Sędzia Marciniak podczas meczu Arka - Lechia
Sędzia Marciniak podczas meczu Arka - Lechia Jakub Steinborn
Fortuna 1 Liga. Arka Gdynia wygrała z Lechią Gdańsk w Derbach Trójmiasta 1:0 i tym samym przerwała ponad szesnastoletnią niemoc. Elektryzujące widowisko poprowadził sędzia finału mistrzostw świata i Ligi Mistrzów, Szymon Marciniak. Arbiter z licencją Elite w drugiej połowie pokazał trzy czerwone kartki.

Derby Trójmiasta. Jak wypadł sędzia Marciniak w meczu Arka - Lechia?

Mecz w Gdyni był piekielnie trudny do poprowadzenia. W pierwszej połowie szalała śnieżyca. W drugiej niektórym zawodnikom puściły nerwy. Nie dziwi więc, że w czwartek PZPN ogłosił wybór sędziego Marciniaka - najlepszego arbitra na świecie, o czym świadczą ostatnie sukcesy.

Derby między Arką a Lechią rozpoczęły się na murawie pokrytej śniegiem. Odśnieżone były jedynie linie i środek boiska. Sędzia Marciniak wziął na środek standardową białą piłkę, lecz po czterech minutach poprosił o pomarańczową. Z wozu VAR wspierał go brat, Tomasz Marciniak, który wideoweryfikację obsługuje także na spotkaniach PKO Ekstraklasy. Na zapleczu bywa natomiast głównym sędzia.

Szymon Marciniak miał co robić w drugiej połowie. W 52 minucie sfaulowany w polu karnym Lechii został Karol Czubak. Arce zasłużenie została podyktowana jedenastka, zamieniona na gola przez Michała Marcjanika. Przewinił Andrei Chindriș, który obejrzał żółtą kartkę.

W sumie Marciniak w ostatnim kwadransie pokazał aż... trzy czerwone kartki. Najpierw z boiska wyleciał Marcjanik w konsekwencji dwóch żółtych. Nie dyskutował, tylko zbił piątkę z Marciniakiem. Faul przy linii na Łukaszu Zjawińskim był ewidentny.

Potem sędzia Marciniak wyrzucił na trybuny kierownika Arki, Pawła Bednarczyka, który zbyt ekspresyjnie wyrażał swoje myśli.

Wreszcie tuż przed doliczonym czasem siły na boisku się wyrównały. Po rzucie wolnym Maksym Chłań zaatakował na wślizgu bramkarza Arki, Pawła Lenarcika, za co również dostał czerwoną kartkę.

- Mecz sędziował najlepszy sędzia na świecie. Wszystkie kartki - w tym moja - były zasłużone. Oby każdy mecz był tak prowadzony - powiedział na konferencji trener przegranej drużyny, Szymon Grabowski.

Marciniak świetnie wywiązał się ze swojej roli w tak trudnym meczu. 18 grudnia minie pierwsza rocznica finału Francja - Argentyna w Katarze, który miał okazję poprowadzić. Kto wie, być może jeśli utrzyma formę to 14 lipca w Berlinie zagwiżdże w finale Euro 2024.

Szymon Marciniak w Derbach Trójmiasta:

• decyzja o zmianie piłki na pomarańczową w 4 minucie
  • odgwizdany rzut karny dla Arki
  • dziesięć żółtych kartek (w tym pięć dla piłkarzy Lechii)
  • trzy czerwone kartki (w tym jedna dla kierownika Arki)
  • 5 doliczonych minut w drugiej połowie

1. LIGA w GOL24

Kogo z zaplecza warto obserwować? Przedstawiamy listę najciekawszych piłkarzy w Fortuna 1. Lidze, którzy być może wkrótce trafią do Ekstraklasy.Oto nasza lista najciekawszych zawodników na co dzień występujących w 1. Lidze.Sprawdź kolejnych zawodników klikając w prawo!

Fortuna 1. Liga. Najciekawsi zawodnicy na zapleczu. Wkrótce ...