Dermot Turing: Złamanie Enigmy było kluczem do zwycięstwa...

  Dermot Turing: Złamanie Enigmy było kluczem do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Marian Rejewski
  1/4
  przejdź do galerii

  Marian Rejewski ©Wikipedia/Domena publiczna

  - Złamanie Enigmy było wynikiem współpracy przedstawicieli trzech krajów: Polski, Wielkiej Brytanii i Francji. Bez jednego z nich mogłoby to się nie udać - mówi Dermot Turing, bratanek kryptologa Alana Turinga, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Kto tak naprawdę złamał Enigmę?
  Zadał pan krótkie pytanie, ale odpowiedź jest bardzo długa.

  Nigdzie się nie spieszymy.
  Zacznijmy więc od miejsca, z którego pochodzę. W Wielkiej Brytanii panuje przekonanie, że wszystko, co dotyczy Enigmy i jej rozszyfrowania, związane jest z Bletchley Park.

  Tak to pokazano w filmie „Gra tajemnic”, w którym główne role zagrali Benedict Cumberbatch i Keira Knightley.
  Oczywiście, nie zamierzam pomniejszać osiągnięć kryptologów, którzy tam pracowali, ich wkład był ogromny.
  Ale prowadząc badania nad tym, co udało im się zrobić w czasie wojny, odkryłem, że nie udałoby im się tego osiągnąć, gdyby nie polscy kryptolodzy. Zgodnie z oceną osób brytyjskich specjalistów z tamtego okresu, osiągnięcia Polaków przyspieszyły program badawczy o rok.

  Tylko o rok? Zdaje się, że w 1939 r. Brytyjczycy byli cały czas w lesie z programem z łamania Enigmy.
  Nie tak całkiem. Ale nawet nie o chodzi o czas - raczej o to, że dzięki osiągnięciom Polaków Brytyjczycy byli w stanie łamać szyfry Enigmy w czasie bitwy o Anglię, w działaniach morskich na Morzu Śródziemnym, w pierwszej fazie bitwy o Atlantyk czy w kampanii w Afryce Północnej. Gdyby takiej możliwości nie mieli już w 1941 r., to losy wojny mogłyby się potoczyć całkowicie inaczej.

  Brytyjczycy uważają, że to oni złamali Enigmę, Polacy są przekonani, że to my. Mamy konflikt? A może da się połączyć te dwie wersje?
  Proszę jeszcze nie zapominać o Francuzach - bo ich wkład jest nieoceniony w całą tę historię, choć trochę innej natury niż polski czy brytyjski.

  O Francuzach nie wspomina ani polska, ani brytyjska wersja zdarzeń.
  Przełom, jakiego w Polsce dokonał Marian Rejewski i jego zespół matematyków, był natury czysto technicznej. Udało im się ustalić, w jaki sposób Enigma jest skonstruowana, a także zrozumieć, że niemiecka armia codziennie zmienia ustawienia maszyny szyfrującej. Później te prace kontynuowali Brytyjczycy w Bletchley Park, udoskonalając sposób dekodowania niemieckich szyfrów. Tymczasem Francuzi kryptologią nie zajmowali się prawie w ogóle. Próbowali przed wojną, ale bez żadnych efektów i zrezygnowali z prac.

  To dlaczego Pan uważa ich za ojców sukcesu, właściwie tak samo ważnych, jak Brytyjczycy i Polacy?
  Po pierwsze, to Francuzi byli tymi, którzy sprawili, że Polacy i Brytyjczycy ze sobą współpracowali od 1939 r. Kluczowe było w tej kwestii spotkanie kryptologów trzech państw, do którego doszło w Pyrach pod Warszawą w lipcu 1939 r. To wtedy Polacy po raz pierwszy przyznali, że rozgryźli sposób działania Enigmy.

  Dlaczego nie trzymaliśmy kart przy orderach - jak to zwykle robią służby?
  Bo wcześniej przez wiele lat pieczołowicie budowano kontakty z Brytyjczykami, ale też Francuzami. Bez Francuzów polskim kryptoanalitykom nie udałoby się tak szybko dokonać przełomów. Bez Francuzów brytyjski atak na Enigmę w Bletchley Park od początku skazany byłby na niepowodzenie lub też uległby znacznemu opóźnieniu.

  Wkład Francuzów w zdekodowanie Enigmy jest zdecydowanie mniej znany niż wkład Polski.
  Złamanie szyfru Enigmy było wynikiem współpracy przedstawicieli trzech krajów. To Francuzi wykradli niemieckie dokumenty, na których w latach 30. pracował Rejewski - bez nich nie zdołałby on zrozumieć sposobu, w jaki działa Enigma. To Francuzi włożyli najwięcej wysiłku w to, żeby pomóc polskim kryptologom dotrzeć do Francji po porażce Polski w wojnie 1939 r. - w ten sposób mogli oni dalej prowadzić swoje prace. Po wojnie część polskich kryptologów zostało zresztą we Francji i dalej pracowało dla tamtejszego wywiadu.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo