Derby znów dla Piasta Gliwice. Killer Jakub Świerczok załatwił Górnika. Strefa medalowa w zasięgu

Derby znów dla Piasta. Killer Świerczok załatwił Górnika
Derby znów dla Piasta. Killer Świerczok załatwił Górnika Lucyna Nenow / Polska Press
PKO Ekstraklasa. Piast Gliwice pokonał w derbach Górnika Zabrze 2:0 (1:0). Bramkę i udział przy kolejnej miał Jakub Świerczok. Wynik mógł być jeszcze wyższy, gdyby w doliczonym czasie jedenastkę wykorzystał Michał Żyro. Tak czy inaczej brązowy medalista zeszłego sezonu właśnie wskoczył na czwarte miejsce. Ma tyle samo punktów co Lechia Gdańsk, z którą zagra na wyjeździe w następnej kolejce.

Mecz Piast Gliwice - Górnik Zabrze 2:0

Piast przystąpił do gry po przegranym półfinale Pucharu Polski z Arką Gdynia, Górnik po ligowej porażce z Wartą Poznań. Z perspektywy piłkarzy obu drużyn mecz toczył się o prymat w regionie, zbliżenie do podium i sprawienie prezentu urodzinowego swojemu trenerowi: wczoraj jubilatem był przecież zarówno Waldemar Fornalik (58 lat), jak i Marcin Brosz (48).

To Górnik zaczął z animuszem. Nie minęło nawet 20 sekund, a już stworzył sobie dogodną sytuację na gola. Zupełnie zmieniła się dziś defensywa zespołu, bo za kartki pauzowali Przemysław Wiśniewski z Adrianem Gryszkiewiczem. W sumie w jedenastce doszło do czterech roszad. Decyzją trenera na ławce zaczął m.in. Richmond Boakye, który wciąż czeka na debiutancką bramkę.

W tym meczu Piast świadomie zaczekał na swój moment. Przed strzeleniem gola ewidentnie oddał pole Górnikowi. Wyglądało to tak jakby pozwalał mu się wyszumieć. A potem ruszył do ataku.

Kluczowa dla derbów okazała się 28 minuta. Piasta znalazł sobie miejsce pod bramką Górnika. Michał Chrapek podaniem wprowadził Świerczoka w pole karne, a ten załadował piłkę z lewej nogi pod poprzeczkę. Dla Świerczoka był to dziesiąty gol w sezonie. Przed przerwą snajper stanowił największe niebezpieczeństwo dla Górnika. Oddał przecież trzy inne strzały, po których piłka mogła zatrzepotać w siatce.

Górnik po przerwie tylko się pogrążył w niemocy. A Piastowi udało się podwyższyć prowadzenie i zarazem ustalić wynik na 2:0. Dopisało szczęście: po wstrzeleniu Gerarda Badii Świerczok obił słupek, ale wracająca piłka trafiła w Stefanosa Evangelou i ostatecznie znalazła się w bramce.

Piast wygrał w derbach w listopadzie i dzisiaj. Ten mecz to dla Górnika już szósty z rzędu bez zwycięstwa w derbach właśnie. Na kolejną wygraną czeka od marca 2018 roku.

W ostatniej minucie Piasta mógł podwyższyć na 3:0, jednak z rzutu karnego Żyrę wyczuł Martin Chudy. Dla Słowaka to trzeci wybroniony rzut karny w tym sezonie.

Piłkarz meczu: Jakub Świerczok