafundu…

41,90 zł24,33 zł-42%
miejsce #2

Wydawnictwo Zwierciadło

Poznaj siebie. Karty emocji

"Poznaj siebie" to pełna emocji …

89,90 zł50,26 zł-44%
miejsce #1

Wydawnictwo Buchmann

Tata nie ma siły

Mama, która daje dziecku cukierki, żeby przestało …

39,99 zł21,94 zł-45%
Materiały promocyjne partnera

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

miejsce #19

Medivon

Medivon ME7722

113,00 zł
miejsce #18

Medivon

Medivon CF-2602

135,00 zł
miejsce #12

Vesta

Vesta EFM01

Moc:0

139,99 zł119,99 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze 50

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jestem za takim rozwiazaniem kosztem pobieranych zasiłków, wiele osób pracuje na czarno pobierajac nie małe zasiłki a w PUP zarejestrowani sa głównie dla ubezpieczenia, 1200 zl rozwiązało by ten problem. A tak tym sposobem kestesmy obrabiani z podatku od osoby nie pracujacej i jeszcze na nia musimy pracować, bo żyje na socjalu.Skonczyć z fikcyjnym bezrobociem.

F
Frantik
27 lutego, 18:41, Maja:

Juzaś rządy kombinujom jak ubić ludzi. Mom wiedza co Soros pedzioł : dać ludziom dożywotnio rynta, łoni to nazwali (we UE) podstawowy dochód, a jo sie pytom po co, zamiast tego, niech ludziom kere robiom dołożom całość do wypłat, bydymy mieć na podatki i premie dla rządzących... Dać ubogim 1200 zł, kerzy robieli, ale w życiu coś poszło nie tak... Ale nierobolom kere nie przerobili 5 lot łod bajtla? Sorry, ale z jakiej paki.. Zostowcie sie ta jałmużna dlo siebie, bo jak zniszczycie cało polsko gospodarka(a do tego zmierzocie), to kożdy dostanie 1200 zł i bydymy wszyscy głodować... Nie dzięki... Nie jestech ani gupio ani naiwno...doprowadziliscie do 0%, więc mogecie do woli dodrukowywać tela kasy wiela chcecie i nikt tego nie sprawdzi, już terozki 6,6% kasy przelatuje i wylatuje przez Wasze rączki i nie jest to kontrolowane i poza zasięgiem społeczeństwa... We Hiszpanii lista głodujących jest corozki długszo... Nos tyż to sięgnie... Bo Gates, Rockefeller i Soros chcom kryzysu światowego, Kaj ludzie bedom umierać nie ino przez wyszczepienie, ale ze głodu... Białoruś jakoś nie wymarła i covid19 omijo tyn kraj łukiem... Bo Łukaszenko sie nie sprzedoł i ludzie normalnie żyjom... Dejcie nom żyć, a wirus som zniknie, nazod bydymy przyjmowani we szpitalach na grypa, raka i inne... https://www.money.pl/gospodarka/pandemia-w-hiszpanii-kolejki-glodnych-coraz-dluzsze-to-nowa-twarz-biedy-6612692135869376a.html

A jo ci rzekna że żeś foca staro. Jezdeś ukryo opcja.Dawnoś ciulika nie miała pomindzy kuckunami ..? Czy to kiery kolwiek beło ?

J
Janka

Tak a świstak siedzi i zawija to w sreberko ;)

Potrzebujesz spółki z historią i od ręki ? Skorzystaj z usług optioffice prowadzą sprzedaż spółek https://optioffice.pl/sprzedaz-spolek

M
Maja

Juzaś rządy kombinujom jak ubić ludzi. Mom wiedza co Soros pedzioł : dać ludziom dożywotnio rynta, łoni to nazwali (we UE) podstawowy dochód, a jo sie pytom po co, zamiast tego, niech ludziom kere robiom dołożom całość do wypłat, bydymy mieć na podatki i premie dla rządzących... Dać ubogim 1200 zł, kerzy robieli, ale w życiu coś poszło nie tak... Ale nierobolom kere nie przerobili 5 lot łod bajtla? Sorry, ale z jakiej paki.. Zostowcie sie ta jałmużna dlo siebie, bo jak zniszczycie cało polsko gospodarka(a do tego zmierzocie), to kożdy dostanie 1200 zł i bydymy wszyscy głodować... Nie dzięki... Nie jestech ani gupio ani naiwno...doprowadziliscie do 0%, więc mogecie do woli dodrukowywać tela kasy wiela chcecie i nikt tego nie sprawdzi, już terozki 6,6% kasy przelatuje i wylatuje przez Wasze rączki i nie jest to kontrolowane i poza zasięgiem społeczeństwa... We Hiszpanii lista głodujących jest corozki długszo... Nos tyż to sięgnie... Bo Gates, Rockefeller i Soros chcom kryzysu światowego, Kaj ludzie bedom umierać nie ino przez wyszczepienie, ale ze głodu... Białoruś jakoś nie wymarła i covid19 omijo tyn kraj łukiem... Bo Łukaszenko sie nie sprzedoł i ludzie normalnie żyjom... Dejcie nom żyć, a wirus som zniknie, nazod bydymy przyjmowani we szpitalach na grypa, raka i inne... https://www.money.pl/gospodarka/pandemia-w-hiszpanii-kolejki-glodnych-coraz-dluzsze-to-nowa-twarz-biedy-6612692135869376a.html

Z
Zagadka

I teraz: każdy bierze świadczenie nikt nie pracuje. Skąd się biorą pieniądze? Ot zagadka

G
Gość

"Skoro świadczenie byłoby dla wszystkich takie same, byłoby nieadekwatne..."

Co? - to świadczenie

Jakie? - takie samo

To jest zakres wiedzy ze szkoły podstawowej, klas 1-3. Jak można sadząc takie błędy zarabiać na życie pisząc, a nie na przykład kopiąc rowy?

G
Gość

Jak już PiS doprowadzi ten kraj do całkowitej ruiny ekonomiczno-gospodarczej, to odda chętnie władzę i umyje ręce. A ciemna masa powie "za PiSu, to były dobre czasy, tyle dawali..., a teraz nowi źle rządzą, bo bida".

B
Bolesław Kowalski

Włączenie takiego świadczenia oznaczałoby powrót do socjalizmu (który działa tylko w teorii, co wielokrotnie już historia udowodniła), potężną inflację, a w konsekwencji zatracenie wartości pieniądza i załamanie gospodarki. Nietrudno jest policzyć, że aby każdemu dać 1200zł, to każdy musiałby odprowadzić do budżetu tyle samo, plus kolejne kilkaset na standardowe koszty funkcjonowania aparatu państwowego. W innym przypadku pozostanie tylko dodrukowanie pieniędzy.

Ja nie chcę żadnych świadczeń gotówkowych od państwa. Chcę tylko, żeby pozwolono mi spokojnie prowadzić działalność i zarabiać, bez rzucania co chwilę kłod pod nogi. Pomoc należy przyznać tym, którzy na prawdę jej potrzebują, bo znaleźli się w złej sytuacji życiowej.

G
Gość

Tak bedzie tylko 1200 a przeciwnicy ktorzy moga korzystac z socjalu nie sa za bo dostana 2200 to o czym tu mowa

G
Gość
8 lutego, 12:02, Dżesika:

Brawo PiS będę dalej na was głosować bo dzięki wam odbilam się od dna A mój były wreszcie mnie nie nachodzi.

Mam 3 dzieci i daje sobie sama radę doskonale.

8 lutego, 13:51, Gość:

Kobieto ogarnij sie i lepiej niech twoje dzieci nie wiedza ,ze w wieku 60 lat pozostaniesz na ich lasce. Ludzie ogarnijcie tepuste lby i pomyslcie ,ze nie ma nic za darmo.Ja protestuje ,bo to ludzie pracujacy okazuja sie byc frajerami bo tyraja na Dzesiki .Piluj dalej swoje szpony i wychowuj swoje dzieci w przekonaniu ,ze wam sie to wszyszko nalezy.Wstyd.

8 lutego, 14:40, Gość:

A pewnie że się należy A jak urodzi 4te dziecko to dostanie emeryturę za wychowywanie dzieci.

10 lutego, 11:23, Gość:

jak wejdzie dochór podstawowy to dostanie tylko 1200 zł no i po 600 zł na kazde dziecko

10 lutego, 11:46, Gość:

i znów nie rozumiesz, a powinienes sie cieszyc, niezależnie ile zarobisz, to PiS bedzie ci wypłacać co miesiąc 12oo zł żebys godniej zył

15 lutego, 14:07, olek_01:

Bardzo ciekawe , a ile Glapiński będzie musiał dodrukować ???

Ludzie pracuja zanizaja swoje dochody aby korzystac z socjalu i mieszkan socjalnych zwykly kowalski z podatkow utrzymuje ten system a jak wejdzie 1200 zl nie bedzie nikomu sie oplacac kombinowac jak utna ten proceder

G
Gość

Jestem za kombinowanie i praca na czarno nie bedzie oplacalna aby wyciagac rece po socjal

R
Radny

I bardzo dobrze!! zlikwidować 500 i inne zapomogi, wypłacić wszystkim solidarnie 1200. Wtedy będziemy mieć Solidarną Polskę

M
Mateusz Bobowski
14 lutego, 10:24, Patriota:

Wbrew pozorom, to wcale nie jest wymysł komunistów, idea jest jak najbardziej pozytywna, bo coraz bardziej zwiekszaja sie dysproporcje w zarobkach, a pracodawcy tylko patrza, aby okrasc pracownikow, jestem za!

Fakt jest taki że głupoty piszesz .

G
Gość

Głaby

o
olek_01
8 lutego, 12:02, Dżesika:

Brawo PiS będę dalej na was głosować bo dzięki wam odbilam się od dna A mój były wreszcie mnie nie nachodzi.

Mam 3 dzieci i daje sobie sama radę doskonale.

8 lutego, 13:51, Gość:

Kobieto ogarnij sie i lepiej niech twoje dzieci nie wiedza ,ze w wieku 60 lat pozostaniesz na ich lasce. Ludzie ogarnijcie tepuste lby i pomyslcie ,ze nie ma nic za darmo.Ja protestuje ,bo to ludzie pracujacy okazuja sie byc frajerami bo tyraja na Dzesiki .Piluj dalej swoje szpony i wychowuj swoje dzieci w przekonaniu ,ze wam sie to wszyszko nalezy.Wstyd.

8 lutego, 14:40, Gość:

A pewnie że się należy A jak urodzi 4te dziecko to dostanie emeryturę za wychowywanie dzieci.

10 lutego, 11:23, Gość:

jak wejdzie dochór podstawowy to dostanie tylko 1200 zł no i po 600 zł na kazde dziecko

10 lutego, 11:46, Gość:

i znów nie rozumiesz, a powinienes sie cieszyc, niezależnie ile zarobisz, to PiS bedzie ci wypłacać co miesiąc 12oo zł żebys godniej zył

Bardzo ciekawe , a ile Glapiński będzie musiał dodrukować ???

Dodaj ogłoszenie