Dobromir Sośnierz: Spodziewałem się różnych głupot w...

  Dobromir Sośnierz: Spodziewałem się różnych głupot w Parlamencie Europejskim. Ale nie sądziłem, że jest aż tak źle

  Zdjęcie autora materiału
  Kacper Rogacin

  Aktualizacja:

  Polska

  Dobromir Sośnierz: Spodziewałem się różnych głupot w Parlamencie Europejskim. Ale nie sądziłem, że jest aż tak źle

  ©Fot. Christian CREUTZ © European Union 2018 - Source : EP

  - Byłem przygotowany na różne głupoty unijne, że tu zajmujemy się gorylami w Kongo i troską nad całym światem, demokracją w Bangladeszu. Nie byłem natomiast przygotowany, że ta fasada demokracji, która tutaj jest, jest tak beznadziejnie sklecona i że to się bez skrępowania odbywa przy publiczności. Co jeszcze dziwniejsze - nikomu to nie przeszkadza, oprócz mnie - mówi Dobromir Sośnierz, europoseł partii Wolność w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.
  Dobromir Sośnierz: Spodziewałem się różnych głupot w Parlamencie Europejskim. Ale nie sądziłem, że jest aż tak źle

  ©Fot. Christian CREUTZ © European Union 2018 - Source : EP

  Rozmawiałem z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy twierdzą, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wcale nie jest jeszcze przesądzone. Pana zdaniem faktycznie do Brexitu może nie dojść?
  Rzeczywiście momentami to wygląda, jakby Unia Europejska próbowała zmusić Brytyjczyków do zmiany decyzji, zniechęcić ich do wychodzenia z UE i Brytyjczycy też już są zmęczeni takim przeciągającym się impasem, niepokojami. Pewnie chcieliby już świętego spokoju. To trochę tak jak w Polsce, gdzie próbuje się destabilizować sytuację przez działania zewnętrzne, przez interwencję dyplomatyczną, polityczną, w postaci sankcji, wdrażania jakichś artykułów 7 itd. - ma to wywołać zmęczenie społeczeństwa tym tematem i zmianę rządów na takie, które wreszcie zapewnią upragniony przez wszystkich spokój. Więc tutaj może działać podobny mechanizm. Tak długo Unia będzie tych Brytyjczyków zwodzić, męczyć, aż powiedzą - dobra, jeśli to jest taki problem, to lepiej już nie wychodźmy. Ale ja nawet na miejscu tych, którzy są dużymi entuzjastami Unii Europejskiej bym się z takiego rozwiązania nie cieszył, bo to jest bardzo krótkowzroczne. Póki jesteśmy federacją państw, z której łatwo można wyjść na warunkach cywilizowanych, przejrzystych i jasnych dla wszystkich, to jesteśmy bezpieczni. W sytuacji, kiedy UE gwałtownie zmieniłaby kierunek, gdyby do władzy w UE doszły takie siły, których euroentuzjaści by tam nie chcieli, to co wtedy? Może oni by chcieli wtedy UE opuścić, a się okaże, że będą takie problemy, jakie ma Wielka Brytania, że każą im płacić odstępne za wyjście.

  Zakładając hipotetycznie identyczną, co teraz konfigurację sił politycznych w PE po przyszłorocznych wyborach, brak posłów z Wielkiej Brytanii będzie dużą stratą dla środowisk eurosceptycznych?
  W tej konfiguracji obecnej, to byłoby oczywiście spore osłabienie eurosceptycznej frakcji, bo brytyjska UKIP to jedna z dwóch największych partii eurosceptycznych w parlamencie, oprócz Frontu Narodowego z Francji. I - w przeciwieństwie do Frontu, który jest zwyczajnie socjalistyczny, a jego eurosceptycyzm bierze się z zupełnie innych powodów niż w przypadku partii Wolność - z naszego punktu widzenia grupa Farage'a to najbliższa nam wizja eurosceptyczna. Nie dość, że są podobnie jak my eurosceptyczni, to jeszcze z podobnych powodów. Jeśli mielibyśmy gdzieś szukać sojuszników, to najprędzej właśnie tam, więc to byłoby osłabienie, no ale jeśli oni wyjdą pod koniec marca, to zostaje tak naprawdę tylko kwiecień, kiedy w parlamencie toczą się jakieś prace. W maju już trwa kampania wyborcza, PE jest zamknięty, więc nie ma to praktycznego znaczenia w tej kadencji.  A w kolejnej?
  Trudno powiedzieć, bo nie wiemy jak silna byłaby frakcja Farage'a w kolejnej kadencji i nie wiemy, jak będą wyglądały wyniki ugrupowań z innych krajów. Raczej będzie to osłabienie, dlatego ja też podejrzewam, że część grup rządzących UE mogło świadomie grać na Brexit, żeby wypchnąć Wielką Brytanię, bo ona zawsze była mimo wszystko trochę niewygodna. A jeśli zmierzamy - a takie jest przecież postanowienie - do Europy, która ma być jednym państwem z jedną walutą, rządem i nawet jedną armią, to Wielkiej Brytanii trzeba się i tak prędzej czy później pozbyć, bo ona na to nie pozwoli. Z drugiej strony te negocjacje przebiegają tak, jakby eurofederaliści chcieli Brytyjczyków teraz wypuścić. Chociaż z drugiej strony nawet gdyby chcieli ich wypuścić, to nie mogą tego zrobić zbyt łatwo, bo wtedy może być to zbyt zachęcające dla innych.

  Jakiś czas temu wspominał Pan, że po objęciu mandatu europosła zaskoczyła Pana ilość absurdów, jakie panują w Parlamencie Europejskim.
  Jest kilka takich rzeczy, które są zaskakujące dla nieprzygotowanej osoby. Na pewno sposób, w jaki się tutaj głosuje to była jedna z tych rzeczy, które mną wstrząsnęły. Byłem przygotowany na różne głupoty unijne, że tu zajmujemy się gorylami w Kongo i troską nad całym światem, demokracją w Bangladeszu. Nie byłem natomiast przygotowany, że ta fasada demokracji, która tutaj jest, jest tak beznadziejnie sklecona i że to się bez skrępowania odbywa przy publiczności. Co jeszcze dziwniejsze - nikomu to nie przeszkadza, oprócz mnie. Przede wszystkim chodzi o szybkość głosowań, gdzie w ciągu kilkunastu sekund potrafią przegłosować 7, 8 poprawek. To jest obłędne tempo, które uniemożliwia nawet tłumaczom przełożenie tego, co się dzieje na bieżąco. Głosowanie odbywa się poprzez podnoszenie rąk bez liczenia, czyli funkcjonuje ocena na oko przewodniczącego. Przewodniczący się rozgląda i stwierdza, czy jest więcej głosów za, czy przeciw. Jak się to prowadzi w takim tempie, to ludzie nie nadążają z głosowaniem, często głosują nie w tym momencie, co trzeba, bo tłumacz nie nadąża, więc oni głosują asynchronicznie. Wobec tego stwierdzają, że lepiej, żeby nie głosowali w ogóle, co w tej sytuacji nie jest całkiem nieracjonalną decyzją. Z całej sali obrad głosuje potem 20% posłów w takich szybkich głosowaniach, z czego przewodniczący patrzy na liderów grup, jak oni głosują i ocenia, że jeśli lider głosuje tak, to znaczy, że cała grupa zagłosuje tak samo. Więc jeśli jedna frakcja plus druga frakcja głosuje za, to znaczy, że projekt przeszedł. To jest niedopuszczalne, bo mandat posła jest wolny, niezależny i nie ma żadnego domniemania, że cała grupa głosuje tak samo jak lider. Nie mamy tu też sprawdzania kworum. Nikt nie sprawdza, czy w głosowaniu wzięła udział minimum jakaś część posłów. Na posiedzeniach komisji czasem jest zaledwie kilka aktywnie głosujących osób, które mimo to skutecznie przegłosowują poprawki, które potem mogą mieć wpływ na życie milionów Europejczyków. Głosowania bywają przypadkowe - podczas sprawdzania okazuje się, że wynik jest odwrotny, niż wydawało się przewodniczącemu. Przewodniczący czasami się upiera, jak ostatnio nasz poseł Liberadzki, który przewodniczył obradom w Strasburgu i upierał się, że nie sprawdzi głosowania. "Możecie mi państwo zaufać, na pewno przeszło" - mówił. Ale wskutek kolejnych głośnych protestów w końcu poddał to pod głosowanie elektroniczne i okazało się, że nie przeszło. Absurdalna sytuacja. O mały włos - gdyby nie determinacja kilku ludzi, którzy tam protestowali - doszłoby do sfałszowania wyników przez przewodniczącego. No więc ten bałagan panujący tutaj przy głosowaniach, to niechlujstwo, ten brak staranności...
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Facet jest matołem

  ssss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I to wyjątkowym! Kompletnie nie rozumie funkcjonowania demokracji. W parlamencie europejskim jest miejsce też dla takich nieuków jak on niestety! Świetnie się sprawdzi w partii Putina!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kuc nie ogarnia świata

  wdr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  słaby wywiad, gość na wszystkie trudniejsze pytania "nie jestem we władzach, nie jestem decyzyjny". dodatkowo, informacja, że sejmiki wojewódzkie nic nie mogą to jakaś kpina. to samorząd wojewódzki...rozwiń całość

  słaby wywiad, gość na wszystkie trudniejsze pytania "nie jestem we władzach, nie jestem decyzyjny". dodatkowo, informacja, że sejmiki wojewódzkie nic nie mogą to jakaś kpina. to samorząd wojewódzki zarządza miliardami z ue. facet siedzi w tym parlamencie europejskim, nie dziwię się, że nie ogarnia głosowań, jak nawet nie zna dobrze podziału kompetencji między ośrodkami władzy w swoim krajuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PÓKI SUWEREN HARUJE I FUNDUJE BEZ NAJMNIEJSZEGO SPRZECIWU, PÓKI DO KIESZENI

  BANDZIORÓW POLITYCZNYCH I KRYMINALISTÓW PŁYNIE RZEKA MILIARDÓW WYPRACOWANA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  PRZEZ SZARAKÓW, PÓKI ZBRODNICZY KAPITALIZM JEST RELIGIĄ I ŚWIĘTOŚCIĄ NAWET DLA KOŚCIOŁA TO TAK BĘDZIE I NIC SIĘ NIE ZMIENI . MOŻNA SOBIE WYPISYWAĆ TEKSTY RZĄDZĄCYCH ZDRAJCACH, MAFIOZACH TO ONI...rozwiń całość

  PRZEZ SZARAKÓW, PÓKI ZBRODNICZY KAPITALIZM JEST RELIGIĄ I ŚWIĘTOŚCIĄ NAWET DLA KOŚCIOŁA TO TAK BĘDZIE I NIC SIĘ NIE ZMIENI . MOŻNA SOBIE WYPISYWAĆ TEKSTY RZĄDZĄCYCH ZDRAJCACH, MAFIOZACH TO ONI TYLKO PĘKAJĄ ZE ŚMIECHU KRĘCĄC KOLEJNY PRZEKRĘT BO W KAPITALIZMIE GRABIEŻ, AFERA, PRZEKRĘT, SPEKULACJA, PASOŻYTNICTWO TO NAJSZYBSZE I LEGALNE ( BO NIE MA KASY NA PRAWDZIWE ŚCIGANIE PRZESTĘPCÓW I NIE MA WOLI SKORO BANDYCI RZĄDZĄ) ZDOBYCIE FORTUNY. PÓKI SUWEREN HARUJE I FUNDUJE. WE FRANCJI CZĘŚĆ SUWERENA SIĘ WKURZYŁA I CO ? AWANSOWALI NA WICHRZYCIELI, KRYMINALISTÓW A PAŃSTWO JAK BĘDZIE TRZEBA PRZYMUSOWO PRZEPROWADZI SWOJE BANDYCKIE PLANY. TAK JEST W KAŻDYM KRAJU PÓKI SUWEREN HARUJE, FUNDUJE I MASOWO NIE PROTESTUJE. NARODY TO OWCE I BARANY DO STRZYŻENIA, A WYSTARCZY TYLKO ZAPROTESTOWAĆ, POGONIĆ KAPITALISTYCZNĄ SWOŁOCZ I WPROWADZIĆ TAKIE PRAWA BY WSZYSCY MIELI RAJSKIE ŻYCIE. aLE TO ZBYT TRUDNE DLA LUDZI. WOLĄ GŁODOWE PENSJE ZA KTÓRE KUPIĄ SOBIE CZERWONE TRAMPKI BO TO SZCZYT ICH MARZEŃ.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapamiętajcie ! Lewak (dawniej trockista, maoista, bolszewik, faszysta, dzisiaj liberał)

  to największa zaraza dla każdej cywilizacji. To tępota+głupota+zamordyzm. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Lewactwo inaczej nie potrafi. Oni nie są w stanie tolerować żadnych innych poglądów, myśli.
  Albo jesteś lewakiem, albo idziesz pot gilotynę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jan Paweł II był lewakiem, Piłsudski był lewakiem

  lek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wszyscy polscy nobliści byli lewakami. Prawica dała światu tylko ludobójstwa i pogromy. Twoi ideowi pobratymcy wyżynali Polaków na Wołyniu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mysl to nie boli!

  Anusia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  "Idziesz pot gilotyne. " Oj POL POT, tobie sie wszystko wymieszalo. Mozesz pisac te bzdury pod rzadami lewakow , gdybys zyl w czasach prawdziwych maoistow, faszystow, trockistow, polpotowcow,...rozwiń całość

  "Idziesz pot gilotyne. " Oj POL POT, tobie sie wszystko wymieszalo. Mozesz pisac te bzdury pod rzadami lewakow , gdybys zyl w czasach prawdziwych maoistow, faszystow, trockistow, polpotowcow, neronistow, kaligulistow... juz by pukali do twoich drzwi!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten dziwaczny "parlament europejski" to typowy Eurokołchoz. Jak w ZSRR.

  Przeczytajcie akapit od słów: Jest kilka takich rzeczy, które są zaskakujące....... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Tak wygląda "demokracja" pod rządami lewackich idiotów, którzy przejęli władzę. Tak będzie wyglądała Europa, gdy zapyziałe lewactwo przejmie władzę. To będzie dyktatura ciemniaków i złodziei. Jak...rozwiń całość

  Tak wygląda "demokracja" pod rządami lewackich idiotów, którzy przejęli władzę. Tak będzie wyglądała Europa, gdy zapyziałe lewactwo przejmie władzę. To będzie dyktatura ciemniaków i złodziei. Jak za Tuska, a może jeszcze gorzej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ave rydzyk

  ave PIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Tu Ojciec Rydzyk. Dzieci nasze chlopacy, otworzcie swoje serca dla Jezusa Chytrusa a swoje portfele i odbyty szeroko dla nas tlustych klechow. Albowiem tylko wtedy dostaniecie zbawienie zycia...rozwiń całość

  Tu Ojciec Rydzyk. Dzieci nasze chlopacy, otworzcie swoje serca dla Jezusa Chytrusa a swoje portfele i odbyty szeroko dla nas tlustych klechow. Albowiem tylko wtedy dostaniecie zbawienie zycia wiecznego i lepki orgazm w d**** amen. Mamy grube chuje, satysfakacja gwarantowana w imie Trojcy Sw. i Sw. Lecha Kaczora, patrona brzoz w Smolensku. Ave PIS!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A w Hameryce...

  murzynów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  biją ! Szalom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hipokryzja

  Ben (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Jak Ci ta Unia tak nie pasuje to po co tam siedzisz i 100 000 co miesiąc bierzesz ? Oj jaka ta Unia straszna !!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie?

  maciek1324 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Choćby po to, żeby relacjonować z wewnątrz co tam się dzieje. Po to też, żeby próbować zmienić rzeczy, które się nie podobają. Wychodząc z założenia, że taki czy inny system polityczny mi się nie...rozwiń całość

  Choćby po to, żeby relacjonować z wewnątrz co tam się dzieje. Po to też, żeby próbować zmienić rzeczy, które się nie podobają. Wychodząc z założenia, że taki czy inny system polityczny mi się nie podoba więc nie będę w nim uczestniczył jest absurdem. Powoduje to tylko ugruntowanie rzeczy, które się nie podobają. Istotą demokracji jest spór o kształt systemów. Gdzie tu masz hipokryzję?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo