Discovery u geniusza z Trzebini. Będzie o nim film

  Discovery u geniusza z Trzebini. Będzie o nim film

  Zdjęcie autora materiału
  Magdalena Balicka

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Discovery u geniusza z Trzebini. Będzie o nim film
  1/5
  przejdź do galerii
  18-letni Wojciech Różowski jest jednym z najlepszych informatyków na świecie. Będzie o nim film.
  Wojtek Różowski z Trzebini ma jeden z najtęższych umysłów na świecie. Właśnie przywiózł ze Stanów Zjednoczonych tytuł laureata prestiżowego konkursu dla młodych informatyków: Intel International Science and Engineering Science Fair 2016. Nastolatek został nagrodzony za genialny i bardzo skomplikowany system operacyjny.

  W ubiegły piątek, 23 września, w dniu 18. urodzin Wojtka odwiedziła go w domu ekipa kanału Discovery. Nakręcili dokument o chłopaku. Zdjęcia były robione w jego domu, liceum w Krzeszowicach, do którego uczęszcza, oraz m.in. na Rynku w Trzebini.

  - Niestety, podpisaliśmy klauzulę, zobowiązując się, że nie będziemy podawać żadnych szczegółów dotyczących nagrania - wyznaje Jolanta Różowska, mama Wojtka i prezes fundacji Uniwersytet dla Dzieci w Trzebini. To pod jej skrzydłami młody naukowiec rozwijał swój talent.

  - W prawie każdym małym człowieku są jakieś zdolności, talenty. Ważne, by pomóc mu je rozwijać i nie ograniczać ciekawości do odkrywania świata - zaznacza Jolanta Różowska.

  Wojtek wspomina, że jako maluch rozebrał komputer na czynniki pierwsze. - Nie dostałem wtedy bury od rodziców, wręcz przeciwnie - uśmiecha się. Postawił na informatykę, jednak pasji ma znacznie więcej.

  - Za jedną z pierwszych nagród jeszcze w podstawówce kupił sobie własną żaglówkę - mówi z dumą jego mama. Do dziś każde wakacje spędza z ojcem nad Soliną, gdzie wspólnie żeglują.

  Zgłębianie tajników informatyki zajmuje Wojtkowi mnóstwo czasu, ale ma też chwile na spotkania z przyjaciółmi, kopanie piłki, jazdę na rowerze, regularne pływanie. Gra też namiętnie w golfa, działa w klubie krótkofalowym oraz gra na gitarze elektrycznej.

  - Jak nie wypali mi kariera naukowa, to utworzę kapelę heavy metalową - śmieje się 18-latek.

  Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie musiał zapomnieć o karierze muzyka.

  - Podczas wręczania nagród w Stanach Zjednoczonych jeden z członków komisji, pracownik NASA, powiedział mu, że jest przyszłym milionerem - uśmiecha się Jolanta Różowska. Co ciekawe, inni laureaci konkursu, w swoich krajach dostali zaproszenia od prezydentów i głowy państw gratulowały im osiągnięć. Wojtek został zaproszony do starostwa krakowskiego, gdzie szef tamtejszego powiatu uścisnął mu dłoń. Ani burmistrz Trzebini, ani starosta chrzanowski nie pokusili się o podobny gest.

  Choć Wojtek dopiero od kilku dni jest pełnoletni, jego dorobku naukowego i stażu pracy mogą mu pozazdrościć „starzy wyjadacze” z branży informatycznej. Chłopiec ma na swoim koncie niezliczoną liczbę nagród w rozmaitych konkursach, m.in. złoty medal w międzynarodowym konkursie informatycznym „Infomatrix World Finals 2015 - Bucharest” czy tytuł laureata edycji specjalnej Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory 2015. Dostał stypendia Ministra Edukacji oraz Prezesa Rady Ministrów.

  W 2014 r., jako 16-latek, Wojtek odbył staż w Katedrze Sieci Komputerowych Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. W trakcie stażu rozwijał własny projekt dotyczący systemu operacyjnego. Do dziś jest wolontariuszem Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci, gdzie budzi w młodych ludziach zapał do nauki.

  18-latek liczy, że dostanie się na studia w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Ponieważ jednak jest tylko 30 miejsc na cały świat, składa także aplikację do innych prestiżowych uczelni, także na wyspach. - Długo rozważał wyjazd do Stanów, na Uniwersytet Harvarda. Na szczęście uznał, że to trochę za daleko - uśmiecha się Jolanta Różowska.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo