"Der Spiegel": niemieckie ministerstwo gospodarki chce wywłaszczyć część Nord Stream 2

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- W Gazpromie wielu menedżerów nadal ma nadzieję na reaktywację rurociągu za dwa lub trzy lata, po zakończeniu wojny i normalizacji stosunków - podaje "Spiegel".
- W Gazpromie wielu menedżerów nadal ma nadzieję na reaktywację rurociągu za dwa lub trzy lata, po zakończeniu wojny i normalizacji stosunków - podaje "Spiegel". fot. 123-RF/yuriwo
Niemiecki rząd sonduje możliwość wywłaszczenia części rurociągu Nord Stream 2, która leży po stronie RFN - podaje "Der Spiegel". Później przejęta część miałaby zostać odcięta od systemu. Według portalu rury można by podłączyć do terminalu LNG.

Do Niemiec już dociera mniej gazu

- Do tej pory był to jedynie przerażający scenariusz: prezydent Rosji Władimir Putin zakręcający kurek z gazem w Niemczech i pogrążający gospodarkę w recesji. Od zeszłego tygodnia strach stał się rzeczywistością. Głównym gazociągiem przesyłowym Nord Stream 1 dociera tylko 40 procent zwykłej ilości gazu - informuje portal tygodnika.

Z tego powodu niemiecki rząd ma rozważać "wysoce niekonwencjonalne sposoby pozyskania zastępczych źródeł gazu ziemnego". Niemcy mają na potęgę zaopatrywać się w skroplony gaz, "gdzie tylko może go dostać". Rząd ponoć zabudżetował na ten cel łącznie 15 mld euro. Jest jednak jeden problem. Taki gaz trzeba najpierw umieścić w jakiejkolwiek sieci. Powstanie dwóch planowanych przez RFN terminali gazu skroplonego w Wilhelmshaven i Brunsbuettel potrwa jeszcze lata - czytamy.

"Na dłuższą metę to nie wystarczy" - podkreśla portal. Niemcy potrzebują więcej terminali, "zwłaszcza jednego na Morzu Bałtyckim, aby lepiej zaopatrywać wschodnie, a szczególnie południowe Niemcy, w tym Bawarię. Do tej pory regiony te były bezpośrednio podłączone do rurociągów z imperium Putina" - podaje "Spiegel".

Rząd szykuje "delikatny plan"

Portal podaje, że niemieckie ministerstwo gospodarki szykuje "delikatny plan". Mowa o znajdującym się na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2. Budzący kontrowersje wśród krajów Europy środkowowschodniej projekt został wstrzymany po agresji Putina na Ukrainę. - Rząd niemiecki bada obecnie możliwość wywłaszczenia tej części systemu rur, która leży na terytorium Niemiec, i odcięcia jej od reszty rurociągu. Rury prowadzące z lądu do morza można by następnie podłączyć do mobilnego terminalu LNG - pisze "Der Spiegel".

Według portalu Niemcy upatrują zalet tego rozwiązania w tym, że "na końcu rurociągu znajduje się gotowa sieć dystrybucyjna ze sprężarkami i rurociągami, którymi gaz mógłby być transportowany bezpośrednio do południowych Niemiec. To niemal idealna infrastruktura - uważa ministerstwo gospodarki".

Wydaje się jednak, że niemiecki plan jest obarczony dużym ryzykiem. Po pierwsze z przyczyn technicznych. Rurociąg mógłby zostać podniesiony i przecięty, ale może nieść to za sobą konsekwencje środowiskowe, o czym informują tamtejsi eksperci.

Po drugie nie jasne są prawa własności - Spółka Nord Stream 2 jest niewypłacalna, a spółka holdingowa z siedzibą w Zug jest zarządzana przez administratora ze Szwajcarii - podaje portal.

Po trzecie Niemcy najbardziej obawiają się odwetu Władimira Putina i Gazpromu. "Na przykład poprzez wywłaszczanie niemieckich firm w Rosji. W Gazpromie wielu menedżerów nadal ma nadzieję na reaktywację rurociągu za dwa lub trzy lata, po zakończeniu wojny i normalizacji stosunków - informuje portal.

Źródło: Der Spiegel, dziennik.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl