Dekret bezpieczeństwa B. Włoski parlament chce karać pomagającym migrantom nawet 1 mln euro grzywny

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
Migrant trzymający dziecko na pokładzie statku Sea Watch 3
Migrant trzymający dziecko na pokładzie statku Sea Watch 3 AFP/EAST NEWS
Tak zwany „dekret bezpieczeństwa B”, przyjęty przez włoskich ustawodawców w poniedziałek wieczorem, daje ministrowi spraw wewnętrznych Matteo Salviniemu większe uprawnienia do blokowania statków przewożącym uratowanych migrantów przed wpłynięciem na włoskie wody terytorialne.

ONZ wyraziła we wtorek zaniepokojenie nową ustawą zatwierdzoną przez włoski parlament, która nakłada surowsze kary na łodzie ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym. Unia Europejska zamierza również przeanalizować przepisy prawa europejskiego, czy są one zgodne z nowym dekretem włoskiego parlamentu.

Tak zwany „dekret bezpieczeństwa B”, przyjęty przez włoskich ustawodawców w poniedziałek wieczorem, daje Ministrowi Spraw Wewnętrznych Matteo Salviniemu większe uprawnienia do blokowania statków przewożącym uratowanych przed wpłynięciem na włoskie wody terytorialne.

Przeforsowanie nowej legislacji jest postrzegane jako sukces Salviniego i jego Ligii Północnej, znanych z antyimigranckiej retoryki.

Rząd koalicyjny prawicowej Ligi Północnej i antyestablishmentowego Ruchu 5-Gwiazd został w ostatnich tygodniach skonfliktowany, ale przetrwał głosowanie w parlamencie 160 do 57. Dekret został już wcześniej przegłosowany w niższej izbie włoskiego parlamentu. Niektórzy pięciogwiazdkowi politycy zgłosili zastrzeżenia do dekretu, a kilku koalicyjnych senatorów głosowało przeciw niemu, ale ten niewielki sprzeciw został zrekompensowany wstrzymaniem się od głosu opozycyjnej Forza Italia.

Votum zaufania dla rządu, bo w takim trybie głosowano nad dekretem B, są często wykorzystywane przez rządy Włoch jako sposób na przyspieszenie legislacji, skrócenie debaty i usunięcie poprawek opozycji.

Dekret podwyższa grzywnę z 50 tys. euro do 1 miliona euro, które będą nakładane na statki wpływające na włoskie wody terytorialne bez pozwolenia włoskich władz administracyjnych.

Wicepremier Matteo Salvini wielokrotnie wchodził w konflikt z organizacjami humanitarnymi, które pomagają migrantom. W czerwcu niemiecki statek Sea Watch 3 dowodzony przez Carolę Rackete, został przejęty przez włoskie władze, kiedy wpłynął do portu Lampedusa bez pozwolenia z 40 nielegalnymi imigrantami na pokładzie.

Kiedy przy gwizdach zebranych osób w porcie Sea Watch zacumował na Lampeduzie, jej burmistrz zaapelowała, aby Gwardia Finansowa aresztowała migrantów i załogę statku Sea Watch 3. Po przejęciu statku funkcjonariusze Gwardii Finansowej aresztowali kapitan Carole Rackete. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Zatrzymanej groziło nawet do 10 lat więzienia za złamanie kodeksu morskiego; stawianie oporu i użycie przemocy wobec statku wojskowego. Rackete została później zwolniona z aresztu domowego, co skłoniło Salviniego do potępienia sędziego, który wydał takie orzeczenie.

Polityka Salviniego zyskuje poklask we Włoszech. Popularność Salviniego wzrosła dzięki jego bezkompromisowej postawie antyimigranckiej, a jego partia cieszy się 39 proc. poparciem społecznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl