Dlaczego Inuici nigdy się ze sobą nie kłócą?

  Dlaczego Inuici nigdy się ze sobą nie kłócą?

  Grzegorz Ignatowski

  Polska

  Polska

  Grzegorz Ignatowski

  Grzegorz Ignatowski

  W okresie wakacyjnym często myślimy o ciepłym morzu i wysokich górach. Robert Peroni w książce zatytułowanej "Tam, gdzie wiatr krzyczy najgłośniej" zabiera czytelników na Grenlandię. Książka nie jest jednak przewodnikiem po największej wyspie na świecie. Jest natomiast opowieścią autora o wyspie, na której postanowił zamieszkać trzydzieści lat temu. Dzisiaj jako podeszły w wieku mężczyzna dzieli się z nami doświadczeniami zdobytymi na tym wyjątkowym terytorium.
  Grzegorz Ignatowski

  Grzegorz Ignatowski

  Grenlandia tak urzekła zapalonego alpinistę, że sporadycznie przez minione lata spotykał się z mieszkającą we Włoszech żoną i córką. Ta ostatnia była na skutej lodem wyspie. Nie wiemy, jak dalece jego wybór zaakceptowała żona. Na Grenlandii autor może z okna swojego domu obserwować ponad dziesięć lodowców. Zimą niemal codziennie zachwyca się zorzą polarną. Nie zapomnijmy, że książka jest przede wszystkim opowieścią o Inuitach - najstarszych mieszkańcach Grenlandii.

  Peroni usiłuje wyjaśnić, dlaczego tutaj zamieszkali. W przejmujący sposób opowiada o ich wierzeniach i tradycjach. Czy nie każdego czytelnika powinni zainteresować ludzie, którzy nie prowadzili wojen. W poważnych dyskusjach nigdy nie mówili ani o tolerancji, ani o szacunku dla innych. Te wszystkie wartości były dla nich zawsze czymś naturalnym.

  Ciekawe, że Inuici się nie kłócą. Jak można prowadzić spory, skoro trzeba żyć na niewielkim skrawku ziemi, a na zewnątrz jest minus czterdzieści stopni. Dawniej mieszkali w domkach zbudowanych pod ziemią z kamieni. Dzisiaj wielu ma ogrzewane mieszkania. Nie zmienia to faktu, że drzwi ich domów są zawsze otwarte. Peroni wypowiada się w imieniu ludzi, którym zabroniono żyć według dawnych zwyczajów. W ograniczonym zakresie mogą dzisiaj polować na foki i wieloryby.

  Autor ze smutkiem zaznacza, że podobnie jak inne ludy, tak i Inuici ugną się przed zachodnią cywilizacją i jej wymaganiami. Zapytamy, jak mogą przetrwać, skoro nigdy nie mieli rządów, nie szczycili się swoimi strojami. Zawsze byli pogodni i obnosili się tylko z uśmiechem. W tym zaś względzie nie mają żadnych ograniczeń. A konkretnie potrafią się śmiać z seksu, miłości, głodu i zimna. Retorycznie zapytamy tylko, czego możemy nauczyć się od Inuitów.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo