Dlaczego Rosja używa przeciwko Ukrainie pilotów-najemników z Grupy Wagnera? Brytyjski wywiad wyjaśnia

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Rosja wykorzystuje w wojnie emerytowanych pilotów wojskowych, którzy pracują obecnie dla Grupy Wagnera. Na zdjęciu samolot szturmowy Su-25 - m.in. na takich maszynach latają najemnicy
Rosja wykorzystuje w wojnie emerytowanych pilotów wojskowych, którzy pracują obecnie dla Grupy Wagnera. Na zdjęciu samolot szturmowy Su-25 - m.in. na takich maszynach latają najemnicy Fot. Fedor Leukhin, licencja CC-BY-SA
W ocenie analityków brytyjskiego wywiadu korzystanie przez Rosjan z emerytowanych pilotów wojskowych, którzy pracują obecnie jako żołnierze kontraktowi Grupy Wagnera, wskazuje, że „rosyjskie siły powietrzne prawdopodobnie mają trudności ze wsparciem inwazji na Ukrainę wystarczającą liczbą załóg”.

Piloci-najemnicy z grupy Wagnera walczą dla Rosji przeciwko Ukrainie

W wojnie przeciwko Ukrainie siły powietrzne Rosji na dużą skalę zatrudniają do wykonywania zadań bojowych pilotów-najemników z Grupy Wagnera, czyli prywatnej firmy wojskowej powiązanej z rosyjskim wywiadem.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nagranie z przesłuchania jednego z takich pilotów-wagnerowców. Najemnik okazał się rosyjskim emerytowanym pilotem wojskowym, który bombardował cele na Ukrainie (w tym cywilne) z samolotu szturmowego Su-25.

Więcej o tej sprawie:

Dlaczego Rosja zatrudnia pilotów wojskowych z Grupy Wagnera? Brytyjski wywiad wskazuje powody

W ocenie analityków brytyjskiego wywiadu korzystanie przez Rosjan z emerytowanych pilotów wojskowych wskazuje, że „rosyjskie siły powietrzne prawdopodobnie mają trudności ze wsparciem inwazji na Ukrainę wystarczającą liczbą załóg”.

„Wynika to prawdopodobnie z połączenia niewystarczającej liczby odpowiednio wyszkolonego personelu w Rosji i jej strat bojowych” – wskazuje brytyjski wywiad.

Piloci-najemnicy z Grupy Wagnera latają na starszych samolotach

Analitycy zwracają też uwagę, że schwytany przez siły ukraińskie pilot z Grupy Wagnera podczas wykonywania misji bojowych miał używać komercyjnych (cywilnych) urządzeń GPS, a nie wojskowego sprzętu nawigacyjnego. „To prawdopodobnie wskazuje, że samoloty używane przez Grupę Wagnera są starszymi modelami Su-25 oraz że rosyjskie siły powietrzne nie dostarczają pilotom-najemnikom nowoczesnej awioniki” – zauważają eksperci.

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. Wagner.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl