Do Wrocławia powrócił rękopis z XVII wieku wywieziony w 1943 roku (ZDJĘCIA)

Katarzyna Wróbel
Materiały Uniwersytetu Wrocławskiego
Po 76 latach do Biblioteki Uniwersyteckiej wrócił historyczny sztambuch (czyli rodzaj pamiętnika). Zabytek z 1665 roku został wywieziony z Wrocławia w 1943 roku.

O mały włos do Wrocławia nie wróciłby już nigdy. Sztambuch Melchiora Lucasa został wystawiony na sprzedaż przez niemiecki dom aukcyjny Kiefer. Sytuacja wymagała bardzo szybkiej reakcji. Z prośbą o wstrzymanie aukcji zwróciło się nasze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powrót sztambucha to bardzo ważne osiągnięcie, podkreśla Grażyna Piotrowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. To już szósty z cennych rękopisów, które powróciły do zbiorów biblioteki w ostatnich latach. Wcześniej udało się odzyskać m.in brewiarz z XV wieku, wystawiony na sprzedaż przez londyński dom aukcyjny i mszał z ok. 1470 roku, który trafił w posiadanie domu aukcyjnego Bloomsbury w Nowym Jorku.

Rękopis wrócił do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej dzięki współpracy z Wydziałem Restytucji Dóbr Kultury. Do Niemiec trafiły dokumenty potwierdzające jego sygnaturę. Przekazano też dokumentację wywiezienia skrzyń z najcenniejszymi rękopisami z 1943 roku.

Sztambuch to ręcznie pisany pamiętnik. Zawiera osobiste wpisy wybitnych postaci danej epoki. Wrocławski rękopis należał do Melchiora Lucasa, który piastował wysoki urząd w administracji na Śląsku. Można w nim znaleźć m.in. dedykacje oficerów cesarskich, wysoko postawionych duchownych i arystokratów.

Wrocławska Biblioteka Uniwersytecka dysponuje wykazem zaginionych rękopisów, który liczy kilka tysięcy pozycji. Są to dzieła, które uznaje się za straty wojenne. Ewakuowano je na różnych etapach wojny. Biblioteka współpracuje z Wydziałem Restytucji Dóbr Kultury, który zajmuje się monitorowaniem zagranicznego rynku dzieł sztuki. W wyniku jego działań powstała elektroniczna baza strat wojennych. To jedyny ogólnopolski rejestr dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej. Są to nie tylko zbiory biblioteczne, ale m.in. rzeźby, obrazy i monety. Do tej pory zgromadzono informacje na temat przeszło 63 tys. obiektów.

Sztambuch Melchiora Lucasa można obejrzeć już teraz na stronie internetowej Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl