1/18
Zobacz, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługują...
fot. 123rf

Zobacz, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolne od pracy. Urlopy wypoczynkowe, okolicznościowe, na żądanie, opieka nad dzieckiem czy urlop macierzyński to tylko niektóre z nich, z których można skorzystać w 2020 r. Wysokość urlopu często zależy też choćby od stażu pracy.

Sprawdź, jakie są rodzaje urlopów i o ile dni wolnego może się ubiegać pracownik w 2020 r. ---->



2/18
Urlop wypoczynkowy to pula dni wolnych w danym roku, z...
fot. Pixabay.com

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to pula dni wolnych w danym roku, z których prawo do skorzystania mają wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę. Liczba dni wolnych zależy od stażu pracy. Jeśli zatrudniony przepracował mniej niż 10 lat – ma do dyspozycji 20 dni urlopu wypoczynkowego rocznie. Po przepracowaniu tego okresu liczba ta wzrasta do 26 dni.

Przynajmniej raz w roku pracownik musi wziąć 10 dni roboczych urlopu pod rząd. Nie można zrzec się urlopu wypoczynkowego i musi on zostać wykorzystany. Jeśli pracownik pracuje na niepełny etat – przysługuje mu mniej dni tego urlopu.

Urlop wypoczynkowy jest w pełni płatny, a korzysta się z niego po złożeniu wniosku. Poza sytuacją, gdy pracownik chce z niego skorzystać w trybie urlopu na żądanie (w wymiarze maksymalnie czterech dni w roku), pracodawca może odmówić jego udzielenia w danym terminie. Powinien jednak przedstawić tego powody. Przełożony ma też prawo w wyjątkowych sytuacjach odwołać pracownika z urlopu.

Co jeśli w danym roku kalendarzowym nie wykorzysta się wszystkich dni urlopu? Nie przepadają, przechodzą na kolejny rok, ale należy je „wybrać” do 30 września tego roku.

Jeśli pracownik zakończy współpracę z firmą należy mu się ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu. Przy rozpoczęciu współpracy z nowym pracodawcą – liczbę dni urlopu oblicza się proporcjonalnie do czasu pozostałego do końca roku.

Przejdź do następnego slajdu ---->

3/18
Dni przysługujące w ramach urlopu na żądanie wchodzą w pulę...
fot. Pixabay.com

Urlop na żądanie

Dni przysługujące w ramach urlopu na żądanie wchodzą w pulę dni urlopu wypoczynkowego w danym roku.

Różni je sposób przyznawania przez przełożonego. Kodeks pracy głosi, że pracodawca jest zobowiązany udzielić maksymalnie czterech dni urlopu w danym roku kalendarzowym, na żądanie pracownika i we wskazanym przez niego terminie.

Żądanie urlopu i jego wymiar pracownik musi zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Przejdź do następnego slajdu ---->

4/18
Płatny urlop przysługuje także z okazji ważnych wydarzeń w...
fot. Pixabay.com

Urlop okolicznościowy

Płatny urlop przysługuje także z okazji ważnych wydarzeń w życiu pracownika. Z tej okazji można skorzystać z urlopu okolicznościowego. Sytuacje, w których on przysługuje są bardzo precyzyjnie określone.

I tak jeden dzień wolnego przysługuje w sytuacji: śmierci i pogrzebu: rodzeństwa, teściów, dziadków lub innej osoby, którą pracownik utrzymuje, lub która jest pod jego opieką. Jeden dzień wolny przysługuje także w przypadku ślubu dziecka pracownika.

Z dwóch dni wolnych można skorzystać w sytuacji: ślubu pracownika, urodzenia się dziecka, śmierci i pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców lub ojczyma i macochy.

Rodzajem urlopu okolicznościowego jest też opieka nad dzieckiem, o której wspomnimy w osobnym slajdzie.

O chęci skorzystania z urlopu okolicznościowego trzeba poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem. Jeśli zdarzenie jest nagłe, czyli doszło do śmierci bliskiej osoby, należy poinformować przełożonego najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Wzięcie urlopu okolicznościowego trzeba potwierdzić konkretnymi dokumentami, np. aktem zgonu. Powinno się je dostarczyć najszybciej, jak to możliwe. Wolne może wziąć z okazji danego zdarzenia, ale niekoniecznie w jego dniu. Musi być z nim jednak związany.

Jeśli do wydarzenia ostatecznie nie doszło, konieczne jest wzięcie urlopu wypoczynkowego. Inaczej nieobecność w pracy zostanie usprawiedliwiona, ale nie będzie płatna.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy jest obliczane jak za urlop wypoczynkowy. Jego wykorzystanie nie pomniejsza puli dni w urlopie wypoczynkowym, ale też okolicznościowe dni wolne nie przechodzą na kolejny rok w przypadku niewykorzystania.

Przejdź do następnego slajdu ---->

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

Zobacz również

Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie

AKTUALIZACJA
Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie

Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?

AKTUALIZACJA
Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?