Demonstranci „przywitali” nowych sędziów Sądu Najwyższego

  Demonstranci „przywitali” nowych sędziów Sądu Najwyższego

  Leszek Rudziński

  Polska

  Polska

  08.10.2018 warszawasad najwyzszy budynek baner konstytucja wymiar sprawiedliwoscifot marek szawdyn/polska press

  08.10.2018 warszawa sad najwyzszy budynek baner konstytucja wymiar sprawiedliwosci fot marek szawdyn/polska press ©brak

  Prezydent Andrzej Duda powołał 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego. W czwartek po raz pierwszy pojawili się w nowej pracy. Przed gmachem budynku czekał na nich tłum skandujący hasła „Konstytucja” i „Wolne sądy”.
  08.10.2018 warszawasad najwyzszy budynek baner konstytucja wymiar sprawiedliwoscifot marek szawdyn/polska press

  08.10.2018 warszawa sad najwyzszy budynek baner konstytucja wymiar sprawiedliwosci fot marek szawdyn/polska press ©brak

  Nowo mianowani sędziowie oficjalnie rozpoczęli w czwartek sprawowanie swojej funkcji. Dzień wcześniej zaprzysiężył ich prezydent, bez czekania na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  - Nie ma na co czekać, trzeba reformować wymiar sprawiedliwości - mówił wczoraj na antenie TVN24 prezydencki minister Paweł Mucha. - Prezydent wygrywa wybory pod hasłem reformy wymiaru sprawiedliwości. PiS wygrywa wybory pod hasłem reformy wymiaru sprawiedliwości. Polacy oczekują zmian w wymiarze sprawiedliwości i te zmiany następują. Mówmy o tym, jakie są pozytywne efekty - dodał.

  Pod koniec września Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił kolejne wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał (w zaskarżonych częściach) wykonanie uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, które odnosiły się do powołania sędziów do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zwrócił się też do Trybunału Sprawiedliwości UE, by ten wydał decyzję zabezpieczającą - zawieszającą niektóre przepisy ustawy o SN do czasu wydania ostatecznego orzeczenia.

  Zdaniem Muchy twierdzenie, że nieczekanie przez prezydenta na decyzje Trybunału nie służy Polsce, jest z prawnego punktu widzenia „niesłuszne”. - Nie ma tego rodzaju argumentów, które mówiłyby, że prezydent nie realizuje polskiej konstytucji, nie realizuje ustaw, dlatego, że ktoś subiektywnie uważa, że pan prezydent powinien zaczekać - przekonywał. - Wielu prawników w środę też wypowiadało się w ten sposób, że pan prezydent, powołując i korzystając ze swojej prerogatywy, przecina wszelkie spory i wątpliwości - dodał.

  Inaczej sprawę widzi pełniący obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego sędzia Dariusz Zawistowski, który przed gmachem tej instytucji pytany był przez dziennikarzy o nowe powołania sędziów. - Jak większość prawników uważam, że lepiej byłoby zdecydowanie, gdyby pan prezydent uwzględnił orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, bo tego rodzaju działanie rodzi duże wątpliwości co do skuteczności tego powołania. Z tymi wszystkimi kwestiami będziemy musieli sobie poradzić - dodał.

  Swoje niezadowolenie z przeprowadzanych zmian wyrazili przed budynkiem sądu aktywiści, m.in. z Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP. Manifestanci otoczyli symbolicznym murem wejście do SN. Wyposażeni byli we flagi Polski i Unii Europejskiej oraz biało-czerwone plakaty z napisem „Konstytucja”. Przed wejściem głównym trzymali dużą płachtę z napisem: „Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo”.

  Do protestujących wyszła, była - według nowej ustawy - I prezes SN Małgorzata Gerdorf. - Dziękuję, że tu jesteście w ten mroźny, ale piękny poranek, że rozumiecie, co to jest trójpodział władzy i na czym polega nasz ustrój, który jest zapisany w konstytucji. Dziękuję, że tak dzielnie nas wspieracie w tym naszym trwaniu - mówiła do zgromadzonych przez megafon.

  Zapytana przez dziennikarzy, czy wybór prezydenta może być obarczony wadą prawną odpowiedziała, że istnieje taka możliwość. - Ale to jest decyzja pana prezydenta. Już wiele zaskakujących decyzji podjął. To jest jego decyzja i jego odpowiedzialność - stwierdziła Gersdorf.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo