Dobiegło końca spotkanie pacjentów z ekspertami zdrowotnymi i decydentami

md
Anna Sincini
W ubiegłym tygodniu zakończyła się trzecia edycja Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment poświęcona komunikacji między środowiskiem medycznym a pacjentami. Wydarzenie to było okazją, aby pacjenci i organizacje pacjenckie, lekarze, decydenci oraz przedstawiciele środowisk naukowych wymienili się opiniami na temat możliwości polepszenia sytuacji w ochronie zdrowia tak, by odpowiadała ona na aktualne potrzeby pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Kongres zainaugurowało wystąpienie ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, a główną dyskusję na temat praw i obowiązków pacjenta rozpoczął Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Kluczowym przesłaniem III edycji kongresu jest opinia środowiska osób korzystających z systemu opieki zdrowotnej. Głównymi hasłami są: Ekspertyza, Empatia, Ewolucja. Kongres Patient Empowerment organizowany przez jest przez Fundację Instytut Komunikacji Zdrowotnej.

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski zapytany o współpracę organizacji pacjenckich z resortem powiedział - To jest już taki czas, gdzie organizacje pacjenckie, parasolowe, które zrzeszają wiele organizacji, mają swoje bardzo stabilne miejsce w systemie, są pełnoprawnymi partnerami dialogu: co zrobić z systemem, jak go zmieniać i ewaluować. Są ważnym doradcą dla grupy decydentów: ministra zdrowia, NFZ, organizacji i urzędów, które zajmują się systemem ochrony zdrowia.

W trakcie kongresu Patient Empowerment wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski mówił m.in. o planach resortu zdrowia dot. refundacji terapii dla pacjentów hematoonkologicznych. Na decyzje resortu czekają pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym i białaczką. - Negocjowane były 4 leki. W przypadku 3 leków nie udało się porozumieć co do warunków - powiedział wiceminister. Miłkowski wyjaśnił, że tylko jedna z ofert jest zgodna z oczekiwaniami Komisji Ekonomicznej, ale wprowadzenie leku na listę jest skomplikowane technicznie. - Jest szansa, że ten lek, przeznaczony dla największej grupy pacjentów, będzie refundowany od lipca - mówił Miłkowski. Podkreślał, że są to bardzo drogie terapie.

Kongres składał się z kilkunastu sesji tematycznych, ujętych w trzy bloki: Pierwszy - PACJENT JAKO LIDER STRATEGII ZDROWIA, podczas którego uczestnicy starali się znaleźć odpowiedzi na pytania m.in., jak podnieść skuteczność działań organizacji pacjenckich, jakie są społeczne i ekonomiczne konsekwencje chorób przewlekłych czy jakie korzyści dla pacjentów mogą wynikać z utworzenia Agencji Badań Medycznych. Drugi blok to - ZDROWIE TERYTORIALNE, w którym paneliści dyskutowali o roli samorządu w polskim systemie ochrony zdrowia i edukacji pacjenta. Trzeci blok był poświęcony głównym hasłom kongresu - EMPATIA. EWOLUCJA. EKSPERTYZA - uczestnicy koncentrowali się głównie na zagadnieniach relacji lekarz – pacjent. Wśród gości zagranicznych pojawili się: prof. Mark Lawler z Queen’s University Belfast, prof. Tit Albreht z National Institute of Public Health of Slovenia, Caterina Hoosseni z Patient Innovation (Portugalia) i Joan Andresen z Patientforeningen Danmark.

Organizatorzy kongresu przygotowali również dla uczestników „korytarz ekspercki” w którym pacjenci mogli porozmawiać m.in. z psychonkologiem, dietetykiem, trenerem zdrowia, a także wykonać badanie spirometryczne, założyć Internetowe Konto Pacjenta, skorzystać z porad Rzecznika Praw Pacjenta oraz porozmawiać z przedstawicielami organizacji pacjenckich. Pierwszego dnia kongresu uczestniczki kongresu mogły wykonać również badanie profilaktyczne piersi w mammobusie.

Kongres uzyskał honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy i merytoryczny patronat Rzecznika Praw Pacjenta. Przy wydarzeniu został utworzony komitet honorowy Ministra Zdrowia. Patronatami kongresu byli Główny Inspekt Sanitarny, Polska Unia Organizacji Pacjenckich, Polska Unia Onkologii, Federacja Pacjentów Polskich, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego, International Alliance of Patients” Organizations, Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej, Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej i Polski Instytut Otwartego Dialogu.

FLESZ: Poród i ciąża w trakcie pandemii koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie