1/18
Zobacz, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługują...
fot. 123rf

Zobacz, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolne od pracy. Urlopy wypoczynkowe, okolicznościowe, na żądanie, opieka nad dzieckiem czy urlop macierzyński to tylko niektóre z nich, z których można skorzystać w 2020 r. Wysokość urlopu często zależy też choćby od stażu pracy.

Sprawdź, jakie są rodzaje urlopów i o ile dni wolnego może się ubiegać pracownik w 2020 r. ---->



2/18
Urlop wypoczynkowy to pula dni wolnych w danym roku, z...
fot. Pixabay.com

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to pula dni wolnych w danym roku, z których prawo do skorzystania mają wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę. Liczba dni wolnych zależy od stażu pracy. Jeśli zatrudniony przepracował mniej niż 10 lat – ma do dyspozycji 20 dni urlopu wypoczynkowego rocznie. Po przepracowaniu tego okresu liczba ta wzrasta do 26 dni.

Przynajmniej raz w roku pracownik musi wziąć 10 dni roboczych urlopu pod rząd. Nie można zrzec się urlopu wypoczynkowego i musi on zostać wykorzystany. Jeśli pracownik pracuje na niepełny etat – przysługuje mu mniej dni tego urlopu.

Urlop wypoczynkowy jest w pełni płatny, a korzysta się z niego po złożeniu wniosku. Poza sytuacją, gdy pracownik chce z niego skorzystać w trybie urlopu na żądanie (w wymiarze maksymalnie czterech dni w roku), pracodawca może odmówić jego udzielenia w danym terminie. Powinien jednak przedstawić tego powody. Przełożony ma też prawo w wyjątkowych sytuacjach odwołać pracownika z urlopu.

Co jeśli w danym roku kalendarzowym nie wykorzysta się wszystkich dni urlopu? Nie przepadają, przechodzą na kolejny rok, ale należy je „wybrać” do 30 września tego roku.

Jeśli pracownik zakończy współpracę z firmą należy mu się ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu. Przy rozpoczęciu współpracy z nowym pracodawcą – liczbę dni urlopu oblicza się proporcjonalnie do czasu pozostałego do końca roku.

Przejdź do następnego slajdu ---->

3/18
Dni przysługujące w ramach urlopu na żądanie wchodzą w pulę...
fot. Pixabay.com

Urlop na żądanie

Dni przysługujące w ramach urlopu na żądanie wchodzą w pulę dni urlopu wypoczynkowego w danym roku.

Różni je sposób przyznawania przez przełożonego. Kodeks pracy głosi, że pracodawca jest zobowiązany udzielić maksymalnie czterech dni urlopu w danym roku kalendarzowym, na żądanie pracownika i we wskazanym przez niego terminie.

Żądanie urlopu i jego wymiar pracownik musi zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Przejdź do następnego slajdu ---->

4/18
Płatny urlop przysługuje także z okazji ważnych wydarzeń w...
fot. Pixabay.com

Urlop okolicznościowy

Płatny urlop przysługuje także z okazji ważnych wydarzeń w życiu pracownika. Z tej okazji można skorzystać z urlopu okolicznościowego. Sytuacje, w których on przysługuje są bardzo precyzyjnie określone.

I tak jeden dzień wolnego przysługuje w sytuacji: śmierci i pogrzebu: rodzeństwa, teściów, dziadków lub innej osoby, którą pracownik utrzymuje, lub która jest pod jego opieką. Jeden dzień wolny przysługuje także w przypadku ślubu dziecka pracownika.

Z dwóch dni wolnych można skorzystać w sytuacji: ślubu pracownika, urodzenia się dziecka, śmierci i pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców lub ojczyma i macochy.

Rodzajem urlopu okolicznościowego jest też opieka nad dzieckiem, o której wspomnimy w osobnym slajdzie.

O chęci skorzystania z urlopu okolicznościowego trzeba poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem. Jeśli zdarzenie jest nagłe, czyli doszło do śmierci bliskiej osoby, należy poinformować przełożonego najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Wzięcie urlopu okolicznościowego trzeba potwierdzić konkretnymi dokumentami, np. aktem zgonu. Powinno się je dostarczyć najszybciej, jak to możliwe. Wolne może wziąć z okazji danego zdarzenia, ale niekoniecznie w jego dniu. Musi być z nim jednak związany.

Jeśli do wydarzenia ostatecznie nie doszło, konieczne jest wzięcie urlopu wypoczynkowego. Inaczej nieobecność w pracy zostanie usprawiedliwiona, ale nie będzie płatna.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy jest obliczane jak za urlop wypoczynkowy. Jego wykorzystanie nie pomniejsza puli dni w urlopie wypoczynkowym, ale też okolicznościowe dni wolne nie przechodzą na kolejny rok w przypadku niewykorzystania.

Przejdź do następnego slajdu ---->

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

Marsjański krajobraz Aten. Zdjęcia zapierają dech!

Marsjański krajobraz Aten. Zdjęcia zapierają dech!

Groźny wypadek tira na autostradzie. Wielkie korki na obwodnicy

Groźny wypadek tira na autostradzie. Wielkie korki na obwodnicy

Zobacz również

Bagażniki i uchwyty rowerowe. Co warto wiedzieć? Rodzaje, obsługa, ceny

Bagażniki i uchwyty rowerowe. Co warto wiedzieć? Rodzaje, obsługa, ceny

Sikorski zakończył swoje expose. Trwa dyskusja

NA ŻYWO
Sikorski zakończył swoje expose. Trwa dyskusja