Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do rejestru zabytków wpisano park w Tczewie

Przemysław Zieliński
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu obszaru Parku Miejskiego w Tczewie do rejestru zabytków.

- Park Miejski w Tczewie posiada dużą wartość historyczno - naukową jako materialne świadectwo przestrzennego i kulturalnego rozwoju miasta - wskazuje w decyzji o wpisie do rejestru Dorota Szmyt, zastępca pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Stanowi niezwykle istotny element jego układu urbanistycznego. Jako największe założenie zieleni przeznaczonej do powszechnego użytkowania, jest jednym z podstawowych obszarów rekreacji dla tczewian od przełomu XIX i XX w. aż do chwili obecnej.

Jest także jednym z największych miejskich zespołów parkowych północnej Polski. Podkreślić należy także jego wyjątkową malowniczość wynikającą z ukształtowania terenu i bogatej szaty roślinnej. Stanowi zasadniczy element krajobrazowy dla ciągów widokowych otaczających go ulic i położonej w pobliżu zabudowy mieszkalnej.

Pierwsze prace przy realizacji parku rozpoczęły się w 1898 r. z inicjatywy tczewskiego przedsiębiorcy i filantropa Williego Muscate, które zasługi zostały uhonorowane odsłoniętą przed dwoma laty tablicą pamiątkową w parku. Dużą rolę w jego rozwoju miał także dr Hermann Scheffler, który zapisał w testamencie środki umożliwiające zakup dodatkowego terenu.

Dzięki temu park liczy dzisiaj prawie 14 hektarów. Jak podkreślają urzędnicy konserwatora zabytków, wciąż dobrze zachowała się - mimo powstania amfiteatru w latach 70. - kompozycja całego założenia o swobodnej, naturalistycznej formie, doskonale wykorzystującej malownicze ukształtowanie terenu w parowie.

Analiza dendrochronologiczna wykazała, że blisko połowa zinwentaryzowanych drzew posadzona została przed 1939 r., a część liczy ponad 120 lat. Są wśród nich trzy pomniki przyrody - lipa amerykańska i dwa buki zwyczajne odmiany purpurowej - a kolejne drzewa czekają na nadanie im takiego statutu. To jesion wyniosły, klon srebrzysty, dwa dęby szypułkowe i unikatowy w Polsce dąb wielkoowocowy. Szata roślinna jest schronieniem dla 39 gatunków ptaków, które gniazdują w parku, a także dla chronionych owadów i nietoperzy. Co ciekawe, do rejestru zabytków wpisano także powstały tuż przed I wojną światową szalet, stojący przy wejściu do parku od strony ronda przed Wieżą Ciśnień.

[email protected]

Więcej na stronie tczew.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki