Do Poznania przyjechała maszyna szyfrująca Enigma. Wiemy też, kiedy odbędzie się otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Trwają ostatnie przygotowania przed uruchomieniem Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Odbywają się testy wszystkich urządzeń, ekspozycji czy scenografii. Do Poznania przyjechała maszyna szyfrująca Enigma. Wiadomo też, kiedy do muzeum będą mogli wejść pierwsi zwiedzający.
Trwają ostatnie przygotowania przed uruchomieniem Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Odbywają się testy wszystkich urządzeń, ekspozycji czy scenografii. Do Poznania przyjechała maszyna szyfrująca Enigma. Wiadomo też, kiedy do muzeum będą mogli wejść pierwsi zwiedzający. Łukasz Gdak
Trwają ostatnie przygotowania przed uruchomieniem Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Odbywają się testy urządzeń, ekspozycji i scenografii. Do Poznania przyjechała maszyna szyfrująca Enigma. Wiadomo też, kiedy do muzeum będą mogli wejść pierwsi zwiedzający.

W piątek, 24 września odbędzie się otwarcie Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Nic więc dziwnego, że ostatni weekend września w Poznaniu upłynie pod znakiem szyfrów, kodów i tajemnic z historią w tle. – Wielkimi krokami zbliża się dzień, na który czekało wielu – mówił zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. – Wreszcie w naszym kraju, zwłaszcza w naszym mieście, gdzie się wszystko zaczęło, zostanie uruchomiona placówka upamiętniająca wielki sukces polskich kryptologów, którzy tuż przed wybuchem II wojny światowej złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

Centrum Szyfrów Enigma - kiedy otwarcie?

Centrum Szyfrów Enigma mieści się w gmachu Collegium Martineum u zbiegu ulic Kościuszki i św. Marcin. To właśnie tam, w piątek 24 września, odbędzie się wieczorne, plenerowe widowisko multimedialne z użyciem technik 3D. Zostanie ono wyświetlone na fasadzie budynku i będzie zatytułowane „Brzmienie Szyfrów”. Spektakl rozpocznie się od premiery utworu muzycznego Patryka Piłasiewicza.

– Ta utkana z powidoków historii, dźwięków szyfrów i zgrzytów maszyn kompozycja otworzy piątkowy koncert, na którym wspólnie z Patrykiem Piłasiewiczem zagra Skalpel. Artyści, którzy w swoich utworach użyją sampli maszyn szyfrujących, wystąpią w samym sercu wystawy, tuż obok bomby Rejewskiego

– napisali organizatorzy.

W sobotę, 25 września ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności. Muzeum będzie czynne aż do północy. Z kolei w ciągu dnia zaplanowano tajny kurs szyfrów, który obędzie się w formie gry terenowej. Będzie można też poznać historię miejsca, w którym ulokowano Centrum Szyfrów Enigma.

Ostatni element otwarcia będzie miał miejsce w niedzielę, 26 września. Zaplanowano wtedy spektakl wizualno-dźwiękowy „Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse?”, dedykowany Henrykowi Zygalskiemu i jego partnerce Bercie Blofield.

Centrum Szyfrowania Enigma - ekspozycja

Już teraz do Poznania przyjechała niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Egzemplarz powstał w latach 30. XX w. Maszyna ma cztery wirniki. Jest to wersja K, opatrzona sygnaturą K 574.
Model ten był wykorzystywany m.in. w handlu oraz przez szwajcarskie wojsko i dyplomację. – Nie ukrywam, że jest to jeden ze stu naszych najcenniejszych eksponatów – zaznaczał Aleksander Ostasz, dyrektor kołobrzeskiego muzeum. – Enigma trafiła do zbiorów muzeum w latach 80. Została kupiona przez naszego pracownika. Dziękuję władzom miasta Poznania, że podjęły się zadania upamiętnienia i przekazywania następnym pokoleniom wiedzy o dokonaniach polskich kryptologów.

Ekspozycja CSE będzie się składać z trzech części. W pierwszej zwiedzający przejdą kurs szyfrów, dzięki któremu opanują metody szyfrowania informacji od starożytności aż po czasy współczesne. Kolejne miejsca poświęcone będą historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwami, które doprowadziły do rewolucji cyfrowej.

Poznań: Fort VII - to tutaj był nazistowski obóz zagłady

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl