Do lekarza bez kolejki. Uprawnienia do leczenia poza kolejnością dla deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy

Redakcja
Paweł Łacheta
Osoby deportowane do pracy przymusowej i osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę lub ZSRR uzyskały 1 listopada uprawnienia do pomocy medycznej i wykupienia leków w aptece poza kolejnością.

To kolejna grupa pacjentów, która może skorzystać z opieki medycznej poza kolejką. Od lipca taki przywilej mają osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie muszą już mieć nawet skierowania.

Tak samo jak działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych. Kolejna grupa pacjentów, którzy do lekarza i apteki mają prawo wejść poza kolejnością, to matki w ciąży.

Przeczytaj więcej: Kto bez kolejki do szpitala, poradni, apteki i na rehabilitację?Sprawdź najnowsze uprawnienia!

Takie prawo mają także inwalidzi wojskowi, weterani i kombatanci, honorowi dawcy krwi, dawcy przeszczepów i osoby czekające na przeszczep, a także dzieci do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w prenatalnym okresie życia dziecka lub podczas porodu.

Od listopada poza kolejnością do lekarza i po leki mają prawo wejść także osoby deportowane do pracy przymusowej lub osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę lub ZSRR. Nie potrzebują już one także skierowań do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Kolejki do lekarza w Łódzkiem mają się skrócić. NFZ dołożył poradniom 20 mln zł, by przyjęły więcej pacjentów w krótszym czasie

Przysługuje im też prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej, w tym w uzyskaniu miejsca w domu pomocy społecznej. Jak liczna jest ta grupa? To ok. 71 tys. osób w całym kraju.

Aby skorzystać z tego przywileju, konieczny jest dokument potwierdzający uprawnienie. W tym przypadku to legitymacja wydawana przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zobacz też: M. Morawiecki o niepełnosprawnych: Zrobimy wszystko, by zwiększyć dostępność do usług rehabilitacyjnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZHDK
... ale tylko ZASŁUŻENI, tzn tacy, którzy oddali co najmniej 6 litrów i mają specjalną legitymację z PCK na tą okoliczność.
M
Marek
+deportowane do pracy przymusowej i osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę lub ZSRR uzyskały 1 listopada uprawnienia do pomocy medycznej+ Dopiero teraz są uprawniewnia ?!!? Większość uprawnionyc, DAWNO wymarła !! Została tylko garstka. Dobre to, tylko dlaczego tak PÓŹNO !! Moja Mama była by uprawniona. Zmarła w wieku 86 lat. W 2006 r. Wtedy, by się jej przydały te pieniądze. Miała uprawnienia. Teraz ?
Wróć na i.pl Portal i.pl