Dobry pomysł na wakacje? Szybsze i tańsze płatności automatyczne za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków

Artykuł sponsorowany Stalexport Autostrada Małopolska S.A.
Jak podróżować koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 komfortowo i sprawnie, mimo większego natężenia ruchu latem, a do tego znacznie taniej? Odpowiedź jest prosta – płacić za przejazdy automatycznie, tym bardziej, że wachlarz dostępnych form płatności oraz promocji dla kierowców stale się poszerza. Planując wakacyjne wojaże, warto zawczasu zainstalować w telefonie aplikację Autopay albo SkyCash bądź zaopatrzyć się w urządzenie pokładowe A4Go lub Telepass i… zapomnieć o zatrzymywaniu się na bramkach.

Bez konieczności otwierania okna w samochodzie, przekazania inkasentowi gotówki lub karty, odbierania reszty i paragonu – bezkontaktowe i bezpieczne sposoby wnoszenia opłat za przejazdy w dobie koronawirusa nabrały szczególnego znaczenia. Jeśli przy tym na bramkach autostrady A4 Katowice-Kraków oszczędza się nie tylko czas, ale i pieniądze, wydaje się, że z tej możliwości powinna korzystać większość kierowców. Tymczasem udział transakcji automatycznych w transakcjach ogółem w godzinach szczytu oscyluje wokół 35 proc. Żeby zachęcić tych, którzy nadal płacą za przejazdy gotówką lub kartą do przejścia na metody automatyczne, z początkiem wakacji koncesjonariusz ogłosił wprowadzenie nowych rozwiązań dla użytkowników videotollingu i elektronicznego poboru opłat oraz utrzymanie rabatu dla płatności automatycznych aż do 30 września br.

Videotolling albo elektroniczny pobór opłat – co wybrać?

Elektroniczny pobór opłat A4Go to rozwiązanie przede wszystkim dla regularnych użytkowników autostrady A4 Katowice-Kraków, w tym np. właścicieli flot. Działa w oparciu o urządzenie pokładowe, które komunikuje się z anteną na bramce autostradowej – szlaban podnosi się po dokonaniu kategoryzacji pojazdu, a historię podróży i transakcji można śledzić na bieżąco w internetowym serwisie klienta www.a4go.pl. A4Go jest dostępne w dwóch opcjach: prepaid, czyli tzw. płatność przedpłacona, opierająca się na doładowaniu impulsami (przejazdami) urządzenia pokładowego oraz postpaid, czyli płatność po przejeździe przez bramki, ściągana z karty podpiętej do urządzenia pokładowego. Telepass z kolei to elektroniczny pobór opłat, z którego można korzystać nie tylko na A4 Katowice-Kraków, ale też na autostradach sześciu innych krajów europejskich.

Jeśli jeździmy autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także częściej, np. do pracy, doskonałą metodą płatności będzie videotolling – pobór opłat przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy którąś z bezpłatnych aplikacji: Autopay albo SkyCash i zarejestrować się, podając numer rejestracyjny pojazdu oraz dane karty płatniczej. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban. Tych, którzy planują spędzić urlop i w górach, i nad morzem, zapewne ucieszy wiadomość, że z tymi samymi aplikacjami można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.

Prosta droga do oszczędzania

Kierowcy, którzy korzystają z aplikacji Autopay bądź SkyCash albo elektronicznego poboru opłat A4Go czy Telepass, na każdej podróży mogą oszczędzić od 15 do 30 proc., płacąc: 7 zł zamiast 10 zł w przypadku pojazdów kat.1, 17 zł zamiast 20 zł, w przypadku pojazdów kategorii 2 i 3 oraz 30 zł zamiast 35 zł w przypadku pojazdów kategorii 4 i 5. To stawki odpowiadające swoją wysokością tym, jakie obowiązywały na A4 Katowice-Kraków przed ponad dziesięcioma laty.

Specjalną promocję dla nowych użytkowników przygotował również operator aplikacji SkyCash, który kierowcom samochodów osobowych zwraca pieniądze za pierwszy, jedenasty i dwudziesty pierwszy przejazd koncesyjnym odcinkiem A4. Aby skorzystać z promocji, należy aktywować w aplikacji SkyCash usługę „Autostrady” oraz promocję "Co 10. przejazd gratis" poprzez kliknięcie w baner na ekranie głównym.

Dodatkowy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy zapewnia także elektroniczny pobór opłat A4Go. Ci, którzy wybiorą korzystanie z opcji prepaid, mogą zakupić impulsy (przejazdy) na zapas – nabywane taniej zachowają ważność aż przez dwa lata, bez względu na zmiany w cenniku.

Kieruj się do bramki automatycznej

Niezależnie od tego, czy bardziej nam po drodze z płatnościami poprzez aplikacje, czy też poprzez urządzenia pokładowe, zalety obu metod automatycznych docenimy najbardziej korzystając ze skrajnej lewej bramki, oznaczonej na pomarańczowo. To szybki pas przeznaczony tylko i wyłącznie dla transakcji automatycznych, oferujący trzykrotnie wyższą przepustowość w stosunku do linii z tradycyjną obsługą manualną. Nawet w okresie intensywnego ruchu wakacyjnego do pomarańczowej bramki praktycznie nie ma kolejek bądź rozładowują się dużo szybciej niż na pozostałych stanowiskach. Użytkownicy videotollingu mogą dodatkowo korzystać ze wszystkich bramek oznaczonych symbolem czarnej kamery na żółtym tle, a elektronicznego poboru opłat – z bramek oznaczonych logo A4Go lub symbolem mikrofali.

Są widoki na to, żeby ruch na bramkach autostrady A4 Katowice-Kraków był jeszcze bardziej płynny. Koncesjonariusz poszerzył place poboru opłat w Brzęczkowicach i w Balicach oraz wydłużył pasy dojazdowe do bramek dedykowanych płatnościom automatycznym, a w przyszłości planuje zwiększyć liczbę stanowisk dla natychmiastowych transakcji bezgotówkowych.

Od czego więc zacząć planowanie wakacji, na które mapa prowadzi przez autostradę A4 Katowice-Kraków? Może na początek od wejścia na stronę www.automatycznaA4.pl, która zainteresowanych sprawną i bezstresową podróżą przez bramki pokieruje dalej.

Dodaj ogłoszenie